Lietus plauna žemdirbių viltis ir pinigus – vėluojanti javapjūtė nieko gero nežada

Asmeninio albumo nuotr.
Per pusvalandį lietus suplakė biržiečio ūkininko Eivydo Simanavičiaus žieminius kviečius, dar gerai, kad ne visos žemės užsėtos žieminiais javais, antraip, porina pašnekovas, nebūtų iš ko gyventi ir skolų padengti.
Ūkininkai savo darbus atliko, beliko laukti derliaus, kurį pastarosiomis dienomis merkia lietus, guldo stiprūs vėjai. Draudimo bendrovės jau gauna pranešimus apie Biržų krašto ūkininkų patirtas žalas, tačiau kiekvienas žemdirbys laukia brandos, nes tik tada paaiškės rapsų, javų ir kitų kultūrų derlius. Beje, liepos 13 dieną į Kėdainių elevatorių atvyko pirmoji miežių mašina, grūdų drėgnumas buvo 19,6 procento. Biržų laukuose kombainų dar nematyti.

Akyse išguldė dešimtis hektarų javų

Šie metai žemdirbiams – išskirtiniai. Iki neįsivaizduojamų aukštumų pabrango trąšos, degalai, augalų apsaugos priemonės... Tačiau ir derliaus supirkimo kainomis ūkininkai skųstis negalėtų. Jeigu 2020 metų liepą už toną antros klasės kviečių supirkėjai mokėjo po 160 eurų, už rapsus – 360 eurų, o pernai kviečius supirko po 180 – 190 eurų, už rapsus davė apie 520 eurų, tai dabar MATIF biržos kaina už kviečius – apie 320 eurų, o už rapsus – 675 eurai. Tad grūdai šiemet auksiniai – iš hektaro vidutiniškai prikūlus po 8 tonas javų, galima gauti daugiau nei 2550 eurų, o pajamų iš rapsų gali subyrėti ir 2700 eurų, jeigu derlingumas būtų apie keturias tonos iš hektaro.

Tačiau skaičiavimai – dar ne pajamos. Visas žemdirbių viltis plauna lietus, išblaško vėjai... Pačeriaukštės seniūnijos, Sodeliškių kaimo ūkininkas Eivydas Simanavičius neslėpė apmaudo – liūtis tiesiog akyse per pusvalandį suplakė net 30 hektarų žieminių kviečių.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/