
Naujausios
Branda sutaurino veido bruožus, gyvenimo patirtys dovanojo išmintį. Ech, tie jaunystės prisiminimai! O svajonės – ar išsipildė? Ką palinkėtum šių laikų abiturientui? Į darbą eidavai iš pareigos ar tai buvo tavo gyvenimo būdas? O vaikai ir anūkai – ar suprantat vieni kitus? Ko dar lauki iš tau skirtojo laiko? – Lavina klausimų kaip iš mūsų metų.
Mes tebeturim ir abiejų (paralelių) klasių seniūnus – Moniką Kubiliūnienę ir Marių Eidukevičių. Marius E. privertė visus susimąstyti, perskaitęs Gabriel Garcia Marquez, Kolumbijos rašytojo, atsisveikinimo su gyvenimu graudoką ir kartu pilną optimizmo laišką, kurio leitmotyvas – nelauk, ką esi sumanęs, ką dar privalai, daryk, veik, mylėk, nes rytojaus gali ir nebebūti.
O Monika K. tikrino mūsų žinias ir atmintį. Teko protus pamankštinti dviejuose konkursėliuose: 1. Ar žinai savo gimnazijos istoriją. 2. Ar pažįsti gimtojo krašto augaliją. Reikėjo ne tik atspėti augalų sėklas, žiedus, vaisius, bet ir sugalvoti draugams su ištrauktu žalumynu susijusį linkėjimą. O tai ne taip ir lengva. Konkursų nugalėtojams – išradingi prizai.
Nuobodžiauti nebuvo kada: šurmuliavom, kalbėjom, dainavom, šokom. O kur kalbos apie ligas, bėdas? Jų nebuvo. Jų nebūna.
Biržietiška tarme praskambėjo kraštietės posmai apie gimtąjį miestą:
Byržų krašts miels:
Mielos ūpės, ežerė.
Či gimio aš, či užaugo,
Ram, ger – či namė.
Tai su lengvom šypsenom, tai su nostalgija dar kartą išgyvenom mokyklines išdaigas, nuotykius nuotykėlius, draugystes. O humoristinis klausimėlis delikačiai priminė dabartinio mūsų amžiaus problemėlę – užmaršumą. Išklausėm ir savo kūrybos rašinėlius.
Konkuravom savo tarpe anūkų ir proanūkių skaičiumi.
Mūsų karta savo atmintyje išsaugojo liaudies dainas, kurtas šimtmečiais. Jos ir šiandien virpina mūsų širdis.
Įspūdingiausiai atrodė penkiolikos baltagalvių aštuoniasdešimtmečių "rateliai". Ėjom "Jurgelį meistrelį", "Žilvitį", "Aguonėlę". Ją ir pasėjom, ir subrandinom. Mes juk mokam. Mes dar šokam!
Prisiminimai suvedė su jau iš gyvenimo išėjusiais. O jų jau – devyniolika. Nebesančių, bet vis dar tarp mūsų. Padėkos ir pagarbos gėlės pražydo ant mūsų abiejų auklėtojų – Janinos Pangonienės ir Mečislovo Paplauskio – kapų.
Tokie mes, 6-ojo dešimtmečio jau praėjusio šimtmečio abiturientai.
Akimirkos. Trapios akimirkos... Jos keičia vienos kitas ir skuba skuba.