Koronos dikatatūra: kaip sekasi jai paklusti?

Karantiną kiekvienas išgyvena savaip. Vieni dirba per nuotolį, kiti tokios galimybės neturi, vieni stresuoja, kiti lieka ramūs. Kalbiname keturis rajono gyventojus ir teiraujamės, kaip jiems sekasi prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos, kaip įveikia stresą ir ko palinkėtų kitiems.

Biržų rajono Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Violeta Valiukienė

1

Pirmasis karantinas kėlė daug nerimo, tačiau dabar į situaciją žiūriu daug paprasčiau. Niekas iš šeimos narių nesirgo, todėl neteko patirti emocinio skausmo, į esamą situaciją žvelgiu optimistiškai: viskas turi pradžią ir pabaigą. Griežtai laikausi visų rekomendacijų ir nurodymų, nes mano darbas įpareigoja taip elgtis. Bendraujame su vaikais, anūkais ir artimaisiais nuotoliniu būdu, trūksta taip mums įprastų jaukių apsikabinimų... Tikėjau, kad antroji pandemijos banga bus, nes sekiau epidemiologų ir kitų kompetentingų specialistų prognozes.

Kas padeda įveikti stresą? Kadangi visos Biuro specialistės dalyvavome nuotoliniuose streso įveikos užsiėmimuose ir šiuo metu jaučiuosi puikiai, tai apie kokį stresą galiu kalbėti? Vyksta tik neutralus stebėjimas ir dėmesingo įsisąmoninimo procesas, pripažįstant bei priimant tai, kas šiuo metu vyksta.

Karantininas gali būti sudėtingas ir keti diskomfortą. Todėl linkiu sugebėti nuolat atsigręžti į dabarties momentą ir jame išbūti, kad ir kas tuo metu vyktų. Negyvenkime prisiminimais apie aktyvią, draugais apsuptą praeitį, bėgimą nuo veiklos prie veiklos, nes tokie prisiminimai visada kelia liūdesį. Niekas nežinome, kas ir kaip bus rytoj. Gyvenkime šioje akimirkoje, kad ir kokia sunki ji būtų, priimkime bet kokią patirtį su kuo mažiau kentėjimo. Būkime pakantūs sau, draugams, kolegoms ir, žinoma, medikams.

Verslininkas, sportininkas, treneris Virgilijus Stapulionis

1

Tenka susitaikyti su esama padėtimi, tai vyksta visame pasaulyje. Po pirmojo karantino patirties šį kartą lengviau prisitaikiau. Labai daug nesiruošiau antrajai bangai. Kiek sąlygos leidžia, tiek darbuojuosi. Šiuo metu turiu daugiau laiko sau, daugiau pats sportuoju.

Labai smarkiai nestresuoju, nes stresas tik apsunkina situaciją. Tiesiog taikausi prie situacijos, kuri yra šiuo metu. Sportas pats geriausias vaistas nuo streso. Sportuoju lauke, taip pat savo klubo salėje.

Palinkėsiu išlikti optimistiškiems bet kurioj situacijoje. Kadangi esu sportininkas, tai visiems linkiu kuo daugiau judėti. Organizmas tam ir sutvertas, kad judėtų. Po fizinės veiklos visada geresnė savijauta. Ypač neturi nustoti tie tie, kurie sportuodavo iki karantino. Žmogus ne televizorius, kurį išjungus ir įjungus po kurio laiko jis ir vėl gražiai rodo.

Biržų savivaldybės administracijos direktorius Vidas Eidukas

1

Maniau kad bus antra banga ir todėl su savivaldybės administracijos komanda ruošėmės tam. Buvo pakeista keletas Ekstremalių situacijų operacijų centro narių su tikslu, kad centre nebūtų rizikos grupei priklausančių asmenų, operacijų centro grupėse buvo nustatyta, kas pakeis grupės vadovą, jei jis susirgs ir nebegalės eiti savo pareigų – Ekstremalių situacijų operacijų centras turi dirbti nepriklausomai, kokia situacija bebūtų.

Savivaldybės administracijos skyriai perėjo į mišrų darbo modelį – dalis komandos narių dirba nuotoliniu būdu, kita – darbo vietose, perduodame informaciją vieni kitiems. Pamainos nekontaktuoja vieni su kitais tiesiogiai. Žmonės, kurie neturi galimybės dėl įvairių klausimų kreiptis nuotoliniu būdu, gali kreiptis tiesiogiai, atvykdami į vietą. Tam tikslui numatėme atskiras patalpas. Vykdome patalpų dezinfekavimą. Galima būtų ilgai vardinti, ką pakeitėme siekdami užtikrinti saugumą. Manau, kad bus ir trečia banga šio viruso, jis keisis. Tik žmonių sąmoningumas bei supratimas, kad svarbu neplatinti viruso, apsaugoti save ir kitus, padės efektingiau kovoti su pandemija.

Jei klausiate, ar nerimavau, tai nuo pat pandemijos pradžios jokios baimės nejaučiau. Atvirai pasakius, seniai nebejaučiu jokios baimės. Manau tai 24 metų tarnybos Lietuvos kariuomenėje pasekmė.

Žinote, truputį ir pikta ant savęs, bet pradėjus dirbti savivaldybės administracijos direktoriumi, teko atidėti visus pomėgius. Pradedu dirbti nuo 6.30 ir baigiu vakare, nuotoliniu būdu prisijungdamas prie darbe naudojamų sistemų. Bandau stresus įveikti pasivaikščiodamas su ištikimiausiu draugu vokiečių aviganiu. Pilkų minčių neturiu.

Pirmiausia visiems mums palinkėčiau ištvermės, nes tikrai dabartinė situacija labai suvaržo įprastą gyvenimą. Linkiu vienybės – reikia apsaugoti vieniems kitus ir, aišku, laikytis specialistų rekomendacijų.

Pirma banga parodė, kad kai mes visi pradėjome laikytis rekomendacijų, virusas nebeplito ir tie pirmieji 11 mūsų kraštiečių sėkmingai pasveiko. Linkiu visiems būti sveikiems.

Socialinė darbuotoja, dirbanti senelių namuose Danutė Nindriūnaitė

1

Sako, jei bijai, tai slėpkis po pernykščiais lapais. Kadangi dirbu su seneliais, nuolat daromės testus. Dėl to galiu tik pasidžiaugti – visada žinau, ar esu sveika. Juk dirbu su rizikos grupės žmonėmis. Nors pati nemėgstu kaukių, bet tvarka yra tvarka. Aš manau, kad ta antroji banga jau buvo numatyta... Pastebėjau, kad žmonės labai nervinasi, pasidarė piktesni. Aišku, baimė daro savo. O mano seneliai, su kuriais dirbu, kaip tik džiaugiasi ramybe. Gali ramiai pasivaikščioti, kurie turi jėgų ir noro, po sodą, stebėdami besikeičiančius gamtos reiškinius. Su savo artimaisiais bendrauju atsargiai.

Stengsiuosi ramiai į viską reaguoti. Tik nelabai išeina, kai sužinai, jog susirgo pažįstami žmonės. Dažniau išgirstu ir iš draugų lūpų, kad blogiau pasijutę, visus požymius lygina su koronaviruso.

Visiems palinkėčiau turėti draugą, su kuriuo galėtų pasikalbėti apie pyragus, vaikus, paukščius. Ar tai būtų žmogus, ar katinas – nesvarbu... Mokėkite nusišypsoti... Na nors sau, žiūrėdami į veidrodį. Visiems Dievo palaimos.