Kas turėtų prižiūrėti apleistus kapus?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Pasak Širvėnos seniūnijos seniūno Sauliaus Eigirdo, senų ir apleistų kapų artimuosius atsekti sunku.
Praėjus Vėlinėms redakcija sulaukė Biržų rajono gyventojos skambučio. Moteris pasakojo, kad per Vėlines nuvyko uždegti atminimo žvakelės ant artimųjų kapo senosiose Kirkilų kaimo kapinėse ir vaizdas, kurį ten pamatė, nuliūdino – šalia gražiai sutvarkytų kapų akį rėžė apleisti, žolėmis apžėlę, greičiausiai, jau artimųjų nebelankomi kapeliai. Kas turėtų jais pasirūpinti?

Kasmet – tas pats vaizdas

“Kasmet atvažiuoju aplankyti senelių kapų ir išvystu vis tą patį vaizdą. Kapinėse suskaičiavau gal kokius šešis apleistus kapus, matosi, kad daug metų jų niekas neprižiūri. Kai kurie skendi žolėse. Kapinėse yra ir senas sausas medis, nuo kurio nuolat krenta sausos šakos. Labai nustebome, kad niekas nepasirūpina apleistais kapais. Kur žiūri bendruomenė ar seniūnas?“- „Biržiečių žodžiui“ pasakojo biržietė Nijolė.

Niekas nesiskundė

Širvėnos seniūnijos seniūnas Saulius Eigirdas teigė, kad nusiskundimų ar gyventojų pastebėjimų dėl Kirkilų kapinių nėra gavęs.

“Seniūnija prižiūri viešus takelius, o į privatų kapą su „valdiška“ darbo jėga lįsti nelabai galime. Tikriausiai nėra artimųjų, kurie lankytų tuos kapus, todėl jie apleisti“,- „Biržiečių žodžiui“ sakė seniūnas. Pasak jo, suskaitmenizavus visas kapines, būtų lengviau rasti artimuosius.

“Skaitmenizacija jau pradėta. Gal bus lengviau atrasti artimuosius žinant pavardes. Kai kur mes apleistus kapus sutvarkome, antai, Rinkuškių kapinėse. O šitas skundas dėl Kirkilų kapinių yra pirmasis“,- kalbėjo S. Eigirdas.

Pagelbėdavo vyresni

Anot S. Eigirdo, surasti apleistų kapų artimuosius dažnai padeda vyresni kaimo gyventojai.

“Kaimuose dažnai būna bent viena senyvo amžiaus moteris, kuri žino to kaimo gyventojus – kas ir kur palaidotas, kas artimieji ir panašiai, todėl tokie žmonės labai mums pagelbėtų. Tačiau jie yra seni ir, kai patys išeina, ta informacija iš lūpų į lūpas baigiasi, tad vėl liekame nežinioje“,- sakė seniūnas.

Jo pastebėjimu, kai skaitmenizacija pradės vystytis, paaiškės, kas yra atsakingas už kapo priežiūrą, kas teikė pareiškimą dėl paskutinio laidojimo. „Nes teikiant prašymą, dažniausiai reikia nurodyti, kas prižiūrės kapą“,- tikino seniūnijos vadovas.

Pažadėjo sutvarkyti

Pašnekovas sakė pasistengsiantis, kad apleisti kapai senosiose Kirkilų kapinėse būtų sutvarkyti.

“Reikės pasikalbėti su bendruomenės pirmininke, pažiūrėsime, ką galima padaryti. Jeigu žolės didelės, tai bendro kapinių vaizdo nepuošia. Nors, dažniausiai, ant apleistų kapų nebūna nei vardo, nei pavardės, tik kauburėlis telikęs, tad surasti artimuosius misija gali būti sudėtinga“,- patikino seniūnas. Jis užsiminė, kad apleistus kapus galėtų tvarkyti ir socialines pašalpas gaunantys asmenys.