Biržų autobusų parką paskundė STT

M. Šernas teigia, kad į visus STT pateiktus klausimus turi atsakymus ir dėl savo darbo skaidrumo yra ramus.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) buvo anonimiškai informuota apie galimai neteisėtus UAB „Biržų autobusų parkas“ veiksmus organizuojant viešuosius pirkimus, renkantis tiekėjus. Taip pat pateikta versija, esą direktorius Marius Šernas šias pareigas užėmė neskaidriai. Tačiau STT „Biržų autobusų parku“ rimtai nesusidomėjo.

STT perdavė šiuo reikalu domėtis pačiai Biržų savivaldybei – tyrimą paskyrė atlikti Kontrolės ir audito tarnybai. STT teigia, kad pagal gautos informacijos visumą, tarnyba neturi pagrindo priimti procesinį sprendimą LR baudžiamojo kodekso nustatyta tvarka.

Kadangi dauguma pranešimo klausimų buvo susiję su viešaisiais pirkimais, situaciją aiškinsis ir Viešųjų pirkimų tarnyba. Atsakymus jai M. Šernas pateikė tą pačią dieną. Direktorius teigia, kad jokios neteisėtos ar piktybinės veiklos nevykdė ir anoniminį pranešimą STT linkęs matyti kaip dirbtinai sukurptą puolimą: „Per metus darbo šiose pareigose jau pradėjau nesistebėti tokiais dalykais. Matau, kaip veikia diplomatija ir viešieji ryšiai.“

Anonimine pranešime STT prašoma išsiaiškinti, ar įmonėje nebuvo grobstomas turtas. Iškelta prielaida, kad „Biržų autobusų parkas“ viešųjų pirkimų sandorius skaidė į mažesnes sumas, kad nereikėtų jų skelbti centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje.

M. Šernas aiškino, kad perkant paslaugas iš UAB „Rusmeda” toks viešųjų pirkimų būdas pasirinktas ir atskiros sutartys sudarytos atsižvelgiant į įmonės finansinę padėtį ir galimybes atsiskaityti su paslaugų teikėju. „Bendrovė dėl savo finansinių pajėgumų planavo apklausos, sutarties sudarymo ir pirkimo procedūras atlikti kiekvieną mėnesį. Tačiau karantino laikotarpiu, esant darbų stygiui, bendrovė UAB „Rusmeda“ sutiko visus vartus (toks buvo pirkimo objektas) sumontuoti per sąlyginai trumpą laikotarpį, o apmokėjimą už darbus priimti šalių susitarimu, kaip ir planuota, t.y už kiekvieną sutartį sumokant kas mėnesį. Pats tiekėjas – UAB „Rusmeda“ – pasirinktas dėl mažiausios pasiūlytos kainos“, – aiškino M. Šernas.

Abejonių anoniminio pranešimo autoriui sukėlė ir bendradarbiavimas su tiekėjais. Išsakytas įtarimas, esą ne visiems tos pačios prekių grupės pirkimams virš 3000 eurų yra sudaromos sutartys. Prašyta paaiškinti, ar „Viados“ degalai perkami skaidriai suorganizavus viešuosius pirkimus.

„Biržų autobusų parką“ į teismą jau buvo padavusi degalinė „Alauša“ dėl galimai neskaidriai pasirinkto degalų tiekėjo „Viada“, tačiau „Biržų autobusų parkas“ teismą laimėjo, nes „Viada“ buvo pasiūliusi mažiausią kainą.

Savivaldybės kontrolės ir audito skyriaus vedėja Žaneta Eriksonienė teigia, kad tyrimą atliks iki lapkričio 20 dienos, nors galbūt spės ir ankščiau, kadangi klausimai nėra labai platūs.

Po savivaldybės audito ir Viešųjų pirkimų tarnybos išvadų galutinį sprendimą dėl tolimesnių veiksmų priims STT.