Naujausios
Ką turėtų valgyti mokyklinukas?
Sveika mityba lemia ne tik harmoningą vaikų augimą, fizinį ir protinį brendimą, vystymąsi, bet ir darbingumą, sugebėjimą mokytis, susikaupti. Norint, kad vaiko mityba būtų visavertė ir teisinga, negrėstų įvairios ligos, alergijos, būtina nuo mažens ugdyti sveikos mitybos įpročius.
Energiniai poreikiai
Atsižvelgiant į mokyklinuko amžių, mokinių dienos energiniai poreikiai sudaro apie 1 500–2 500 kcal, o papildomai fizine veikla užsiimančių vaikų – ir daugiau.
Todėl mitybos specialistai pataria paros raciono kalorijas paskirstyti tokiomis proporcijomis:
* Pusryčiams – 25 proc.,
* Pietums – 35 proc.,
* Priešpiečiams ir pavakariams – po 20 proc.,
* Vakarienei – 20 proc.
Vakarienę vaikams rekomenduojama suvalgyti ne vėliau kaip 1,5 – 2 val. prieš miegą.
Pusryčiai
Pusryčiauti būtina kasdien. Mokyklinio amžiaus vaikai turėtų valgyti tris kartus per dieną ir užkandžiauti tarp pagrindinių dienos valgių. Pageidautina – tomis pačiomis valandomis.
Augančiam organizmui pusryčiai turėtų tapti įprastu dienos pradžios ritualu. Rytą būtina organizmą papildyti energetinių medžiagų tolimesnei fizinei ir protinei veiklai, ypač vaikams, nes būtent pirmoje dienos pusėje jie užsiima aktyvia protine veikla – įsisavina naują informaciją, atkuria jau žinomą.
Mažųjų pusryčiams geriausiai tinka pienas, jogurtas, varškė, įvairūs sūriai, kiaušiniai su natūralia rugine duona ar batonu, košės ir kiti natūralūs produktai, turintys daug vertingų medžiagų, neapkraunantys organizmo ir suteikiantys užtektinai energijos.
Jei auginate nevalgiuką, teks pasitelkti visą kūrybiškumą ir fantaziją – mažųjų valgytojų apetitą žadina išmoningai, estetiškai ir gražiai patiektas valgis. Žaismingai patiekta kiaušinienė, kitokios formos blyneliai ar žavi fantazija lėkštėje kur kas skaniau nei paprastai virtas kiaušinis ar dešrelės.
Pietūs mokykloje
Mokyklos valgykloje pietums turi būti patiekiamas karštasis patiekalas iš daug baltymų turinčių produktų (mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, ankštiniai, pienas ir pieno produktai) ir angliavandenių turinčių produktų (bulvės, makaronai, kruopos ir pan.). Su karštu patiekalu turi būti patiekiamos daržovės ar vaisiai arba jų salotos, duona (rekomenduojama, ruginė) ir gėrimas (rekomenduojama sultys).
Naminis maistas
Namuose paruošti priešpiečių ar pietų rinkiniai ir supakuoti į spalvotas dėžutes – geras pasirinkimas ne tik tiems, kurie nevalgo pietų mokyklų valgykloje, bet ir tiems, kurie, nuskambėjus paskutinės pamokos skambučiui, skuba į įvairiausius būrelius, muzikos ir dailės mokyklas. Taip pat pradinukams, kurių diena mokykloje tęsiasi vos iki 12–13 val., todėl sočius ir garuojančius pietus jie valgo namie.
Sumuštiniai, vaisiai ar šalti užkandžiai niekada neatstos karšto maisto, tačiau namuose paruošti sveiki kąsneliai – kur kas geriau nei bulvių traškučiai, mėsainiai, gruzdintos bulvytės ir saldūs gėrimai.
Ką dėti į pietų dėžutę?
Vaisiai. Tai gali būti obuolys, kriaušė, apelsinas, bananas ar kiti vaisiai.
Nevalgiukams suverkite vaisių vėrinėlių – ant medinio iešmo pakaitomis verkite kubeliais pjaustytų vaisių gabalėlius.
Daržovės. Šiaudeliais pjaustytos daržovės (salierai, morkos, agurkai) ir padažas, į kurį mirkomos ir skanaujamos daržovės. Tai su žolelėmis išsukta varškė, kreminis sūris, daržovių trintinis.
Sumuštiniai. Sumuštiniai šiaip jau nėra blogas maistas – rinkitės duoną iš viso grūdo miltų, nepamirškite daugiau lapinių ir kitų daržovių, sviestą galite keisti trinta varške su prieskoniais. Suteptus sumuštinius galite išspausti norimo sausainio formele – gausite žaismingą sumuštinį.
Įvairūs lavašų suktinukai, įdaryti daržovėmis, mėsa, žuvimi, sūriu – dar viena variacija sumuštinių tema. Mažos porcijos kur kas patrauklesnės ir lengviau įveikiamos, todėl paruoškite mažus sumuštinukus.
Lengvos salotos. Daržovių, vaisių, su vištiena ar žuvimi, makaronais, ryžiais, lęšiais ar kitomis kruopomis. Svarbiausia, kad salotos būtų ruoštos namie, o ne pirktos prekybos centre.
Jogurtas, varškė, sūris, sūrio lazdelės, sūreliai ir kiti pieno produktai.
Namie kepti saldūs ir nesaldūs pyragai, vienas ar du keksiukai – kur kas geriau nei pirktinė bandelė, gausiai aplieta cukriniu glajumi.
Kaip išsirinkti pietų dėžutę?
Venkite plastikinių, pagamintų iš sveikatai pavojingo plastiko (polivinilchlorido – PVC). Verčiau išsirinkite lengvą metalinę dėžutę.
Atkreipkite dėmesį, kad medžiagoje, iš kurios pagaminta dėžutė pietums, nebūtų švino.
Dėžutės dydis priklauso ir nuo valgančiojo amžiaus bei mitybos įpročių.
Dėžutė, kurioje laikomi priešpiečiai ar pietūs, privalo būti sandari.
Maži patarimai
* Įtraukite mažuosius į priešpiečių ar pietų ruošimo procesą. Vykite kartu apsipirkti, atsižvelkite į vaiko pageidavimus ir pasiūlymus, ką jie norėtų valgyti pietums. Tikėtina, kad priešpiečius, prie kurių ruošos prisidėjo pats, vaikas valgys su kur kas didesniu malonumu.
* Meniu planuokite su vaikais. Leiskite vaikui išsakyti savo nuomonę – tai padės jums suprasti, ką jūsų vaikas mėgsta labiausiai, suplanuoti maistingus, paprastus ir sveikus pusryčius, priešpiečius ar pietus.
Pagal Šiaulių visuomenės sveikatos biuro inf.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
SUMUŠTINIAI: Nors sumuštiniai nepatenka į tradicinių lietuviškų patiekalų sąrašą, apklausų rezultatai rodo, kad juos Lietuvoje valgo devyni iš dešimties gyventojų (87 proc.). Vaikams galima sutepti žaismingų sumuštinių.