Vidmantas Jažauskas – apie pamokas prie žibalinės lempos, pirmuosius šaržus ir langą į šviesą

Asmeninio albumo nuotr.
Dailininkas Vidmantas Jažauskas atviras: „Pamirškite apie bohemą ir jos įpročius, jei nenorite užbaigti gyvenimo, kaip visiškas skurdžius“...
„Aš ir dabar dar mokausi, vos ne kasdien papildau savo vaizdinę atmintį nauja medžiaga, įsisavinu naujus piešimo ir tapybos metodus. Tačiau esminių dalykų joks mokymas nesuteiks: proporcijų, ritmo, spalvos, apšvietimo pojūčiai svarbiausi. Dar... dvasinis jautrumas, kurį kiekvienas atsineša gimdamas, bet skirtingą“, – sako žemietis, profesionalus dailininkas ir mokytojas Vidmantas Jažauskas.

Jūs gimėte ir augote Biržų rajone. Pasidalinkite prisiminimais iš tėvų namų, vaikystės, mokyklos?

Vaikystėje gyventa ne vienoje vietoje: Ubiškiuose prie Rovėjos, Skrebiškiuose prie Ąžuolynės (tai jau išnykę arba išnaikinti kaimai Parovėjos seniūnijoje), Radvilos gatvėje, prie piliakalnio ir ežero... Taip pat Janonio gatvėje, prie Apaščios (tai Biržuose). Visos šios vietos nepaprastai jaukios, tapybiškos ir vaizdingos. Tėvai buvo paprasti kolūkiečiai, tad vaikystėje prisižiūrėjau daugiau traktorių nei paveikslų. Gyvenimas iki numelioravimo dar tekėjo tose pat trobose ir tokiu pat ritmu kaip ir prieš šimtmečius. Gal neįtikėtina bus girdėti, bet pamokas pirmoje klasėje ruošdavau prie žibalinės lempos, nes elektros namie nebuvo. Į mokyklą veždavo kaimelio vaikus arklinėmis rogėmis kelis kilometrus. Rudenį ir pavasarį tuos kilometrus tekdavo kasdien įveikti pėsčiomis, pamiškės takeliais. Tai labai geri prisiminimai, kadangi taip mezgėsi artimas ryšys su gamta.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com

DOSJĖ

Profesionalus dailininkas Vidmantas Jažauskas gimė 1961 metais lapkričio 30 dieną Ubiškių kaime, netoli Biržų. Jis 1979 metais baigė Biržų antrąją vidurinę mokyklą, 1982 metais – tris kursus Šiaulių pedagoginiame institute, o 1991 metais – Vilniaus dailės akademiją. Vidmantas 2000 metais įstojo į Lietuvos dailininkų sąjungą, 2005 metais jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Dailininkas yra dalyvavęs daugelyje parodų, tapybos plenerų Lietuvoje ir užsienyje, surengęs personalines parodas Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Jelgavoje, Panevėžyje, Žeimelyje, Pasvalyje, Anykščiuose, Vabalninke, Biržuose. Aliejinės molbertinės tapybos srityje dirba daugiau nei 40 metų. Dabar jis darbuojasi Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykloje, tapo.