GALIŪNO IŠ GERMANIŠKIO TIKSLAI IR SVAJONĖS

D. Matusevičienės nuotr.
Germaniškio kaime gimęs ir augęs Lukas Ukrinas 2018 metais Vengrijoje, o 2020-aisiais Latvijoje tapo klasikinės jėgos trikovės čempionu.
Biržiečiai – stiprūs vyrai, vieni iš stipriausių Lietuvoje. Gal todėl, kad Biržai yra pasienio rajonas. Juk Lietuvą daugybę amžių teko ginti nuo įvairių krašto užpuolikų. Greičiausiai genuose tai užkoduota ir karta iš kartos čia gimsta stiprūs bei ištvermingi vyrai, tokie kaip Lukas Ukrinas.

Sportas suartino

Mano pašnekovas – Lukas Ukrinas. Vien užmetus akį į jo išvaizdą, topteli mintis: šis vyrukas jėgos turi! Ūgis – 1,88 metro, svoris – 115 kilogramų ir kalnas raumenų!

Gimęs ir augęs Germaniškio kaime, sportuoti jis pradėjo dar būdamas vaikas. Lukas kuklinasi ir sako, kad visi vaikai žaidė krepšinį, futbolą. Krepšinis, kaip buvo taip ir liko, populiarus. Būdavo, susirenka vakarais penkiolika žaidėjų, kartais dar daugiau... Sportas suartino net kaimyninių kaimų jaunimą. Lukas prisimena, kad į Germaniškį žaisti atvažiuodavo vaikinai ir merginos iš Juostaviečių, paskui jie į Juostaviečius.

Kelias į trikovę

L. Ukrinas sako, kad pas kaimyną Modestą Urvinį „turniką“ (skersinį – aut. past.) gamino kartu su kaimynystėje gyvenusiu Eimantu. „Labai patogu: šast per kelią ir jau kybai ant turniko“,- sako pašnekovas. „Dirbant“ turniku pašnekovas patyrė traumą: krito ir išsinarino petį. „Sportuojant be traumų neišsiversi,- sako Lukas. – Keliant štangą buvo krūtinė plyšusi. Bet daugiausia traumų patirdavau žaisdamas krepšinį. Ir keliai „suvaryti“, čiurnų raiščių įtrūkimai, nugara patempta...“

Štangų epopėjos pati pradžių pradžia – Germaniškyje. Penkiolikmečiui Lukui šovė mintis įsirengti štanginę arčiau namų. Su tėvo Jono pagalba, buvusiame tvarte įrengė salytę sportui: nusipirko inventorių, susivirino suolus ir t.t. Pradėjęs mokytis į Biržų „Saulės“ gimnazijoje, vaikinukas labai apsidžiaugė čia radęs puikią štanginę. Joje galėjo sportuoti gimnazistai, kartais įleidžiami ir buvę gimnazijos mokiniai. Kitas etapas – Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centro rūsys.

Laisvalaikis – sportui

„Niekada jokio trenerio neturėjau. Aš sportuodavau tik savo malonumui. Norėjau tik fiziškai sustiprėti ir iš pradžių „varydavau“ šiaip, „ant bajerio“, paskui rimčiau susidomėjau. Pradėjau žiūrėti filmukus „youtubėje“ su paaiškinimais, kaip teisingai atlikti įvairius pratimus“,- kalbėjo Lukas.

Taip, po truputį, Luko žinios apie trikovę vis augo. Vaikinui siekti meistriškumo padėjo Lietuvos sportininkų įvaldytos technikos stebėjimas ir, sako pašnekovas, ji skirtinga. „Juk sportininkų ne tik ūgis skirtingas, bet ir svoris, sudėjimas“,- atkreipia dėmesį Lukas. Žemesniam atkelti svorį gal netgi lengviau? Germaniškietis, stebėdamas kitų sportininkų atkėlimo techniką, pats išbandė. Taip, įgijęs patirties, suprato, koks stilius jam labiausiai tinka. Pastebėjęs, kad jo gera genetika ir gali greitai užsiauginti raumenis, sustiprėti, Lukas visą savo laisvalaikį pradėjo skirti sportui.

Čempionas

Trikovės trys veiksmai: pritūpimas su štanga, jos spaudimas ir atkėlimas nuo žemės. Rodos, tik trys veiksmai, bet jiems reikia tinkamai pasiruošti. Sportininkas turi būti stiprus – svarbu stiprūs pečiai ir kojų raumenys.

Pirmoji septyniolikmečio trikovininko Luko išvyka su „Saulės“ gimnazijos sportininkais buvo į Rokiškį, štangos spaudimo varžybas. Iš ten jis parsivežė iškovotą (apskrityje) komandinę antrąją vietą, ir antrąją vietą asmeninėje įskaitoje.

Biržų sporto veteranas Eugenijus Cibulskis pasiūlė Lukui kartu sudalyvauti trikovės varžybose Latvijoje. Taip jaunuoliui, parodžiusiam neblogus rezultatus, atsivėrė perspektyvos dalyvauti kitose varžybose. Su biržiečiais jis ne kartą rungėsi Latvijoje. Iecavoje (Latvijos Respublika) iškovojęs pirmąsias vietas, jis gavo kvietimą į Vengriją, Europos čempionatą. 2018 metais Lukui kelionė autobusiuku į Vengriją buvo varginanti – kelias tolimas, net 1300 kilometrų. Tačiau vargas atsipirko ir svorio kategorijoje iki 110 kg štangos atkėlimo rungtyje, jaunimo grupėje Lukas užėmė garbingą I-ąją vietą! Štangos svoris – 280 kilogramų! Lyg vienu metu keltum net šešis maišus grūdų! O 2020 metais Latvijoje germaniškietis savo rekordą dar pagerino – WPC federacijos varžybose atkėlė 310 kg ir tapo absoliučiu čempionu.

Ne svajonės, o tikslai

Lukas norėjo dalyvauti Lietuvoje vykusiose varžybose, bet pamaišė korona (sporto salės uždarytos) ir daugybė traumų. „Jei negaliu parodyti visos jėgos, tai važiuoti vien dėl dalyvavimo aš nenoriu“,- patikina sportininkas.

„Svajonės neturiu,- juokiasi Lukas.- Turiu tikslą: būti kuo stipresnis ir tapti bent jau Lietuvos čempionu“. Latvijos ir Vengrijos čempionas pasakoja, kad norėtų kaskart tapti stipresnis, tuo sau įrodydamas, kad eina teisingai pasirinktu keliu. Jo asmeninis rekordas pasiektas treniruotėje – atkelta 340 kilogramų. Iš pokalbio galima suprasti, kad Lukas žavisi Biržų sportininkais – Pauliaus Morkvėno (Europos čempionas), Aloyzo Slavinsko pasiektais rezultatais.

Mes visi – žmonės

Monotonija ne Lukui. Jam norisi įvairovės. Todėl pasirinko darbą policijoje. Baigęs Lietuvos policijos mokyklą, pašnekovas buvo paskirtas dirbti Pasvalio rajone. Policijos vyresniuoju patruliu jis dirba dvejus metus. Darbe labai praverčia Luko būdo savybės: ramybė, kantrybė, susitvardymas ir tikslo siekimas. Per dvejus metus nebuvo tokio atvejo, kad darbe kas nors jį išvestų iš pusiausvyros. Juk būdamas pareigūnu nepasikarščiuosi ir pažeidėjo nekeiksi. „O kartais norisi...- juokiasi Lukas, – juk mes visi žmonės“.

Biržų kultūra Biržuose, Lietuvoje ir pasaulyje.

logo