
Naujausios
Toliūnų artuma
Albertas Drevinskas dar turįs tėviškę! Toliūnuose. Nors paveldėtą sodybą jis perleido sesers dukrai, bet dukterėčia su draugu namą restauravo. Tas namas labai gražus. Gera ant širdies.
– Motinos sodintų berželių prašiau neliesti. Jie žaliuoja. Kaip ir aš... Broliukas Vytukas mirė kelių mėnesių, palaidotas Smilgių kapinaitėse. Pergyvenau jau savo tėvelį ir motiną. Septyni metai pensijoje. Kirdonyse su žmona Emilija gyvename 35 metus. Mano Emilija dar ne pensininkė. Darbuojasi gyvulininkystės komplekse. Mūsų šeima – dvi dukros, du sūnūs ir penki anūkai. Nekantriai laukiu proanūkio. Realu sulaukti, – viliasi Albertas.
Pašnekovo mintys bėga į vaikystę. Albertas – mažas berniukas. Jo galvelę glosto dvi švelnios rankos. Pirmoji – motinos, o antroji – mokytojos Vaičiulėnienės. Nuo vaikystės iš Toliūnų į Šiluvos atlaidus, į parapijos bažnyčią paskui tėvelius praminti Alberto takeliai. Albertą kaip dažną jo kartos vaiką grūdino darbas. Darbas tais laikais, anot pašnekovo – vertybė. Nuo 10 metukų su motinėle į cukrinių runkelių vagas. Rovęs ir linus. Ūgtelėjęs sėdo ant grėbiamosios. Kolūkyje tik dvi "grėbialkos", nenorėjo savosios prarasti. Atsisakė su klasiokais net į ekskursiją važiuoti, kad kitas neužimtų jo vietos.
– Smilgių mokyklos, kurią lankiau, mokytojai veždavo į ekskursijas. Pirmas miestas, į kurį tėvai nuvežė – Saločiai, po to – Biržai. O Panevėžys – trečias mano miestas. Mokiausi ir baigęs politechnikumą. Pirmoji darbovietė – "Tarybinio artojo" kolūkis, – prisimena Albertas.
Albumai pasakoja
Ir jau neša, ant stalo guldo nuotraukų albumus. Alberto jaunystė – sparnuota. Kariuomenėje nerūpestingiausi, romantiškiausi Alberto metai.
– Oriole tarnavau. Aviamechaniku. Pamačiau daug pasaulio. Įsivaizduokit: man patikėjo ruošti karinį lėktuvą skrydžiui! Mylimas, gerbiamas. Fotografas. Vėliau, kai dirbau kolūkyje taip nevertino. Ir nemylėjo, – atsidūsta Albertas.
Jis pasakoja: jo kartos jaunuoliai turėjo galimybę išvažiuoti į Kazachstano plėšinius. Veržėsi ten ir Alberto širdis.
– Iki šiol klausau dainų apie statybas ir vis gailiuosi, kad į plėšinius neišvykau. Sulaikė namų ilgesys. Tada tėveliai dar buvo jauni, stiprūs... Būtų buvęs ne pro šalį ir BAM-as, bet BAM-o statybų pabūgau. Ten pavojinga, – sako Albertas.
Galybės albumų. Skęstame nuotraukose ir prisiminimuose. Fotografuoti Albertas Drevinskas pradėjo dar vaikas. Jo pirmieji mokytojai: darbų mokytojas Zalinkevičius ir Smilgių vykdomojo komiteto pirmininkas Čiuplinskas. Šeštokui tėveliai padovanojo pirmąjį fotoaparatą "SmenaM". Albertas fotografavo draugus, kaimynus, laidotuves. Besimokydamas Smilgių mokykloje susidomėjo ir radiotechnika. Albertą politechnikume užvaldė kelionių aistros. Su džiaugsmu vėliau skubėdavo į rajoninius, respublikinius jaunimo sąskrydžius.
Į Užkarpatę – "JAWA"
"Tarybinio artojo" kolūkis išlaikė moto klubą. Moto klubas garsėjo Lietuvoje. Albertas pamėgo technikos sportą, tapo šio klubo sirgaliumi. Palaikymo komanda lydėdavo motokrosininkus į varžybas. Po kiek laiko susibūrė bendraminčių keliautojų kompanija. Sėdo visi ant savo javų ir į žygius. Neatsiliko nuo savo išrinktųjų ir mylimosios, žmonos.
– Su javomis keliavome 20 metų. Per Lietuvą, Latviją, Estiją. Didžiausias iššūkis – Užkarpatė. Visą savaitę keliavome. 3 tūkstančiai 53 kilometrai. Ir kolūkis į ekskursijas veždavo. Bortiniu GAZ51 sunkvežimiu, ir lėktuvais skraidėme, – mena Albertas.
Albertą brandino tėvystės rūpesčiai. Vis nauji ieškojimai ir atradimai. Gilinęsis Albertas Drevinskas į spalvotos fotografijos paslaptis. Daręs skaidres. Jo skaidrėse – Biržų krašto istorija. Gaila tik vieno – liko neįamžintas "Širvėnos" kino teatras. Prie "Širvėnos" kino teatro šitiek jo kartos prisiminimų.
Motociklą Albertas iškeitė į žigulį, žigulį – į audinę. Dviračiu iš Kirdonių į Biržus Albertas tik vieną kartą mynęs. Šeštas fotoaparatas jo rankose. Tobulas.
Kaktusų ir meilenių kolekcijos
Likimas Albertą atsiviliojo arčiau Toliūnų, į Kirdonis. O Kirdonyse – nauji gyvenimo posūkiai. Ir nauji pomėgiai. Bitininkystė – iš uošvių, žmonos Emilijos tėvelių rankų. Keturiuose aviliuose dūzgia bitelės. Tokios pat darbščios kaip ir jų šeimininkai – Albertas ir Emilija Drevinskai.
Kur santarvė, meilė, šeimos židinio šiluma, ten ir gėlės sužysta. Albertas pirmąjį kaktusą į Kirdonis atsivežė lagamine. Iš tolimojo Sočio. Iki šių dienų tas kaktusas nebeišgyveno, bet džiugina šio kaktuso vaikai. Kolekciją papildė naujos kaktusų rūšys. Kolekcijoje – 16 kaktusų. Kaktusų kolekcijos savininkė – Alberto Emilija. Žydi Emilijos kaktusai, ir dar kaip!... – tikina "Biržiečių žodžiui" Albertas.
Alberto džiaugsmas – meileniai. Meilenių kolekcijoje daugiau kaip 20. Jeigu Emilijos kaktusai metų metais sėdi ant palangės ramiai, tai Alberto meileniai bėga iš namų. Alberto meileniais per Velykas buvo išpuošta parapijos bažnyčia.
– Šita gėlė judina lapus. Ir atsirado pas mus labai neįprastai. Gydžiausi Biržų ligoninėje. Su palatos gydytoju Žibu paplepėjome apie pomėgius – daržininkystę, augalininkystę ir gėlininkystę. Po to daktarėlis man atnešė ir padovanojo vieną mažą sėklytę. Niekas niekada nėra man dovanojęs vienos sėklos. Pomidorus ir tuos perku po 10 sėklų... Grįžęs namo sėklytę į vazoną pasodinau. Išdygo. Nuo pavasario aukšta gėlė užaugo. Ir kokia ji įdomi, kokia linksma. Žalius lapus judina, sveikinasi, – giria savo naują augintinę Albertas.
Vienintelės
Nekantrauju išgirsti apie Alberto ištikimybę savo gimtajam kraštui. Jis į Smilgių bendruomenės šventes, atvyksta ne linksmintis, bet dirbti. Susikaupęs medžioja renginių epizodus, žmones, nykstančių kaimų vaizdus. O vėliau Alberto fotografijų parodos puošia bendruomenės namus. Ką tik surengta paroda Vietovardžių metams. Parodoje – 10 fotografijų.
– Prieš Mokytojo dieną tradiciškai aplankydavau savo pirmąją mokytoją Vaičiulėnienę. Smilgiuose, o vėliau ir Rinkuškiuose. Kartą įeinu į kambarį, o pas mano mokytoją prie stalo pilna sveikintojų. Smilgietės Danguolės Plentauskienės kompanija. Mokytoja mane pasodina šalia vienos moters. Ta moteris manęs ir klausia: "Albertai, pažįsti mane? Aš – Janina, klasiokė". Nebeatpažinau. 55 metus nesimatę. Bet įsikalbėjome apie gyvenimą, apie pomėgius. Mano klasės draugė Janina, pasirodo, irgi keliautoja. Pakviečiau Janiną ir jos kompaniją prisijungti prie mūsų ir pakeliauti. Kur tik mes nebuvę... – pasakoja Albertas.
Mokytojo dienos išvakarėse Albertas Drevinskas savo mokytojus lankė ir sveikino jau nebe vienas, su smilgiečių kompanija.
– Mano pirmoji mokytoja Vaičiulėnienė, kaip ir Smilgių mokyklos direktorius, jos vyras Vaičiulėnas jau iškeliavę į Amžinybę. Liko vienintelė mano mokytoja – Pipirienė. Pirmą kartą kai užsukome pas ją, kaip visuomet turėjau fotoaparatą. Mokytojos pasveikinti patraukėme su muzika, kartu su meno vadove Vilita. Linksmiau ir iškilmingiau. Moterys pastebėjo mano fotoaparatą ir paprašė nufotografuoti. Nuo viešnagės pas mokytoją Pipirienę ir prasidėjo mano, Smilgių bendruomenės renginių metraštininko karjera, – kukliai šypteli Albertas.
"Kalnai ant kalnų"
Kelionių džiaugsmai tęsiasi. Liudija nuotraukos. Vienoje Albertas su šeima ir giminaičiais baidarių žygyje Anykščiuose, Šventosios upe. Trasa 15 kilometrų. Kitoje – Drevinskų giminės susitikimas. Giminė renkasi kas dveji metai. Penktą kartą.
Džiaugsmas Albertui: visi keturi vaikai labai gražiai tarpusavyje sutaria, visi visur kartu. Alberto anūkė Morta pamėgo fotografiją.
– Labai patinka televizijos laidos apie keliones. Kur nesu savo kojomis išvaikščiojęs, stebiu televizijos ekrane savo akimis, – pasakoja Albertas Drevinskas ir prasitaria apie dar vieną savo pomėgį – jaunystėje nusipirko gitarą, ją brazdina. Tik sau. Kuklinasi: muzikinės klausos neturįs, todėl nelemta bus išgirsti muzikuojantį Albertą.
Kirdonietis Albertas Drevinskas renka šių metų mėgstamiausią savo dainą. O mėgstamiausia šiemet Alberto daina – "Kalnai ant kalnų". Dainą atlieka jaunosios kartos operos solistas Eugenijus Chrebtovas. Su ta skambančia daina Albertas ir išlydi pro duris. Atsisveikinant mes dar apibėgame išpuoselėtą Drevinskų sodybą.
Albertas šiuo metu įklimpęs į naujas statybas.