
Naujausios
SUTEIKS ILGESNĘ GARANTIJĄ
Skelbiama, kad daiktų taisymo paslaugos bus prieinamesnės, skaidresnės ir patrauklesnės. Per garantinį laikotarpį suremontuotoms prekėms bus vieneriems metams papildomai pratęsta teisinė garantija. Tai paskatins vartotojus taisyti, o ne įsigyti naują gaminį.
Šį reikalą aptarėme su bičiuliu Stasiu. Mat per savo gyvenimėlius esame turėję nemažai reikalų su sugedusiais daiktais.
DAIKTAMS BUS ILGESNĖ GARANTIJA
Aiškinama, jog pagal šią direktyvą gamintojas privalės taisyti įprastus buityje naudojamus gaminius. Pavyzdžiui, skalbimo mašinas, dulkių siurblius ir net išmaniuosius telefonus. Mat pagal ES teisę šie daiktai paskelbti techniškai taisytinais. Ši direktyva priimta siekiant pratęsti gaminių naudojimo trukmę, sumažinti atliekų kiekį ir remti tvaresnę ekonomiką.
- Man patinka seni daiktai, nes aš prie jų prisirišu, – pasakė Stasys. – Tik esu pirkęs naują skalbyklę, šaldytuvą, nes jų remontas būtų atsiėjęs brangiau nei nauji daiktai. Jeigu ir dabar taip bus, tai ta direktyva nieko verta.
Aiškinama, kad gamintojai turės tiekti atsargines dalis ir įrankius už priimtiną kainą.
- Man patinka, kad garantiniu metu sugedus daiktui po remonto bus ilgesniam laikui pratęsta garantija. Mat dabar ką nors perkant pardavėjai yra siūlę už daiktą primokėti, tada turėčiau ilgesnę garantiją, – pastebėjo bičiulis.
Taisyklėmis siekiama sustiprinti ES taisymo paslaugų rinką ir sumažinti remonto išlaidas vartotojams. Bus uždrausta taikyti technologijas, kurios trukdytų pataisyti prekes.
BAIGĖSI VIENKARTINIŲ GAMINIŲ ERA?
- Pažįstamas guodėsi, jog gerai veikiančiam elektriniam grąžtui negauna akumuliatoriaus, nes tokių jau nebegamina. Todėl pirko brangų adapterį modernesniam akumuliatoriui, kad nereikėtų grąžto išmesti, – pastebėjo pašnekovas.
Būtų gerai, kad nauja direktyva padėtų galą tokiems ir panašiems gamintojų gudravimams. Dabar tas pats fabrikas ima gaminti naujesnius daiktus ir nutraukia atsarginių dalių gamyba senesniems gaminiams. Kad seno negalėtum sutaisyti, būtum priverstas pirkti naują.
PAAIŠKINS KAIP DAIKTĄ SUTAISYTI
Dabar gamintojai ne tik privalės savo gaminius net po garantinio remonto už žmonišką kainą sutaisyti, bet privalės paaiškinti apie remonto galimybes.
- Prisimenu prieš penkiasdešimt ar šešiasdešimt metų gamintiems radiotechnikos ar elektros prietaisams gamintojai prie pirkinių pridėdavo schemas su paaiškinimais, kaip tas įtaisas veikia. Nurodydavo, kaip pačiam gedimą aptikti, detalę pakeisti, – prisiminė Stasys. – Dabar niekas nesuka galvos, kaip veikia vienas ar kitas buitinis aparatas. Sugedo ir išmeta, kaip vienkartinę nosinaitę. Todėl būna, kad pardavėjai siūlo iš karto už pusę kainos pirkti antrą tokį. Taip sukasi fabrikai, sukasi atliekų perdirbėjai…
Tad dabar lyg ir papūtė ES nauji vartojimo vėjai. Gal pradėsime branginti nusipirktus daiktus. Gal fabrikai ims gaminti patvaresnius gaminius, juk reikės patiems remontuoti. Kita vertus, jeigu padarysi daug amžinų variklių, teks variklių gamyklą uždaryti.
AUTOMOBILIAMS POKYČIŲ NEBUS
Automobilių nėra sąraše gaminių, kuriems bus taikoma Teisės į taisymą direktyva.
- Būtų gerai, kad ta direktyva galiotų ir automobiliams. Dabar senoms mašinoms labai brangios atsarginės dalys, nes gamintojai jų nebedaro. Gal po kurio laiko gal susigriebs, kad vis didesni automobilių laužynai, – vylėsi Stasys. Jo manymu, prieš keliolika metų gaminti automobiliai buvo patvaresni nei dabar gaminami. Naujuose automobiliuose daug detalių, kurios laikosi tik per garantinį laikotarpį.
Ar vienaip, ar kitaip, bet ES už rūpestį dėl per anksti išmetamų daiktų verta pagirti.
- Tai šimtą kartų geresnis sumanymas nei pririšti kamštelius prie plastikinių butelių. Man patikdavo gaiviųjų gėrimų tiesiai iš butelio kakliuko atsigerti, o dabar turiu pilti į puoduką, – juokėsi Stasys.
Šia linksma gaida ir baigėme naujos ES direktyvos aptarimą.