
Naujausios
Veiksmai ir panika
Pasaulis ne juokais pašiurpęs nuo koronaviruso. Gal ne be reikalo. O gal, kaip sako liaudis: velnias nėra toks baisus? Velnią maždaug turime mintyse nusipiešę. Būna, kad žmonės, užpulti baltosios karštinės, velnius mato ir su jais šnekasi. O štai koronavirusas – paslaptingas. Toks biologinis mikroorganizmas, nesudarantis ląsteles, neturintis medžiagų apykaitos, bet yra gyvas. Ir gyventi nori. Todėl ieško šeimininko. Pastarasis, covid–19 virusas, siaučiantis po pasaulį dabar atrodo, kaip kokia piktoji dvasia. Ankstesniais metais žmonija jau buvo užpulta koronavirusų. Atsilaikėme. Dabar mums baimių kelia, mirtimi grasina tas – covid–19. Nuo jo kol kas nėra nei skiepų, nei vaistų. Kai nėra ginklų, todėl ir baisu?
Virusų poveikis
Rimti pasaulio žmonės tvirtina, jog naujasis koronavirusas kenkia ne tik žmonių sveikatai, bet ir pasaulio ekonomikai. Mat dėl karantinų ir baimių trūkinėja globalizacijos metais sukurti ekonominiai ryšiai. Valstybės meta didžiules pastangas virusui sunaikinti. Didžiosios valstybės tam skiria milijardus eurų. Nors politikai prašo žmonių nepanikuoti, bet žmonės, matydami pasaulio valdžių išgąstingus veiksmus, puola pirkti kruopų, tualetinio popieriaus ir nuo viruso nepasaugančių medicininių kaukių. Valstybių centriniai bankai sumažino bazines palūkanų normas. Siūlo rinkai daugiau pinigų, kad pagydytų pradedančią negaluoti rinką. Pigesniais pinigais atsiranda daugiau galimybių pasiskolinti ir kurti verslą. Tačiau su pinigais reikia mokėti elgtis, todėl patariama nepulti imti siūlomų paskolų. Ypač tada, kai aplink daug panikuojančiųjų. Gali ne išlošti, o pralošti. Tačiau būna, jog rizikuojantieji geria brangų nealkoholinį šampaną, o atsargieji – irgi be laipsnių – pigų alų.
Niežulys ir naujienos
Vienam žmogui dažnai niežtėdavo nosį. Pakasydavo, ir praeidavo. Pasak liaudies išminties, jeigu niežti nosį – gerą naujieną sužinosi. Todėl žmogus dėl niežulio per daug nesukdavo galvos. Tačiau šiomis dienos reikalai pasikeitė. Vos žmogus nori pasikasyti nosį, išgirsta mintyse Verygos balsą, jog negalima nešvarios rankomis leisti veido. Todėl žmogus bėga plautis su muilu rankų. Kol nusiplauna rankas, praeina niežulys. Negi todėl pastebimai pasaulyje sumažėja gerų naujienų? Gal. Juk neplautomis rankomis liesti nosies, burnos, akių nepataria ne tik mūsų ministras Veryga, bet Jungtinės Karalystės premjeras Džonsonas, JAV prezidentas Trampas, Vokietijos kanclerė Merkel ir kiti šio pasaulio valdovai.
Skirtingos knygos
Pranešama, kad pasaulyje plintant koronavirusui, staiga populiarus tapo Albero Kamiu romanas „Maras“, išleistas 1947 metais. Knygoje autorius su išmone ir fantazija pateikė vieno Alžyro miesto Orano kroniką. Paprastas miestas, paprasti žmonės, net į miestą įsisukęs maras dvelkia kasdieniška Dievo rykšte. Romano herojus daktaras Bernaras Rijė pirmas pastebi ligos ženklus ir skatina miesto valdžią kuo skubiau imtis priemonių. Kol Rijė fiksuoja įvykius mieste, valdžia delsia. Ilgainiui miestui paskelbiamas karantinas. Negalima nei iš jo išvykti, nei į jį atvykti. Maras įsigali ir mirties akivaizdoje išbando žmonių vienybę, tikėjimą ir būties prasmingumą. Literatūros žinovai aiškino, jog romane aprašytas maras gali būti ne tik liga. Maras gali būti ir neįvardytos epidemijos, karo, blokados, gamtos stichijos, politinės diktatūros įsigalėjimo simbolis. Toks simbolis, kuris paliečia ne vieną asmenį, šeimą, o nusiaubia ištisus kvartalus, visą miestą...
O štai po terorizmo išpuolių 2015 metų lapkritį Paryžiuje perkamiausia knyga buvo tapusi Ernesto Hemingvėjaus atsiminimų knyga „Šventė, kuri visada su tavimi“. Šioje knygoje, išleistoje 1964 metais, jau po rašytojo mirties, rašoma apie žmones, švenčiančius Paryžiuje nesibaigiančio gyvenimo ir meilės šventę.
Viskas – galvose?
Ką tik skaitėme apie gyvenimo džiaugsmą, o dabar jau puolėme skaityti apie mistinį marą. Negi per kelerius metus mes taip pasikeitėme? Taip smarkiai pasikeitė mūsų pasirinkimai?
Ar vienaip, ar kitaip, bet šiandien sunku išlikti ramiems. Bijome: ir virusų, ir krizių. Tačiau juk visos krizės ir baimės prasideda mūsų galvose. Ne tik prasideda. Galvose ir baigiasi. Išeitų, jog labiausiai savęs ir reikia bijoti?