
Naujausios
„Ironman“ pakilęs nuo sofos neįveiksi
Šiaulietis Gediminas Vachteris trečią kartą įveikė pusę „Ironman“ ("Geležinis žmogus") triatlono trasos. Estijoje vykusiose varžybose 29-erių šiaulietis savo amžiaus grupėje pateko į geriausiųjų dešimtuką. Estijoje lenktyniavo septyni šiauliečiai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Viršijo lūkesčius
29-erių G. Vachteris su dar šešiais šiauliečiais – Andriumi Šimkumi, Mariumi Rakicku, Egidijumi Koviera, Laimonu Rojumi, Pauliumi Rimkevičiumi, Albertu Amirzian – varžybose Estijoje, Otepos miestelyje, dalyvavo rugpjūtį.
Franšizinis „Ironman“ Baltijos šalyse surengtas pirmą kartą. Pusės distancijos „Ironman“ varžybose lenktyniavo 600–700 dalyvių. Gediminas sako, kad organizatoriai tikėjosi daugiau sportininkų iš Rusijos. Įprastai šiose varžybose varžosi apie 1 500 sportininkų, skaičius ribojamas, vyksta išankstinė registracija.
Pusės „Ironman“ trasą sudaro 1,9 kilometro plaukimas, 91 kilometro mynimas dviračiu ir pusmaratonio (21,1 kilometro) bėgimas.
Išvakarės sportininkai išklausė instruktažą, susipažino su taisyklėmis. Šiose varžybose, sako Gediminas, visą trasą reikia įveikti „savo kailiu": negalima „sėdėti ant uodegos“ kitam dviratininkui ar bėgikui. Trasoje sportininkus stebi teisėjai, sukčiaujantys įspėjami ir gauna baudas – papildomų minučių.
Už šiukšlinimą sportininkai diskvalifikuojami akimirksniu. Draudžiamas ir nepadorus elgesys – šlapintis visų akivaizdoje.
Oras Estijoje pasitaikė neblogas: iš pradžių lijo, bet po pietų pasirodė saulė. Vanduo ežere buvo apie 20 laipsnių. Pagal taisykles, jei vanduo šiltesnis nei 24 laipsniai, negalima dėtis hidrokostiumo.
Varžybos vyko „patogiame“ ežere – plaukikai plaukė vieną ratą aplink salą.
Estijoje pasiektas Gedimino rezultatas viršijo lūkesčius. Bendras trasoje sugaištas laikas buvo 5 valandos 3 minutės 39 sekundės. Plaukimo trasą įveikė per 30 minučių 39 sekundes, dviračiu mynė 2 valandas 46 minutes 53 sekundes, bėgo 1 valandą 40 minučių 15 sekundžių.
Pirmajam tranzitui, pasirengiant iš plaukimo rungties minti dviratį, prireikė 3 minučių 28 sekundžių, antrajam – 2 minučių 23 sekundžių.
Savo amžiaus grupėje, iki 30 metų, G. Vachteris buvo devintas, bendroje įskaitoje – 92-as.
Varžybose Estijoje dalyvavo apie 20 lietuvių. Tarp lietuvių G. Vachterio rezultatas buvo trečias, tarp šiauliečių – pirmas.
Amžius – ne riba
Šiemet Gediminas pusę „Ironman“ įveikė trečią kartą. Šių varžybų skonį pirmą kartą pajuto prieš dvejus metus Vokietijoje, pernai varžėsi Lenkijoje.
Vokietijoje plaukti teko kone karjere vadinamuoju australietišku išlipimu: po rato teko išlipti, pabėgti, vėl nerti ir plaukti. Lenkijoje plaukė jūros įlankoje: plaukimą sunkino gana didelis bangavimas, sūrus vanduo.
Anksčiau G. Vachterio stipriosios pusės būdavo plaukimas, dviračio mynimas, bet koją pakišdavo bėgimas. O dabar bėgimas tapo mylimiausia sporto šaka. Tą parodė ir rezultatas: Estijoje bėgo geriau, nei važiavo dviračiu.
Kaip pavyko persilaužti? „Tiesiog reikia pamilti savo tempą. Nenorėti rezultato, iš karto padėto ant lėkštutės. Reikia atrasti savo formulę. Universalus patarimas – disciplina. Sportui reikalingas režimas. Būtina įpratinti organizmą krūviams“, – sako G. Vachteris.
Pasak Gedimino, triatlone iš tiesų yra keturios rungtys. Ketvirtoji – tranzitas, kai reikia greitai nusirengti, apsirengti, susiruošti.
„Po plaukimo būdavau supanikavęs, kol išsinerdavau iš hidrokostiumo. Yra žmonių, kurie labai greitai tai padaro. Yra ir technologijų, ir technikos, į kurią galima investuoti. Taip, sutaupydami minutes, sportininkai pasiekia išsikeltus tikslus. O aš iš pradžių miegodavau.“
Estijoje vienas iš šiauliečio tikslų buvo kiek įmanoma sumažinti tranzite sugaištą laiką.
Amžius šioje sporto šakoje ne riba. Varžybose Estijoje dalyvavo ir 79 metų moteris.
„Tai – įrodymas, kad viskas galima, jei savo smegenims neleidi tikėti tuo, kas vyksta. Mano moto – judėjimas yra visas gyvenimas. Jei nejudi, organizmas supranta, kad save nurašai.“
Pati stipriausia grupė triatlone – nuo 30 iki 45 metų. Tada „atsiranda protas“. O jaunimas kažkurioje distancijoje atiduoda per daug jėgų, perdega, ištinka traumos.
Motyvuoja kalendorius
„Ironman“ – globalus reiškinys. Varžybos vyksta visame pasaulyje, nuo Havajų iki Naujosios Zelandijos. Kaip tik vienas lietuvis šiuo metu išvykęs į Australiją.
Triatlonas reikalauja labai daug išteklių: ir finansinių, ir laiko. Tai – didžiulis judėjimas, o kartu ir verslas. Varžybose gausu suvenyrų: pakabučių, marškinėlių, minimali kaina prasideda nuo 20 eurų. Nemažas ir starto mokestis – kone minimalus atlyginimas.
Triatlono trasos atsistojęs nuo sofos neįveiksi. Ne visiems pasiduoda ir 1,9 kilometro plaukimo distancija.
Pirmasis triatlonas, sako Gediminas, vis tiek greičiausiai klostysis ne taip, kaip tikėjaisi – reikia patirties. Treniruotėse daug kas atrodo kitaip.
Šiauliuose triatlonininkai susibūrė į labai draugišką bendriją, kartu treniruojasi, tad lengviau prisiversti sportuoti, ir azartas pakyla.
Treniruotėse Gediminas įveikia įvairius atstumus. Ilgesniems nuotoliams skirti savaitgaliai.
Plaukioja Pageluvio ežere. Pageluvis – pagrindinė šiauliečių triatlonininkų vasaros „bazė“. Aplink šį ežerą ir bėgioja.
Būna, kad prieš treniruotes nesinori pakilti iš lovos. Labiausiai motyvuoja ant sienos kabantis kalendorius. „Kiti galbūt kabinasi konkurento nuotrauką“, – juokiasi Gediminas. Tretiems padeda lažybos su draugais.
Motyvacija itin pakyla, kai lieka mėnuo iki varžybų: nebėra kur trauktis.
Gediminas džiaugiasi, kad ši sporto šaka Lietuvoje įgavo pagreitį. Prieš trejus metus, kai pradėjo sportuoti, triatlonininkus buvo galima suskaičiuoti ant pirštų.
Dabar dažnas nori pabandyti, nes rutina pabosta: kažko naujo ieško ir bėgikai, ir dviratininkai. Pastariesiems, sako Gediminas, būna sunkiausia perprasti plaukimo distanciją.
Bėgikams neįprasta bėgti po važiavimo dviračiu: raumenys būna pavargę, dažnai iš pradžių juos sutraukia, bėgti reikia pradėti atsargiai. Čia – pamokos, kurias kiekvienas išmoksta per savo patirtį.
Sezonas nesibaigia
Gediminas – sportininkas nuo vaikystės. 10 metų dalyvavo plaukimo varžybose, lankė „Delfino“ baseiną. Kai baigėsi plaukiko karjera, prasidėjo studentavimo laikai. Kad organizmas neprarastų formos, maratonuose mindavo kalnų dviračius. Bet norėjosi dar kažko. Taip gyvenime atsirado triatlonas.
Anksčiau važiuodavo kone į kiekvienas varžybas. Dabar nusprendė skaičiuoti jėgas: galbūt svarbiau tikslinga treniruotė.
Šiemet įsitikino, kad treniruotės, strategija nenuėjo veltui.
Daug patarimų dėl mitybos Gediminas nedalija – viską reikia išbandyti patiems: „Kas tinka man, kitiems gali netikti. Universalu – reikia atsisakyti žalingų įpročių, tarp jų – desertų. Iš raciono pašalinti niekniekius. Jei valgai, valgai daug.“
Varžybose sportininkas numeta 1–3 kilogramus, bet tai – prarasti skysčiai.
Judėjimas, šypsosi Gediminas, įtraukia tarsi narkotikas. Kai po „Ironman“ norėjosi pailsėti, netrukus apėmė jausmas, kad kažkas ne taip. „Kažko trūksta, atrodo, jau storėji. Nors praėjo tik trys dienos, o atrodo, kad stingsti!“ – juokiasi prisiminęs.
Šiaulietis pagalvoja ir apie visą „Ironman“ trasą, bet, jo manymu, tam reikia priaugti. Jei pasirengti pusei varžybų trasos pakanka bent 8–15 valandų treniruočių per savaitę, visai reikės 19–20 valandų. Užimtiems žmonėms šie skaičiai sunkiai įgyvendinami. O Gediminas norėtų ne tik dalyvauti, finišuoti, bet ir pasiekti rezultatą: „Nesinori keturiomis paršliaužti.“
Rugsėjo 11-ąją sportininkas planuoja dalyvauti Vilniaus pusmaratonyje. Dar laukia ir kitų išbandymų, nes šiaulietis yra orientacininkas, slidininkas. Tad sportinis sezonas niekada nesibaigia.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SPORTININKAS: Šiaulietis Gediminas Vachteris pusę „Ironman“ distancijos įveikė trečią kartą.
POŽIŪRIS: Gedimino Vachterio gyvenimo motto – judėjimas.
Asmeninės nuotr.
KOMANDA: Šiauliečiai, dalyvavę „Ironman“ varžybose Estijoje. Iš kairės: Andrius Šimkus, Marius Rakickas, Gediminas Vachteris, Egidijus Koviera, Laimonas Rojus, Paulius Rimkevičius. Nuotraukoje trūksta septintojo sportininko, Alberto Amirzian.
SUVENYRAI: Medalis ir starto numeris iš Estijoje, Otepos miestelyje, vykusių „Ironman“ varžybų.
BĖGIKAS: Gediminui Vachteriui bėgimas tapo mėgstamiausia sporto šaka.