
Naujausios
Gerumas niekur nepražuvo...
"Biržiečių žodyje" rašėme apie sunkios negalios ištiktą mergaitę Vakarę Šlikaitę. Nors mergaitė negali judėti, ji ir jos mama Lina nepraranda optimizmo. Vakarė burnyte piešia piešinius, rašo rašinėlius, žaidžia žaidimus planšetėje. Ir šypsosi. Pokalbio metu Vakarės mama "Biržiečių žodžiui" nedrąsiai užsiminė, kaip mergaitei reikėtų vežimėlio, kuris būtų pritaikytas pagal mergaitės ūgį.
Netikėjome, kad sulauksime tiek gerų žmonių skambučių ir noro padėti. Skambino "Agaro" bendrovės atstovė. Bendrovė Vakarę lankė ir praėjusiais metais. Žinute susisiekė kunigė ir šeimynos mama Sigita Veinzierl, kuri žadėjo patarpininkauti, kad Vakarės istorija pakliūtų į "Išsipildymo akciją." Galbūt pavyks? Skambino privatūs žmonės. Viena mokytoja, pasitarusi su vyru, nusprendė savo mėnesio atlyginimą dovanoti Vakarei. Tai tik dalis geros širdies žmonių, kurie panoro padėti mergaitei jei ne pinigais, tai geru žodžiu, rankdarbiu, dovanėle.
Po rašinio "Biržiečių žodyje" "Spindulėlis vardu Vakarė" neliko abejingi ir valdžios atstovai. Gruodžio 27 dieną Pilyje rengiamas Mero labdaros vakaras. Jame vyks aukcionas. Visi aukciono metu surinkti pinigai bei lėšos už kvietimus į labdaros vakarą bus paaukoti taip reikalingam Vakarei vežimėliui.
– Rašykite dažniau apie žmones, kuriems reikia pagalbos, – sakė į redakciją skambinusi moteris.
Vakarė Šlikaitė – vienuolikmetė išstypusi paaugliukė. Kaip ir kiekvienas paauglys, ji turi savo charakterį. Apsidžiaugėme, kai Vakarė per mamą Liną perdavė žinią, jog sutinka pabendrauti apie savo pomėgius ir talentus. Susitikome jos namuose per pertraukėlę tarp dviejų pamokų – Vakarę mokytojai moko namuose. Ji Kaštonų pagrindinės mokyklos penktokė, pirmūnė. Jos pažymių knygelėje tik vienas devintukas už rašinėlį. Kokie dalykai labiausia patinka? Ogi visi. Labiausiai – anglų kalba. Mergaitė labai artimai susidraugavo su savo anglų kalbos mokytoja Gitana. Vakarė net ispanų kalbos ėmė savarankiškai mokytis. Jau moka ne vieną ispanišką žodį. O informatiką gliaudo kaip riešutus. Anot mamos Linos, kartą informatikos mokytoja net sutriko: Vakarė savo klasės draugus žiniomis lenkia kokiu pusmečiu.
Judėti negalinti Vakarė naršo internete kaip žuvis vandeny. Kaip? Savo burnytėje ji laiko į medicininį vamzdelį įmontuotą tušinuką (močiutės Laimos išradimas) ir nepaprastu greičiu juo valdo planšetės ekraną. Taip Vakarė rašo rašinėlius, sprendžia užduotis, piešia, žaidžia kompiuterinius žaidimus, bendrauja.
Vakarės piešinukai – šviesūs ir vaiskūs. Mergaitė labai myli gyvūnus – šuniukus, kačiukus, žirgus. Tad daugelyje jos piešinių – gyvūnėliai. Sužinojusios apie Vakarės talentą piešti, parodą surengti ją pakvietė Biržų viešosios Jurgio Bielinio bibliotekos darbuotojos. Į parodos atidarymą Vakarė nevažiavo. Ji mamai paaiškino: kam važiuoti, jei ji žino, ką nupiešė?
Vakarė – šventinė mergaitė, gimusi kovo 11-ąją. Mama Lina pasakojo, jog mergaitei vardą rinko iš dviejų – Vasarės ir Vakarės. Laimėjo antrasis vardas. Kartais Vakarė keliauja į klasės šventes. Vienoje šventėje ji kartu su klasės draugais puošė keksiukus. Kai į svečius atvažiuoja pusseserės Rusnė ir Ugnė, visos keliauja į piceriją, į miestą. Vakarė ypač laukia savo pusseserių, nes su jomis labai artimai bendrauja. Mama Lina juokiasi: įlenda visos į internetą ir neištrauksi.
Ant Vakarės staliuko – krūva knygų. Mergaitė mėgsta įvairius pasakojimus, ypač apie gyvūnus. Turi daugybę enciklopedijų apie juos. Patinka Vakarei klausytis muzikos, ypač – angliškų dainų. Mama Lina šypsosi: žiūrėdama "X faktorių", Vakarė niūniuoja visas dainas mintinai.
Nors Vakarės kūnelis sukaustytas, ji spinduliuoja neapsakomą šilumą ir optimizmą. Šeimos moterys – močiutė Laima, teta Rita ir mama Lina Vakarę vadina spindulėliu.
Nuo pat gimimo mergaitė kentė įvairias procedūras ir operacijas. Kiek jų buvo? Penkiolika ar šešiolika. Kai kurios trūko ir 10 valandų. Po paskutinės sunkios operacijos mergaitei ligoninėje teko praleisti pusmetį. Buvo labai sunkus metas. Teko priimti realybę, kad Vakarė nejudės. Prieš ketverius metus mergaitė dar vaikščiojo. Nuotraukose – ji pozuoja pasipuošusi močiutės Laimos mezginiais. Kaip tikra manekenė.
Šeimos moterys Vakarės nepaleidžia iš akių nei minutei. Jai reikia atlikti įvairias procedūras, kurias jos išmoko daryti pačios. Kad nebūtų liūdna, Vakarė su mama aparatams sugalvojo vardus: atsiurbėjui – Dorotėja, kvėpavimo aparatui – Roberta, saturacijos aparatą pavadino Herakliu, o staliuką, ant kurio sudėtos Vakarės knygos ir planšetė – Pauliuku. Pati nemėgstamiausia Vakarės procedūra – plaukučių plovimas. Galbūt todėl, kad mergaitę puošia ilga kasa, kurią ištrinkti ne taip jau paprasta. Mama Lina sako, jog dėl šios procedūros kartais tenka net susipykti. Tačiau pyktis greitai išgaruoja.
Nors Vakarė ir jos mama į viską stengiasi žvelgti su optimizmu, kasdien susikurti nors mažą šventę ir nesiskundžia, tačiau paklaustos, ko labiausia reikėtų, prasitaria – vežimėlio. Vakarės kambaryje vežimėlis iš švedų labdaros stovi, tačiau jį sunku pritaikyti mergaitei. Vakarė negali sulenkti vienos kojytės, reikia specialiai prilaikyti galvytę. Švedų dovanotame vežimėlyje ji virsta. Mama Lina ir taip, ir kitaip bandė spręsti, kaip patobulinti vežimėlį, sprendė ir Vakarės mylima anglų kalbos mokytoja su savo vyru. Tačiau vargu ar tą padaryti įmanoma. Anksčiau turėtas vežimėlis buvo labai geras, specialistų pritaikytas pagal mergaitės ūgį, tačiau Vakarė jį išaugo. Kompensacijos naujam vežimėliui dar reikia laukti, nes vežimėliai kompensuojami kas penkerius metus. Lina paskaičiavo, kad savo lėšomis tektų prisidėti apie 2000 eurų. Vakarei tinkantis vežimėlis labai palengvintų mergaitės gyvenimą, ji dažniau galėtų išvažiuoti į miestą ar pas klasės draugus.
Mama Lina pasidžiaugė: Vakarė priaugo du kilogramus, todėl sustiprėjo, rečiau serga ir dažniau gali išvažiuoti iš namų. Kiekvienas virusas Vakarei pražūtingas – pasunkėja mergaitės kvėpavimas, reikia važiuoti gydytis į Ligoninės Reanimacijos skyrių. Kad Vakarė būtų stipresnė šeimos moterys stengiasi Vakarę lepinti jos mėgstamais patiekalais. O ką Vakarė mėgsta? Mergaitė šypsosi: makaronus, picą, sušius, tetos Ritos kepenų kotletukus ir, žinoma, saldainius. Skaniausi jai – "Rafaelo", "Ferrero rocher". Šeimos moterys Vakarei nieko negaili, nuperka jos mėgstamų skanumynų.
Artėja Kalėdos. Vakarė prasitarė, jog labai laukia švenčių. Ko norėtų dovanų? Labiausiai ji laukia ne dovanų, o savo pusseserių Rusnės ir Ugnės. Jos – geriausia Vakarės dovana.
Kalėdos – stebuklų metas. Galbūt kas nors išgirs puse lūpų, nedrąsiai prasitartą svajonę apie vežimėlį, kuris tiktų Vakarės kelionėms. Nes Vakarė – nepaprasta mergaitė, mūsų visų spindulėlis.