Taršiame pasaulyje: sukaktuvės, tankai, auksiniai pirkiniai ir dingstančios fazės

Redakcijos nuotr.
Feliksas Grunskis
Feliksas Grunskis
Pasaulis užterštas. Ne tik plastiko, gumos, tekstilės ar dar kokiomis šiukšlėmis. Žemė prikaišiota minų. Kad laisvai nevaikščiotume. Viešoji erdvė prišnerkšta keiksmažodžių ir kitokių negražių žodžių. Toks jausmas, kad blogio daugėja, o gėrio mažėja. Tačiau nugalės gėris, nes kitaip negali būti. Tik reikia laiko, kad pagaliau susitupėtume?

Kas vyksta?

Pažįstamas biržietis aiškino, jog bet kokie rinkimai – taršos laikas. Tiesos yra. Prišnekame, ko reikia ar nereikia. Aišku: ne apie save kalbėdami, o kitus peikdami. Tarsi kitus į miltus malant neapdulkės kelnės ar sijonas! Viena garbi ponia pareiškė, kad nesąžininga kalbėti tai, ką nori žmonės girdėti. Geriau jiems meluoti, smegenis pudruoti?! Ką daryti?! Visiems užsičiaupti ar ausis užsikišti? O gal geriausia būtų viską uždrausti? Demokratinius rinkimus, nes jie nėra tobuli! Suvaržyti žodžio laisvę, kad kas užsimanęs negalėtų savo nuomonės pareikšti ar nusikeikti ! Pirmyn į draudimų karalystę!

Kodėl draudimų daugėja

Iš patirties žinome, kad nesame tobuli. Linkę nusidėti. Liežuvius mokame paleisti... Išeitų, kad nėra tobulų žmonių? Kaip nebus?! Viską žino ir nusimano esantieji valdžioje. Jie yra patys geriausi ir protingiausi. Nes mes juos išrinkome! Iš panašių į save! Tačiau: vos išrinkome, jie tuoj žino, ką mums galima leisti ir ką mums reikia uždrausti. Gavo daugiau nei kiti balsų ir tapo visažiniais! Žino, kam ir kiek reikia pakelti mokesčius. Nurodo valstiečiams, kaip sėti ir akėti, kiek viename hektare karvių turėti. Nustato žvejui, kokio dydžio turi būti žvejybos tinklo akutės. Tik valdžios žmonės žino, kuriomis valandomis perkant ne taip sveikatai kenkia alus ar vynas… Tad turime milijonus įvairių draudimų.

Tarpsta kolektyvinė atsakomybė

Norint kokiam nors darbui ar veiklai iš valdžios gauti pritarimą reikia ne vieno, o kelių valdininkų leidimo… Kitaip nieko nepeši! Teisingai: jeigu vienam išminčiui bus suteikta teisė ant palaiminimo popieriaus pasirašyti, jam juk gali kilti pagunda kokią pakišą už tą parašą paimti. Ir kolegos gali likti be darbo. Keliems tą patį darbą dirbant neva sumažėja korupcijos grėsmė. Ir atsakomybę už visokias kliurkas, valdininkams darbus draugiškai pasidalinat, kliurkos tampa dėmesio nevertomis kliurkytėmis...

Atsitveria tvoromis

Ar galima ką nors pakeisti? Vadeles atleisti? Netrukdyti žmonės dirbti? Tik pabandyk! Tuoj visi šauks, kad esi nupirktas suinteresuotų asmenų ar grupių. Todėl ir tveria valdžia kuo aukštesnes tvoras, kurių vienoje pusėje – išrinktieji, o kitoje pusėje – juos išrinkę žmonės? Mums po rinkimų ne laikas dantimis griežti. Juk atsitiko, kaip toje dainoje: „nieks kits čia nekalts, mergužėle, tu pati...“ Išrinkote! Tad ir kentėkite iki naujų rinkimų...

Kartu su Ukraina

Nuo pirmų karo dienų esame kartu su Ukraina. Ji kovoja už mus visus. Vakar Ukrainos Prezidentui Volodymyrui Zelenskiui sukako 45 metai. Tą pačią dieną Vokietija paskelbė, kad ukrainiečiai pagaliau gaus vokiškų Leopard tankų. Ne tik leis kitiems šia technika kovotojus paremti, bet ir patys perduos Ukrainai keliolika šarvuotų kovos mašinų. Tą pačią dieną JAV paskelbė, kad į Ukrainą pasiųs 31 Abrams tanką. Nors mes neturime nei Leopard, nei Abrams tankų, kiek galime, tiek Ukrainai padedame. Už tai Vilniui, mininčiam 700 metų paminėjimo sukaktį, Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis mūsų sostinei suteikė „Miesto gelbėtojo“ vardą.

Auksiniai pirkiniai

Prieš kelias dienas iš Ukrainos išgirdome ir nemalonių žinių. Pasirodo kariaujančioje valstybėje kai kas bandė iš nelaimės pasipelnyti. Buvo atvejų, kai kariams maistas buvo perkamas kelis kartus brangiau nei kainavo rinkoje. Pričiupti pareigūnai aiškino, jog įsivėlė buhalterinė klaida. Neva pirkimo dokumentuose netyčia buvo nurodyta, kad kiaušinius pirko ne vienetais, o kilogramais. Todėl pirkti kiaušiniai ir pasidarė „auksiniai“. Kaip neprisiminsi, kad ir pas mus buvo skandalas, kai prieš kelerius metus Lietuvos kariuomenei buvo nupirkta “auksinių“ šaukštų. Toks gyvenimas. Pastebėta, kad kariškuose reikaluose visko būna. Mat visur visokių žmonių yra. Tačiau anksčiau ar vėliau ylos išlenda iš maišo. Kitaip juk negali būti.

Kai dingsta fazė

Praėjusią savaitę sodyboje, kurioje yra trifazis elektros tiekimas, dingo viena fazė. Tad dalyje sodybos dingo elektra. ESO specialistai gedimą nustatė ir elektros tiekimą atstatė.

Su bičiuliu Jonu kalbėjomės apie pingančią brangią elektrą. Užsiminiau, kad man buvo dingusi viena fazė.

- Tau buvo dingusi fazė?! – keistai į mane pasižiūrėjo bičiulis.

- Na, be vienos fazės nesisuko elektrinis trifazis diskinis pjūklas, negalėjau malkų pjauti, – paaiškinau.

- Ačiū, Dievui! O aš jau pagalvojau, kad tau buvo dingusi Mėnulio fazė, – nusijuokė pašnekovas. Ir paaiškino. – Mat dabar, kai pasižiūriu, kas Lietuvoje darosi artėjant merų ir savivaldybių tarybų rinkimams, susidaro įspūdis, kad kai kuriems valdantiesiems ir jų draugams iš baimės prarasti valdžią stojo Mėnulio pilnatis. Atrodo, kad jiems kitos šio žemės palydovo fazės dingo.

P. S. Lietuvių kalbos žodyne rašoma, kad fazė yra ko nors raidos, keitimosi stadija, tarpsnis; kūno, medžiagos būvio kitimo tarpas. Tad gali būti sakoma, kad fazė yra ne tik skirtingas elektros generatoriaus laidas, bet ir visuomenės raidos fazė.