Naujausios
Tokia koalicija netikėta?
Buvo kalbų, kad socialdemokratai į koalicija jungsis su demokratais ir valstiečiais. Juk socialdemokratų pirmininkė Vilija dar rinkimams nepasibaigus su valstiečiais lyg ir tarėsi dėl bendro darbo. Valstiečių vadas Ramūnas laimėtojams rožių nešė. Tačiau demokratų lyderis Saulius pasišiaušė: su Ramūnu dirbti nenori – jam labiau prie širdies liberalė Viktorija. Tačiau socialdemokratams nepatinka liberalų pažiūros. Ir ką?! Teko atsigręžti į aušriečius, kurių iki tol niekas nežadėjo į talką valdyti Lietuvą kviestis. Tad dabartinis socialdemokratų žingsnis šiek tiek netikėtas.
- Taigi aušriečių lyderis Remigijus aiškino, kad jo partijos laimėti 20 mandatų – ne juokas. Jeigu negaus valdžios, tai opozicijoje taip dirbs, kad valdantiesiems nebus saldu, – nuomonę pareiškė bičiulis Stasys. Ir pridūrė: – Galutinė aritmetinė dėlionė tokia ir ne kitokia.
Suprantama, jog likusiems be valdžios nėra linksma. Neslepia nusivylimo rinkimų rezultatais konservatoriai. Jų vadas Gabrielius ne tik atsistatydino iš partijos pirmininko pareigų, bet padėjo ir partijos sąraše daugiamandatėje apygardoje gautą Seimo nario mandatą. Laisvės partijos atstovams nepatekus į Seimą iš partijos pirmininkės pareigų pasitraukė Aušrinė.
Turime įdomių permainų. Ir dar turėsime. Juk į Seimą išrinkti net 64 naujokai. Nežinia, ką jie sakys ir darys.
Postai kaip ir padalinti
Socialdemokratų vadei Vilijai valdžios vairą perleidus Gintautui, jis taps premjeru. Demokratų vedlys Saulius taps Seimo pirmininku. Koalicijos sutartyje numatyta, kad socialdemokratų atstovai vadovaus devynioms, aušriečiai – trims, o demokratai – dviems ministerijoms. Socialdemokratai turės Finansų, Krašto apsaugos, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto, Užsienio reikalų ir Vidaus reikalų ministerijas. Aušriečiai vadovaus Žemės ūkio, Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms, o demokratai – Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijoms. Bus gerų postų ir Seime. Socialdemokratams priklausys pirmojo Seimo vicepirmininko ir dar dvi vicepirmininkų pareigybės. Dar du Seimo pirmininko pavaduotojai bus aušriečiai.
Jau viešai skelbiamos kai kurių būsimų ministrų pavardės. Tik kandidatai į ministrus dar atsidurs ant kilimėlio Prezidentūroje. Tad dar ankstoka pasakyti, kas iš tikrųjų vadovaus vienai ar kitai ministerijai.
Lietuvai kenkia Remigijaus pažiūros?
Panašu, kad aušriečių vado Remigijaus tarp ministrų nebus. Juk Konstitucinio Teismo sprendimu jis pripažintas sulaužęs Seimo nario priesaiką ir pažeidęs Konstituciją. Pripažinta, kad Remigijus Žemaitaitis skleidė neapykantą asmenims dėl jų tautybės, demonstruodamas ne visiems priimtiną retoriką. Po Konstitucinio Teismo sprendimo ponui Remigijui grėsė apkalta, todėl jis pasitraukė iš Seimo ir įkūrė „Nemuno aušros“ partiją. Ir dabar, po Seimo rinkimų, vėl grįžta atgal į Seimą. Tačiau su antisemito etikete. Ponui Remigijui dar iškelta baudžiamoji bylą, kurioje jis kaltinamas neapykantos skatinimu ir kurstymu prieš žmonių grupę dėl jų tautybės bei viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimu ar šiurkščiu menkinimu. Tad ponas Remigijus turi rimtų reikalų.
„Per jį Lietuva atsidūrė pasaulio dėmesio centre“, – pasakė Stasys. Ir tęsė: „Minėtos koalicijos sudarymo išvakarėse paskelbtos žinios iš JAV, Vokietijos, Lenkijos. Kritikuojami socialdemokratai, nusprendę į koaliciją pasikviesti „Nemuno aušrą““.
Pasaulio reakcija į Lietuvos įvykius
Žiniasklaida paskelbė, kad JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas pareiškė, jog „socialdemokratų sprendimas sudaryti koaliciją su partija „Nemuno aušra“, kurios lyderis buvo apkaltintas smurto ir neapykantos prieš žydus kurstymu – kenkia pagrindinėms vertybėms, kurios vienija mūsų tautas“. Pasak pono Cardino, tuo metu, kai „pasaulyje kyla antisemitizmo banga, suteikti platformą antisemitinei retorikai ir neapykantos veiksmams yra ne tik bendrų demokratinių idealų išdavystė, bet ir fizinė grėsmė žydų ir mažumų bendruomenių saugumui“. Amerikos žydų komitetas kreipėsi į Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, socialdemokratų partijos lyderę Viliją Blinkevičiūtę ir siūlomą premjerą Gintautą Palucką, prašydami persigalvoti ir neformuoti koalicijos su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Anot komiteto, tokios koalicijos sudarymas sustiprintų antisemitines tendencijas Lietuvoje ir normalizuotų tautinę neapykantą.
Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michaelis Rothas tvirtino, kad Lietuvos socialdemokratų koalicija su „Nemuno aušra“ yra nesuderinama su kairiosiomis vertybėmis.
Lenkijos Senato vicemaršalka Michailas Tomasz Kaminski sako su nerimu žvelgiantis į tai, kad, pasak jo, prie Lietuvos valdančiosios daugumos jungiasi „atvirai šovinistinės ir antisemitinės jėgos“. Anot jo, „Nemuno aušros“ buvimas valdančiojoje koalicijoje yra nepaaiškinamas.
„Nemuno aušros“ vadas Remigijus kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Protestas prie Seimo
Ateinantį ketvirtadienį, kai parlamento rūmuose prisieks naujasis Seimas, organizuojamas protestas. Jo dalyviai kreipsis į socialdemokratus, demokratus „Vardan Lietuvos“ ir šalies prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami pokyčių koalicijoje, kad joje nebūtų „Nemuno aušros“.
„Toks jausmas, jog dėl mūsų politikų sprendimų Lietuva atsidūrė pasaulio dėmesio centre“,- pasikartojo Stasys ir pridūrė: „Toks jausmas, jog nublanko tai, kad Amerikos prezidentu išrinktas Trampas, kuris buvo teistas ir dar bus teisiamas. Gal pasaulyje ir Lietuvoje vėjus dėl „Nemuno aušros“ kelia ir mūsų politinės jėgos, kurios tikėjosi valdyti, bet nebuvo pakviestos prie valdžios stalo“.
Ponas Remigijus vėl teisinasi, kad nei jis, nei jo partija nėra antisemitai. Tačiau ima ir vėl nesuvaldo liežuvio. Neva juokais pakviečia uždegti žvakutes prie žinomo Lietuvos politiko namų. Ko gero, nieko nėra baisiau, kai ne žmogus, o liežuvis valdo žmogų.
Ar vienaip, ar kitaip, tačiau dabartiniai politiniai įvykiai Lietuvoje dar labiau sumenkino mūsų pasitikėjimą partijomis. Mat negali tikėti tuo, ką politikai sako.
Paskelbti nauji pažadai
Pasižiūrėjome, ką žada nuveikti nauja valdžia. Koalicijos sutartyje žadama kurti Kelių fondą. Būtų gerai, nes verkia mūsų keliai. Žadama įvesti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą vaisiams ir daržovėms. Būtų gerai, nes vis norime valgyti. Norima pertvarkyti antrąją pensijų pakopą. Būtų gerai, nes kažkas su ta pakopa negerai. Ketinama stabdyti švietimo reformas. Būtų gerai, nes verkia kai kurie mokytojai ir mokiniai. Ketinama leisti elektros vartotojams grįžti pas visuomeninį elektros tiekėją…
„Nebevardink daugiau pažadų, iš jų nei miltus sumalsi, nei pyragus iškepsi“, – nutraukė naujosios koalicijos sutarties apžvalgą Stasys.
Patinka ar nepatinka, nuo pažadų niekur nesidėsime. Jie reikalingi. Kas būtų, jeigu visi sumanyti darbai būtų padaryti. Sumaištis! Jeigu viskas valstybėje bus gerai, tada pagal ką politikus rinksime į valdžią?! Galva neišneša! Todėl visokių pažadų mums į galvas ir prikemša?