Negi mus reikia saugoti nuo mūsų pačių?

Redakcijos nuotr.
Feliksas Grunskis
Feliksas Grunskis
Įdomus mūsų pasaulis. Galima sakyti, kad ne tik įdomus, bet ir keistas. Mat ne visada suprantamas. Kodėl? Matyt, todėl, kad mes patys nesusigaudome nei ką darome, nei ką galvojame. Vieną dieną tas pats dalykas atrodo vienaip, kitą dieną – kitaip.

Aiškinama, kad dabar ne vieną iš doros kelio išveda socialiniai tinklai. Juose pilna melagienų, sąmokslo teorijų. Gali būti, kad tie tinklai tikrai apnarpliojo mūsų smegenis. Visada patogu ką nors dėl ko nors apkaltinti. Juk iš tikrųjų nėra didelio reikalo tomis melagienomis domėtis. Tuo labiau jomis tikėti. Tačiau užkliūna akys už kokios nesąmonės. Kai kas perskaitęs tik pasijuokė. Tačiau pasijuokęs, kitiems nusiuntė. Taip ir kuriamos melagienų gniūžtės?

***

Žmonių sielų žinovai tvirtina, kad įvairių melų, gandų buvo skleidžiama visais laikais. Ypač tada, kai ištikdavo nelaimės, kurias būdavo sunku paaiškinti. Mat žmonės nenori gyventi nežinomybėje. Nori paaiškinti atsitikusius dalykus. Ir tada tarsi iš niekur atsiranda kokia nors teorija, kuri neva akis atveria. Štai dabartinės koronaviruso pandemijos metu kažkas paskleidė, kad skiepais nuo viruso norima ne žmonėms padėti, o juos mikroschemomis suženklinti ir valdyti. Neva tam virusas buvo specialiai sukurtas laboratorijoje ir paleistas į pasaulį. Jeigu tokiais dalykais patiki, tada net surištas nesiduosi paskiepijamas?! Ir tokius nebūtus tikėjimus pakursto rimtų žmonių tyrinėjimai. Ieškoma, kodėl COVID-19 virusas per pasaulį žygį pradėjo Kinijos Uhano provincijoje. Tiria, ieško. Ir atsakymo neranda. Jeigu teisybės nepasako, vadinasi, kažką nuo mūsų slepia?

***

Panašu, kad daug ką lemia žmonių pasitikėjimas valdžia. Pastebima, skaičiais patvirtinama, kad skiepams nuo koronaviruso labiau priešinasi Rytų blokui priklausiusių valstybių gyventojai. Tuo pat metu senų demokratijų šalių žmonės savų valdžių labiau klauso. Ir aktyviau skiepijasi, ir kitų apribojimų dėl pandemijos be didelių protestų laikosi. Yra tokių pastebėjimų. Tačiau ko jie verti, jeigu koks nors Trampas ima ir pasako, kad dėl pandemijos atsakinga Kinija. Ir ji turėtų pasauliui atlyginti už paskleistą virusą. O patys – nei amerikiečiai, nei lietuviai, nei kiti pasaulio žmonės – už nieką nesame atsakingi?!

Nesame atsakingi už jokias nuodėmes prieš gamtą? Tik sugebame padejuoti, kad klimatas šiltėja ir gamta vis labiau mus skriaudžia?

***

Iš tiesų, viskas prasideda nuo kiekvieno iš mūsų. Išmokome meluoti ne tik kitiems, bet ir sau. Patinka tikėti nebūtais dalykais. Taip patogiau? Tačiau psichologai sako, jog tikėjimai pramanais nesuteikia ramybės. Atvirkščiai: sėja nerimą. Neprideda nei sveikatos, nei laimės. Todėl kai kuriose valstybėse internete sąmokslo teorijų puslapiai yra uždaromi. Kad nekeltų žmonėms nereikalingos panikos. Kai kur socialiniuose tinkluose užčiaupiami skiepų priešininkai. Kai kurie įtakingesni ir žinomesni žmonės net atjungiami nuo socialinių tinklų. Sulaukėme tokių dienų, kai reikia mus saugoti nuo mūsų pačių. Tarsi taip galima apsaugoti žmoniją nuo jos pačios minčių ir paklydimų. Iš tikrųjų, juk nieko neįmanoma padaryti. Esame tokie ir ne kitokie: nuodėmingi nuo Ievos ir Adomo laikų.