Kodėl Biržų miesto šventė bus prastesnė, nei kituose rajonuose?

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Žaviuosi senovinių automobilių klubo “Klasika” ir jo vadovo Egidijaus Einorio entuziazmu, kurio dėka Biržų kraštą daug metų garsina aukščiausio lygio retro mašinų paroda “Nesenstanti klasika”. Jos gali pavydėti ne tik Ryga ar Vilnius, bet ir kitos Europos šalių sostinės. Sudėjus savivaldybės, verslo ir savanorių pastangas, šis renginys galėtų tapti stipriu traukos objektu, į kurį suvažiuotų žiūrovai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visos Europos ar net Azijos. Ir tai ne iš fantastikos srities. Juk parodos eksponatų unikalumas ir gausa iš tiesų kelia įspūdį. Deja, rajono savivaldybė ne tik neprisidėjo prie šio puikaus tradicinio renginio, bet ir nesugebėjo susitarti, jog renginys būtų įtrauktas į Biržų miesto šventės programą.

Tingi valdžia – prasta šventė

Aprašyta situacija nenustebino, bet nuliūdino. Ne kartą iš Biržų rajono verslininkų teko girdėti, kad juos valdžios atstovai prisimena tik tada, kai reikia paremti miesto šventę. Bet reikėtų suprasti, kad skiriami pinigai neturėjo būti tiesiog aukojami. Biržų miesto šventė – didelis renginys, sutraukiantis daug žiūrovų ir puiki aikštelė reklamai. Tiesiog verslui reikėtų sudėlioti aiškų pasiūlymą – investuodami tiek, Jūs gausite tam tikrą reklamos paketą. Ir tai normali praktika. Tačiau Biržų rajono savivaldybė net nesugeba į Biržų miesto renginio plakatus sudėti rėmėjų logotipų, nekalbant apie kažkokius reklamos paketus. Bendradarbiavimo tiltų su verslu nutiesimu niekas iš rajono vadovų ypatingai nesirūpina, todėl ir šventės programa, palyginus su kitais miestais, atrodo nykiai. Tačiau visa tai juk priklauso nuo dviejų dalykų – renginio biudžeto ir organizacinio komiteto. Visi miestai dirba su rėmėjais, suteikia jiems reklamą už finansinę paramą bei galimybę populiarinti savo produkciją. Beje, tokio lygio renginys turėtų būti reklamuojamas ne tik Biržuose, bet ir visoje Lietuvoje. Pavyzdžiui, į Chriso Normano koncertą Kilučių ežero pusiasalyje kvietėme “LRT“ ir „LRYTASTV“ televizijas, daugybę radijo stočių ne tik Lietuvoje, ir Latvijoje. Juk tokia reklama pasitarnauja ne tik konkrečiam renginiui, bet ir viso Biržų krašto įvaizdžiui. Žinau, ką atsakys valdininkai – “Nėra pinigų”. Tai eikite ir susiraskite jų – iš rėmėjų, partnerių ir įvairių fondų. Tačiau Biržų rajono valdžiai geriau nieko nedaryti ir veikti pagal taktiką – „Ir taip bus gerai...“.

Siūlo viską pasidaryti patiems...

Todėl ir krašto verslas yra nusivylęs ir nenori investuoti. Juk viską tenka daryti patiems, dėl visko kovoti. Savivaldybė nepasirūpino, kad „Tylos“ darbininkai į Kilučius galėtų atvykti saugiai dviračių ar pėsčiųjų takeliu, Biržų miesto Plento gatvė nusėta duobėmis, todėl pramoninio rajono įmonių darbuotojai laužo savo automobilius. O juk verslas moka gyventojų pajamų mokestį būtent į rajono biudžetą tam, kad tokie elementarūs dalykai būtų sutvarkyti. Ne kartą teko girdėti, kaip kituose Lietuvos kampeliuose verslas ir valdžia bendradarbiauja. Pavyzdžiui, savivaldybė sutvarko kelią ir šaligatvius, o didelė įmonė savo sąskaita išasfaltuoja šalia, valstybinėje žemėje esančias stovėjimo aikšteles. Tačiau Biržuose valdžia siūlo viską pasidaryti patiems. O savivaldybės pinigai taškomi dosnioms išmokoms, „auksiniams“ tualetams ar tiesiog nurašomos skolos politikams-milijonieriams.

Užtenka prisidengti žodžiu „politika“

Rengdami šventes Biržų rajono kaimuose, susidūrėme su aiškia problema – silpna infrastruktūra. Elektros įvadai neišlaiko net nedidelių apkrovų. Norint surengti gerą šventę, reikia kokybiško garso ir apšvietimo, elektros energijos reikia ir prekybininkams. Džiugu, kad kaimų bendruomenės operatyviai išsprendžia klausimus, tempdami laidus į kaimyninius namus, kurių savininkai geranoriškai padeda vardan visuomenės interesų. Tačiau ką daro Biržų krašto valdžia? Kodėl negali parūpinti elementarių dalykų, tokių kaip elektra, kokybiškas vanduo, nuotekos, šiluma? Ir dar savo ataskaitoje meras Vytas Jareckas, jo pavaduotoja Audronė Garšvaitė ir administracijos direktorė Irutė Varzienė kalba apie nuveiktus darbus? Kur jie? Jei keliai duobėti, pakelės nešienautos, vanduo drumzlinas ir rudas, nuotekų sistema nesutvarkyta… Atsakymas būtų – “Tai juk politika!”. Baikite, ponai ir ponios. Tai Jūsų aplaidumo ir tinginystės pasekmė. Tiesą sakant, nedirbo praktiškai visos iki šiol buvusios valdžios. Ir ilgamečiams politikams reikėtų pastatyti paminklą, kuris primintų biržiečiams neištesėtus pažadus. Beje, tokio paminklo prototipu galėtų būti tarybos nario Daliaus Drevinsko nuotrauka, kurioje jis grūmoja “Litesko”. Taip pat  ir jo pastangomis, Biržų rajono savivaldybė užsakė brangią šilumos ūkio studiją, kuri pripažino, jog “Litesko” dirba gerai. Ir viskas liko taip, kaip buvo. Tik biudžetas neteko pinigų, o šilumos kainos išliko didžiausios Lietuvoje. Rudenį jos greičiausiai dar padvigubės, o liberalas D. Drevinskas vėl pradės mojuoti kumščiu, nes prasidės nauja savivaldos rinkimų kampanija…

 

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešąjį interesą.