Kai nebėra kur dėtis: bus aukšta tvora ir eisime pulkais skiepytis?

Redakcijos nuotr.
Feliksas Grunskis.
Ir toliau nuotaiką gadina tos pačios bėdos. Nelegalūs migrantai ir koronavirusas. Abu vargeliai visokių minčių kelia. Prašo protingų sprendimų. Ir, panašu, kad daromės protingesni.

Nelegalus apsuksime, sieną pastatysime?

Kai nedraugiškos valstybės diktatorius mums pasiuntė pirmus pulkelius nelegalių migrantų, nežinojome, nei ką manyti, nei ką daryti. Tik skaičiavome, kiek kartų, palyginti su ankstesniais metais, tų migrantų padaugėjo. Ir taip sulaukėme keturių tūkstančių neprašytų svečių. Ir paaiškėjo, jog su Baltarusija žmoniškos sienos neturėjome. Gali būti, kad per tokią sieną ir ankstesniais metais kas norėjo, tas per ją ėjo, ką norėjo, tą per ją nešė. Juk ne veltui pas kaimyną pilnu tempu veikė cigarečių fabrikai. Visiems buvo gerai?! Atsikvošėjome, kai mums kasdien pasiuntė šimtus migrantų. Bėda ištiko ne tik mus, bet ir Europos Sąjungą. Sukruto ES valdininkai. Vienas po kito važiavo mūsų sienos, kurios praktiškai nėra, žiūrėti. Ir kaip mus su tokia skyle priėmė į ES?! Neapsižiūrėjo, dabar tegul padeda su nelegalais susitvarkyti. Tuo labiau, kad bėda su migrantais kilo dėl savotiškos ES politikos pabėgėlių klausimu. Pagal mūsų valstybėje veikiantį sienos apsaugos įstatymą neteisėtas valstybės sienos kirtimas – nusikaltimas. Tokius pažeidėjus galima stabdyti net panaudojant ginklą. Tačiau pagal Lietuvos pasirašytus tarptautinius dokumentus, mes neturime teisės stabdyti migrantų. Nei rėkti, nei bėgti!

Laimė: į mūsų pasienį, plūstant migrantams, atvyko eurokomisarė Ylva Johassson, atsakinga už Bendrijos vidaus reikalus. Ir ji pareiškė: „Mes turime parodyti, kad nėra laisvos prieigos prie ES teritorijos. Štai kodėl mes, visa ES, remiame Lietuvą, kad galėtume ginti mūsų bendrą išorinę sieną su Baltarusija“.

Ir ES komisarės žodis tapo kūnu! Pasirodo, mes galime ginti savo sieną! Todėl Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovė, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nurodė migrantų nebepriimti išskėstomis rankomis, o liepti jiems iš pasienio ruožo grįžti atgal į Baltarusiją. Jeigu nori patekti į mūsų valstybę, tegul eina į pasienio kontrolės postus. Ten bus sprendžiama, ar atvykėlius įleisti į mūsų valstybę. Pasak ministrės Agnės Bilotaitės, asmenys, kertantys sieną neleistinose vietose, turi būti vertinami kaip asmenys, ketinantys nusikalsti. Galvose prašviesėjo tik tada, kai lyg niekur nieko įsileidome keturis tūkstančius migrantų?!

Šviesesni ir aiškesni darosi reikalai ir dėl sienos su Baltarusija statybos. Štai dvi kadencijas Lietuvai vadovavusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė FACEBOOKE rašo, jog pasienyje reikia statyti fizinį barjerą. Ir skubėti: dirbti 24 val. per parą, 7 d. per savaitę. Ir nebijoti didesnių išlaidų. „Kol nėra fizinio barjero, tol naudoti kariuomenę pasienyje labai pavojinga, nes tikėtini ginkluoti konfliktai. Ką gal ir norima išprovokuoti. Nesant jokio fizinio barjero, neįmanoma įrodyti, kas peržengė sieną“, – rašo buvusi šalies vadovė.

Bene prieš aštuonerius metus tuometis Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius siūlė Baltarusijos pasienyje pastatyti tvorą, kad į Lietuvą iš kaimyninės valstybės neitų šernai ir neplatintų kiaulių maro. Tada daug kas pasijuokė iš tokio sumanymo. Dabar tokia tvora praverstų. Yra, kaip yra. Ne veltui liaudis sako: po laiko visi gudrūs, po laiko ir protas ateina. Net vakcinacijos nuo koronaviruso reikaluose matome daugiau sumanumo.

Ne kur dėsimės – skiepysimės

Trečiadienį Vyriausybės pasitarime pritarta, kad nuo rugsėjo 13 dienos daugiau laisvių ir galių turės žmonės, turintys galimybių pasus. Net planinė pagalba gydymo įstaigose nebus teikiama be galimybių paso. Be galimybių paso bus teikiama tik būtinoji medicinos pagalba. „Sveikatos priežiūros įstaigos yra padidintos rizikos zonos, kadangi jose lankosi sutrikusios sveikatos asmenys“, – rašoma Vyriausybės dokumente. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Vyriausybės pasitarime sakė, jog daugėjant susirgimų, neturi būti perkrauta sveikatos sistema. Tikėtinas, pasak ministro, tolimesnis karantino bangų plėtimasis. „Matome, kad tai labiausiai liečia neskiepytą visuomenės dalį, o susirgimų daugėja akyse“, – aiškino ministras Arūnas Dulkys.

Vyriausybės pasitarime pritarta, kad neskiepytiems ir susirgusiems koronavirusu žmonėms nebūtų mokamos net ligos išmokos. Gali būti, kad nuo rugsėjo 13 dienos į visus renginius bus galima patekti tik su galimybių pasu. Tačiau įdomiausias dalykas: gali būti, kad tik su galimybių pasu bus galima patekti į kai kuriuos prekybos centrus. Tai bent! Toks sprendimas ne juokais paskatins žmones skiepytis. Iki rugsėjo vidurio dar galima galima du kartus pasiskiepyti ir tapti galimybių paso turėtoju.

Nors galima ir toliau su koronavirusu žaisti ir nesiskiepyti. Vyriausybės posėdyje aptarta, kam ateityje priklausys galimybių pasas. Jį gaus ne tik pilnai pasiskiepiję ir persirgę asmenys, bet ir tie, kurių PGR tyrimas neigiamas, jis galiotų 48 valandas. Galimybių pasą gaus persirgę asmenys, jei diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų. Galimybių pasą gaus vaikai iki 16 metų.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pranešė, kad galimybių paso galiojimo laikas keisis – nuo šiol jis galios ne savaitę, o iki dviejų mėnesių.

Vyriausybė galutinio sprendimo dėl šių pasiūlymų dar nepriėmė. Tai žadama padaryti šį penktadienį arba ateinantį pirmadienį. Panašu, kad atėjo agitacijos skiepytis „petys už laisvę“ pabaiga. Ko gero, išauš tokia diena, kad be galimybių paso prekybos centre nepasižmonėsi. Tai kur kas rimčiau nei milijonus kainuojančios agitacijos.