Apie migrantus pas mus ir už Lamanšo, apie politikų reitingus ir orus

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Kasdien turime naujienų. Vienos geresnės, kitos – prastesnės. Vieni valdžia patenkinti, kitiems ji neįtinka. Nieko nepadarysi. Kokią išsirinkome, tokią ir turime. Visada norime geresnių pokyčių. Dabar, po rinkimų, ne kažin ką galime valdžiai pareguliuoti. Panašiai, kaip pagal savo norus negalime paveikti orus?

Migrantai

Dėl migrantų, einančių prieglobsčio į Lietuvą iš Baltarusijos, atsidūrėme dėmesio centre. Mūsų sienos su kaimynu atvyko pasižiūrėti aukšti Europos Sąjungos valdžios žmonės. Savotiška reklama. Panašu, kad sulauksime draugiškos paramos. Tačiau kai kurie mūsų piliečiai migrantų atžvilgiu nėra nusiteikę draugiškai. Pranešta, kad jau skleidžiamos melagingos naujienos. Paskelbta, kad migrantai, apgyvendinti vienoje Varėnos mokykloje neva išdaužė langą. Policijos atstovai skubiai tokią naujieną paneigė ir patikino, kad migrantai ramūs, nusiteikę geranoriškai. Tad ir mes turime nusiteikti geranoriškai. Žmogaus teisių gynėjas Vytautas Budnikas „Vakaro žinių“ dienraštyje sako: laimei Skandinavijos ir Vakarų Europos Valstybėse pragyvenimas yra gerokai didesnis, todėl kol kas migrantams Lietuva tėra tik tarpinė stotelė į ten, kur geriau. Vadinasi: reikia pasidžiaugti, kad dar labai gerai negyvename?

Britų požiūris

Žinoma, kad gerai gyvena žmonės Didžiojoje Britanijoje. Skaičiuojama, kad ten geresnį gyvenimą rado daugiau kaip ketvirtis milijono mūsų piliečių. Į Britaniją veržiasi ir migrantai iš kitur. Todėl Didžiosios Britanijos vyriausybė nusprendė griežtinti migracijos tvarką. Parlamentas jau svarstė įstatymą, kuriame numatyta, griežtesnė atsakomybė nelegalams. Tie, kurie sąmoningai kirs valstybės sieną, neturėdami tam būtinų leidimų, įkalinimo bausmę nuo dabartinių 6 mėnesių siūloma padidinti iki 4 metų. O asmenis, užsiimančius nelegalių žmonių gabenimu, numatoma pasiųsti už grotų visam gyvenimui. Įstatymo įžangoje rašoma, kad šis įstatymo projektas siunčia aiškų perspėjimą migrantams, kurie, prieš mokėdami pinigus kontrabandininkams ir leisdamiesi į pavojingą bei neteisėtą kelionę į Didžiąją Britaniją, turėti gerai pagalvoti. Gal ir mūsų įstatymų leidėjams reikėtų pagalvoti apie griežtesnę migracijos tvarką?

Reitingai

Nėra paprasta priversti išrinktuosius galvoti taip, kaip norėtų piliečiai. Dauguma rinkėjų per rinkimus suteikė teisę valstybę valdyti, tai ir valdo. Tačiau gali būti, kad išrinktieji pasitikėjimą jau praranda. Naujausios apklausos rodo, kad tuoj po rinkimų dalies rinkėjų pasitikėjimą prarado konservatoriai ir Laisvės partija. Į reitingų lentelės viršūnę pakilo valstiečiai ir socialdemokratai. Socialdemokratų populiarumą galima paaiškinti: išsirinko žmonėms patrauklią lyderę – Viliją Blinkevičiūtę. Kodėl pakilo aukštyn valstiečiai, kuriuos praėjusią kadenciją už daug ką peikėme, sunku paaiškinti. Matyt rinkėjų nuotaikas, kaip ir orus, sunku atspėti.

Orai ir valdžia

Lietuva nėra didelė. Atrodytų visiems rajonams turėtų maždaug vienodai kliūti saulės, vėjo ir lietaus. Tikrovė kitokia. Štai praėjusį antradienį Vilniuje gausiai lijo, žaibavo. Vanduo apsėmė kai kurias gatves. Per kelias valandas prilijo bene mėnesio normą. Vilnius skęsta, o Biržai Šiaurės Lietuvoje lietaus laukia ir nesulaukia. Su orais panašiai, kaip su mūsų valdžios regionine politika. Prieš rinkimus visi politikai čiulba: sumažinsime atskirtį tarp didmiesčių ir regionų. Žada visko daugiau, o kai reikia duoti, susigriebia vos ne viską, kaip tą lietų, sau.