Ar jau šokame pagal pono Lukašenkos dūdelę?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis
Pranešta, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka jau du kartus kalbėjosi apie padėtį Baltarusijos ir Europos Sąjungos pasienyje. Po šių pokalbių išgirdome įvairių vertinimų. Mat iki šiol ES buvo vos ne vieninga nuomonė, jog su Baltarusijos diktatoriumi nereikia kalbėtis, tik spausti vis griežtesnėmis sankcijomis.

Pastebėta, kad po ponios Merkel skambučio Lukašenkai pasikeitė ir mūsų Prezidento Gitano Nausėdos požiūris. Mūsų šalies vadovas ne kartą tvirtino, jog su kaimynu nėra reikalo kalbėtis. Tačiau po ponios Merkel skambučio Lukašenkai, mūsų šalies vadovas interviu BBC teigė, kad jau reikia kalbėtis. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, sužinojęs apie ponios Merkel pokalbį, baiminosi, kad tokie pokalbiai su diktatoriumi gali virsti derybomis. Pasak pono Landsbergio, tokios derybos būtų liūdna valanda Europai, kuri ką tik kalbėjo apie sankcijas režimui. Interviu LRT televizijai mūsų užsienio reikalų ministras sakė: „Tiesą sakant, mūsų dabar jau niekas nebeklausia, nes pokalbis vyksta. Mes galime tik vertinti vykstantį pokalbį ir svarstyti, kokie blogiausi to pokalbio galimi rezultatai. Nes geriausiais pasidžiaugti visada galėtume. Blogiausias dalykas yra kada pokalbis, nepaisant mūsų gerų norų, diktatoriaus lūpomis greitai virsta derybomis. Nepaisant to, kad mes galime pasakyti, jog reikalaujame paleisti žmones, jis mums iškėlė sąlygų. Atrodo, kad tai po truputėli vyksta. Antras blogas dalykas – tai, kad diktatorius nori save ligitimizuoti. Daugiau kaip metus jis buvo nepripažintas, su juo buvo nekalbama, nebendraujama. Dabar su juo kalbama.“

***

Tuo pat metu Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė „Žinių radijui“ tvirtino, jog Prezidentūra apie būsiantį Angelos Merkel skambutį Lukašenkai žinojo. Ponia Skaisgirytė aiškino: „Prieš Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pokalbį gavome įspėjimą, kad toks pokalbis vyks. Net galėjome derinti linijas, kuriomis kalbės kanclerė su Baltarusijos atstovu. O po pokalbio taip pat išklausėme Vokietijos „bryfą“, apie ką buvo kalbėta“. Pasak Prezidento vyriausiosios patarėjos, dar prieš pokalbį buvo suteikta informacijos, apie ką pati kanclerė ketina kalbėti. „Tie rūpesčiai yra bendri. Tai yra migracijos situacija, nelegali migracija prie Europos Sąjungos sienų, Baltarusijos režimo organizuota hibridine ataka, ir kokį atsaką į tą ataką galime duoti. Visa tai mums taip pat labai rūpimos temos. Sakyčiau, visiškai natūralu, kad Vokietija apie tai, kad kalbėsis šitomis temomis įspėjo savo sąjungininkes – ne tik Lietuvą, Baltijos valstybes“, – radijui sakė Prezidentūros atstovė.

Įdomūs dalykai. Prezidentūra apie skambutį žinojo, tačiau, panašu, kad nei Vyriausybei, nei Seimui apie tai nepranešė. Todėl dabar kai kurie šių valdžios institucijų atstovai kalba tarsi būtų iškritę iš medžio?

***

Visko visiems žinoti neįmanoma. Ko gero, kai kada ir nereikia. Kuo daugiau žmonių žino kokią nors paslaptį, tuo sparčiau ta paslaptis tampa visiems žinoma. Gali būti, kad neturėjome kur dėtis. Nori nenori prisiėjo su diktatoriumi Lukašenka kalbėtis. Juk matėme, kad su tais migrantais jis pats save įvarė į kampą. O kampan įvarytas žmogus bala žino ką gali padaryti. Lukašenka viešai pranešė, kad Baltarusija siekia gauti iš Rusijos balistinių raketų „Iskander“. Šios raketos gali nešti branduolines kovines galvutes ir skirtos naikinti taikinius už 50-500 kilometrų. Jeigu gaus tų raketų, tai kartu su jomis juk gaus ir mygtukus joms paleisti. Tada ponas Lukašenka dar labiau pateisins jam klijuojamą teroristo etiketę?

***

Kai kurios karštos mūsų galvos šaukia, kad su teroristais nei kalbėtis, nei derėtis negalima. Tačiau šiame neramiame pasaulyje dažnai būna kitaip. Tam, kad būtų išgelbėtos įkaitų gyvybės, juk deramasi su lėktuvų, autobusų, traukinių užgrobėjais. Matome, kad Lukašenka dabar yra įkaitais paėmęs tūkstančius pažadais suklaidintų migrantų. Reikia juos gelbėti.

***

Praėjusį trečiadienį Europos Komisija patvirtino, kad su Baltarusija bus surengtos taip vadinamos techninės derybos. Tam, kad galėtų būti repatrijuoti migrantai, besistengiantys iš Baltarusijos patekti į Bendrijos teritoriją. ES atstovas Ericas Mameris sakė, kad kontaktai apsiribos diskusijomis su Baltarusijos ir Jungtinių Tautų agentūromis, kaip būtų geriausia sugrąžinti migrantus į kilmės šalis. Europos Sąjunga ir toliau nepripažįsta teisėtu autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo. Nors pats Lukašenka aiškina, kad pasiekė diplomatinį proveržį Minsko priešpriešoje su Briuseliu. Giriasi, jog jam pavyko pagal savo dūdelę pašokdinti ES? Gal tegul giriasi? Svarbu, kad įkaitais paimtus nekaltus žmones paleistų.