
Naujausios
PAPRASTOS ISTORIJOS
VĖJAVAIKĖ
Nijolė Saimininkienė
Viskas, ko jai norėjosi, – dar vienos dienos. Dar vienos, tegu lietingos, tegu nuobodžios, bet dar vienos dienos šitame Dievo užmirštame kampelyje, ilgos medinės trobos antrame gale, kurio pirmame gyvena senutė Liucija, o šitame, gerajame, galima vasarą išsinuomoti kambarį.
Jau trylika metų kiekvieną vasarą, lygiai dešimčiai dienų Raminta atvažiuoja čia, kur žolė aplink namus pjaunama dalgiu, kur iki kelio – du kilometrai, o sodo obelys tokios senos, kad pamiršo pramečiuoti.
Seni serbentų ir agrastų krūmai pilni smulkučių rūgščių uogų, ir Raminta ką tik paprašė Karolio, kad jai į lovą atneštų puodelį tos margaspalvės rūgšties. Karolis dviprasmiškai nusijuokia, kad taip greitai Ramintą “ant rūgštelės” patraukė, bet keliasi iš lovos, pusplikis eina į sodą.
Raminta pro langą mato, kaip jis juokingai stybčioja po aukštą, pilną rasos žolę, o sode tarp šešėlių išsidriekusi migla nepaslepia jo tuktelėjusio kūno ir blizgiai praplikusio viršugalvio.
Ant nedažytų medinių grindų lieka šlapių pėdų pėdsakai. Karolis įsiropščia į lovą, žole ir šapais aplipusias basas kojas trina į paklodę, lenda po antklode šildytis.
Raminta valgo rūgščias uogas, sauja deda į burną neplautas, neskabydama kotukų, kramto ir ryja su tokiu goduliu, koks būna tik bijant, jog visa tai – paskutinį kartą.
Bet kodėl paskutinį? Juk viskas kartojasi kasmet. Kasmet čia iš dviejų skirtingų vietų atvažiuoja du žmonės, kurie susitinka tik čia ir tik dešimčiai dienų. Kas turi, kas gali pasikeisti?
“Viskas gali pasikeisti. Viskas gali baigtis, dingti, prapulti bet kurią akimirką, jei tik jai pablogės”, – galvoja Raminta, jau atsigodėjusi rūgščiomis uogomis. Dabar jos eilė ropštis iš lovos, išvirti kavos sau ir Karoliui ir surūkyti cigaretę, sėdint ant suolo po didžiuliu šeivamedžio krūmu.
“Šeivamedžio močiutė”, – taip vaikystėje Raminta vadino senutę Liuciją. Prieš trisdešimt metų Liucija buvo tokia pat senutė, kaip ir šiandien. O gal ne tokia, gal jaunesnė, bet vaiko akims juk kitaip rodosi. Sruoga žilų plaukų po skarute, raukšlėtos rankos, ir viskas. Senutė.
Raminta pasižiūri į savo rankas. Irgi šiek tiek raukšlėtos. Jau. Vadinasi, ir ji jau senutė. Vaiko akimis.
Senutė Liucija atšlepsi iš kito trobos galo, prisėda, nužvelgia Ramintą: “Oi, bet ir vėjavaikė tu. Jau kiek metų su tuo Karoliu čia vasaroji? O ko nesiženija? Tu tik nesakai. Aš žinau. Numanau. Jisai – ženotas”, – pasako ir laukia lyg atsako, lyg paneigimo.
Raminta šypsosi, nieko neatsako, todėl Liucija tęsia: “Labai negerai. Ir save skriaudi, ir tą, kitą šeimą. Škurlis tas Karolis. Vyras būtų – apsispręstų. Bet gal jam gerai taip. Savaitę nutrūksta nuo šeimos kaip šuva nuo lenciūgo...”
Raminta atlošia galvą, į dangų išpučia mėlyno dūmo debesį.
“Ir tas tavo rūkymas. Nu kam save tručyt? O jau brangybė tų cigarietų dabar, jėzusmarijėle... Va, turėtum vaiką, jam už tuos pinigus žaislą ar saldainiukų nupirktum. O dabar...Nieko iš tavęs neišėjo...O tėveliai, amžiną jiems atilsį, tiek daug tikėjosi...Gal ir gerai, kad nemato, ką tu čia išdarinėji, kaip gyveni paleistuvystėj... Grabe apsiverstų...”– pasako ir stojasi eiti.
Atsigręžusi tarsteli: “Jei šiandien išvažiuosit, tai raktus žinai, kur palikti. O pinigus padėk ant šaldytuvo po duonine. Aš į grybus išeinu”, – pasakė, ir nušlepsėjo atgal.
Raminta godžiai rūko, tarsi visa, ką pasakė senutė Liucija, būtų pasakyta ne apie ją. Jos mintys ten, už senos daržinės, kur pasibaigia sodas ir už pievos prasideda miškas, kur spygliais ir kankorėžiais apibirusi žemė kvepia smėliu ir sakais, arba drėgme ir samanom, jei lyja... Kur upelis su kvagždagiais ir mėtom krante, su mitriom žuvytėm skaidriame vandeny, kur debesys, plaukdami dangum, regis, užkliūva už pušų viršūnių, išsidraiko ir nuplaukia tolyn, palikę dalį savo grožio ant tamsžalių spyglių.
Ramintai norisi dar vienos dienos čia, kur tylu ir žalia. Kur, be senutės Liucijos ir jos katino, daugiau nieko nėra, tik paukščiai padebesiuos ir skruzdėlynas prie pušies kamieno. Dar vienos dienos...
Bet tos dienos jau nebėra. Šita – paskutinė, todėl Raminta kyla nuo suolo, eina į virtuvę, kur prie praustuvo Karolis skustuvu gremžia savo trijų dienų smakro augmenis.
“Vėl Liucija auklėjo?” – klausia Karolis. Raminta nusišypso ir pritariamai linkteli galva.
“Bet juk yra tiesos jos žodžiuose, Raminta... Kodėl tu draudi? Kodėl neįsileidi manęs į savo gyvenimą? Kiek galim šitaip, tikrai, kaip šunes, nutrūkę nuo lenciūgo. Čia ji gerai pasakė”, – Karolis ima nervintis. “Aš irgi ne amžinas, tu žinai mano sveikatą... Tai nors tiek, kiek mudviem liko, galim kaip žmonės, kartu nugyvent?”
Raminta atsisėda ant taburetės prie lango, nuo stalo pasiima apdžiūvsios duonos kriaukšlą, sunkiai atkanda, lėtai kramto. “Neatlaikysi tu. Dukters tėvas, ir tas neatlaikė. Po dvejų metų pabėgo. O tu svetimas. Tu nežinai, kas tai yra, tu neįsivaizduoji. Aš negaliu dar ir tavo gyvenimo pragaru paverst.”
“Bet tu juk gyveni. Vadinasi, ne pragaras tai, – Karolis pritupia prieš Ramintą. – Tavo namai pilni meilės. Aš žinau. Tos meilės tiek daug, kad ir man dar lieka. Nedaug, dešimt dienų per metus, bat ji yra, tavo meilė.”
Raminta liūdnai šypsosi, glosto išretėjusius Karolio plaukus, vėsias lūpas priglaudžia prie išplikusio viršugalvio. “Susendinau save ir tave”, – pagalvoja. Bet nieko nesako, tik pasilenkia, apkabina Karolio galvą ir tyliai sūpuoja.
Daiktus į automobilius abu neša tylėdami. Nedaug tų daiktų, bet vis tiek. Susikrovę sustoja vienas priešais kitą. “Rašom. Ir skambinam. Ir skaipas vakare dešimtą”, – Karolis, laikydamas Ramintą už abiejų rankų, žiūri į akis. Nesibučiuoja. Tiesiog sėda kiekvienas į savo automobilį.
Katinas nuo suoliuko stebi veiksmą, kuris jam pasirodo tiek nuobodus, kad užsimerkia ir ima snūduriuoti sėdėdamas. Prasimerkia tik tuomet, kai du automobiliai vienas paskui kitą išlinguoja žolių priaugusiom provėžom iš kiemo. Iki kitų metų. Gal...
Ramintai trūko dar vienos dienos. Vienuoliktos. Tada, jai taip atrodo, būtų jau atsigavusi visiškai. Kaip anais, ir dar anais metais. Lygiai dešimties dienų užtekdavo iššnibždėti visus saldžius nakties šnabždesius, išglostyti, išglamonėti visas mielo kūno įdubas ir vingius, išalsuoti visus alsavimus, nuo kurių aprasodavo ryto dangus.
O šiemet neužteko. Trūko dar vienos dienos. Matyt, laikas greitėja. Viskas greičiau bėga, lekia, sukasi, visko trūksta, visko negana, mažai...Vėjavaikė...
Kai, atrakinusi namų duris, ji įžengė į koridorių, vos nepargriuvo ant dešimčiai dienų samdytos slaugės daiktų, sudėtų prieškambaryje. Išgirdus, kad Raminta grįžo, ji atskubėjo į koridorių.
„Puiku. Aš jau viską susidėjau. Žodžiu, taip: rytinį masažą atlikau, pamaitinta, sutvarkyta”, – greitakalbe išbėrė slaugė ir visa savo povyza parodė, kad čia nebeliks nė viena minute ilgiau, negu priklauso pagal susitarimą.
Raminta lėtai įėjo į kambarį. Paauglė dukra, ligos išklaipytu kūnu ir kreiva burnele gulėjo lovoje, atsukta veidu į langą, už kurio – vienodi pilki betono blokai su langų kvadratėliais.
Raminta pasilenkė ties savo vaiku. Mergaitės akys išsiplėtė, kreivą burnelę išlygino laimingas šypsnys. Liesom, negrabiom rankytėm ji apsivijo Ramintos kaklą ir prisitraukė prie pat savęs. Iš galugerklio pakilo ir pro seilėtas lūpas laukan išsiveržė keistas šūksnis, kurį suprato tik juodvi – mama ir duktė.
“Viskas, sauluže mano, viskas. Mama namie. Mes vėl būsim abi. Būsim?” – kiek atsitraukusi paklausė Raminta. Mergaitė kažką vogravo seilėta burna, mylinčiom akim glamonėdama kiekvieną Ramintos veido raukšlę. “Būsim, visus metus būsim. Sėsim į vežimėlį, važiuosim į lauką. Nori į lauką?” – Raminta glostė dukters rankas, skystučius, pakaušyje susivėlusius plaukus, nejudrias kojeles. Paskui atsisėdo šalia ir išdūsėjo giliausią meilės atodūsį: “Tavo mama tokia vėjavaikė...”