Škotija – pirmoji stotelė svajonės link

Škotija – pirmoji stotelė svajonės link

Škotija – pirmoji stotelė svajonės link

Šiaulių Didždvario gimnazijos abiturientė 18-metė Vaiva Vasiliauskaitė rugpjūtį Brazilijos Vasuro mieste vykusioje 6-joje tarptautinėje mokinių astrofizikos ir astronomijos olimpiadoje pasipuošė bronzos medaliu.

Jau kitą savaitę mergina astrofizikos mokslo studijuoti išvyksta į Škotijos Glazgo universitetą.

Marina OSTAPENKO

Pirmą kartą su profesionaliu teleskopu

Vaiva buvo viena iš penkių respublikinių fizikos ir astronomijos olimpiadų prizininkų, atstovavusių Lietuvai tarptautiniu mastu tarp daugiau nei 130 moksleivių iš 32 pasaulio šalių.

Respublikinėje astronomijos olimpiadoje šiemet ji pelnė sidabro medalį, atvėrusį kelią į Braziliją.

Brazilijoje aukštais rezultatais džiaugėsi ne tik Vaiva, vilnietis Motiejus Valiūnas iškovojo auksą, bronzą pelnė ir Marius Kerys iš Skuodo.

Tris dienas vykusią olimpiadą sudarė trys etapai – teoriniai uždaviniai, pateiktų duomenų analizė ir stebėjimai.

Paskutinieji, vykę naktį, Vaivai buvo įdomiausi: „Gavome apie 20 profesionalių teleskopų, kuriuos naudojome penkioms praktinėms užduotims atlikti, vėliau šie buvo dovanoti to krašto mokykloms. Iki šiol Lietuvoje man yra tekę dirbti tik su mėgėjiškais, elementariais teleskopais.“

Pirmiausia dalyviai turėjo atpažinti žvaigždynus ir ryškiausias matomas žvaigždes, vėliau – įvertinti jų ryškį, apibūdinti spalvą.

„Gražiausia užduotis – paskutinioji: teleskopai buvo nukreipti į giliojo dangaus objektus – ūkus, spiečius, supernovų liekanas ir reikėjo juos atpažinti“, – pasakoja Vaiva.

Išvydo nematytas galaktikas

Ar kojos nepakišo „lietuviško“ ir „braziliško“ dangaus skirtumai?

Pašnekovė juokiasi: „Žinojome, kad ten dangus bus kitoks, specialiai tam ruošėmės (moksleivę paruošė mokytojas Egidijus Adomaitis – aut. pastaba), labai padėjo įvairios kompiuterinės programos. Tačiau tikrovėje buvo įdomu pamatyti tenykštį dangų.

Brazilijoje matėme dvi galaktikas, kurios mūsų danguje iš viso nesimato, išvydome mūsų galaktikos centrą, ryškiausius žvaigždynus, esančius dangaus sferoje. Tenykštis dangus – labai gražus.“

Apsilankė ne visur, kur norėjo

Nuo olimpiados likusį laisvą laiką jos dalyviai galėjo skirti pažinčiai su Brazilija. Nors skrydžiams iš Vilniaus į Rygą, vėliau – Paryžių ir galiausiai – Rio de Žaneirą lietuvaičiai sugaišo parą, iš karto išskubėjo žvalgytis po miestą.

„Tiesiog turėjome vieną ilgą 40 valandų dieną. Buvo per daug veiklos, kad norėtųsi miegoti“, – linksmai pasakoja Vaiva.

Rio de Žaneire jaunieji mokslininkai aplankė Nacionalinį muziejų, Botanikos sodą. Nustebino laisvai skraidantys spalvingi tukanai, kolibriai, papūgos, natūraliai augantys, ranka pasiekiami bananai, citrinos, kokosai.

Demonstracinėje fermoje šiaulietė per plauką išvengė vietinio buivolo ragų, o į kavos plantaciją dėl ten jau prasidėjusių pupelių rinkimo darbų lankytojai nebuvo įleisti.

Bene didžiausias visų Lietuvos delegacijos narių troškimas buvo pamatyti Korkovado kalno viršūnėje pastatytą vieną žymiausių Rio de Žaneiro simbolių – 38 metrų aukščio Kristaus Atpirkėjo statulą.

„Keltuvo bilietai – brangūs, o mes lietuviai – labai sportiški žmonės, todėl pasiryžome į jį kopti. Įveikėme maždaug per 3 valandas, tačiau dėl rūko statulos neišvydome“, – apgailestavo Vaiva.

Padėjo bendraminčiai

Paklausta, kodėl susidomėjo būtent astronomija ir fizika, Vaiva prisimena jai lemtinga tapusią 9 klasę.

„Tuomet perėjau mokytis į gimnaziją, – pasakoja šiaulietė, – ir rimtai susimąsčiau, ką norėčiau veikti gyvenime. Fizika ir astronomija man visuomet patiko. Fiziką buvo studijavęs ir mano tėtis, kuris šį mano pomėgį dar labiau skatino. Taigi, nepanorau rinktis dabar stereotipinėmis tapusių teisininko ar vadybininko specialybių, pasirinkau mokslą.“

Vaivai tėvai padovanojo teleskopą. Sulaukė raginimo dalyvauti respublikinėje mokinių astronomijos olimpiadoje, kurioje užėmė antrąją vietą.

Pirmoje savo gyvenime šalies astronomijos olimpiadoje šiaulietė ne tik susipažino su geriausia drauge, taip pat astronome, bet ir sužinojo apie Vilniuje veikiančią papildomo ugdymo mokyklą „Fizikos olimpas“.

Šioje gabiems moksleiviams skirtoje mokykloje ji praleido pastaruosius trejus metus.

Dangų ne tik tyrinės, bet ir fotografuos

Lietuvoje dirva astrofizikai vystytis, Vaivos žodžiais, šiuo metu nėra palanki, todėl savo ateities su gimtine mergina nesieja.

Studijoms ji kol kas pasirinko Glazgo universitetą, nors jau po metų mėgins perstoti į astrofiziką arba fiziką Kembridžo, Edinburgo arba į vieną kurį JAV universitetą.

Mergina svajoja dirbti Europos branduolinių tyrimų centre (Ženevoje) – viename didžiausių ir labiausiai finansuojamų tyrimų centrų pasaulyje, kuriame atliekami naujausi tyrinėjimai.

Dabar Vaiva nesikrato ir paprastesnių darbų: „Nors studijos Škotijoje man nekainuos, norėčiau užsidirbti pragyvenimui, kad netektų nuolat prašyti finansinės tėvų paramos.“

Mergina dangų ne tik tyrinėja, bet ir fotografuoja. Dangų iki šiol Vaiva tėra fotografavusi dieną: „Naktiniam dangui įamžinti dar trūksta žinių ir geresnio fotoaparato, tai įtraukta į artimiausius mano planus.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NORAS: Škotijoje Vaiva norėtų susirasti darbą, kad galėtų ten įsigyti teleskopą.

Giedriaus BARANAUSKO montažas

MĖNULIS: Šiauliuose naktį per daug šviesų, todėl namuose Vaiva Vasiliauskaitė pro teleskopą gali stebėti tik Mėnulį.

Asmeninio albumo nuotr.

TUKANAS: Vienas iš Rio de Žaneiro Botanikos sode matytų, ten laisvėje skraidančių tukanų.

METEORITAS: Lietuvių moksleivių delegaciją sudomino nacionaliniame muziejuje Rio de Žaneire saugomas meteoritas, nurodytos net vietos, kurioje jis rastas koordinatės.

STATULA: Korkovado kalno viršūnėje stūksančią Kristaus Atpirkėjo statulą lietuvaičiai matė tik per rūką.

DELEGACIJA: 6-joje tarptautinėje mokinių astrofizikos ir astronomijos olimpiadoje Lietuvai atstovavo (iš kairės baltais marškinėliai) Marius Kerys, Erik Žukovskij, Vaiva Vasiliauskaitė, Motiejus Valiūnas ir Gabija Maršalkaitė. Tarp jų įsimaišęs Tupi-Guarani genties atstovas.

VIEŠBUTIS: Olimpiados dalyviai Brazilijoje gyveno dviejuose nuostabiuose viešbučiuose. Vienas buvo įsikūręs greta kalnų ir ežero.