Širdį šildančios rožės gimsta garaže

Širdį šildančios rožės gimsta garaže

Širdį šildančios rožės gimsta garaže

Kuršėniškis Saulius Kavaliauskas daug valandų praleidžia išsinuomotame garaže iš metalo darydamas rožes ir kitus gražius dirbinius. Pirmuoju rimtesniu jų įvertinimu tapo tautodailės paroda.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Siurprizą padarė žmona

Kuršėnų kultūros namuose surengtoje šių metų Šiaulių rajono tautodailės darbų parodoje tikrai nebūtų buvę Sauliaus Kavaliausko darbų iš metalo, jeigu ne jo žmona Diana.

Sauliaus darbelius iki šiol ir iš giminaičių mažai kas buvo matę. Gal tik tie, kuriems jis padovanojo. Ir bendradarbiai, kurie pirmieji turėjo progų pasidžiaugti tokiomis akį traukiančiomis dovanomis. Garažo kaimynas, pamatęs Sauliaus darbelius, irgi ragino juos parodyti ir kitiems.

Kiekvienu vyro darbu pirmoji pasidžiaugianti Diana paskambino Birutei Poškienei, Šiaulių rajono tautodailininkų vadovei, tautodailės parodas organizuojančio Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorei. Ji paprašė darbų nuotraukų.

Spalio mėnesį pakviestas dalyvauti parodoje, S. Kavaliauskas ėmėsi intensyvaus darbo. Nurodytasis kūrinėlių kiekis prieš Naujuosius metus jau buvo padarytas.

Darbo įrankis – žirklės

Kuršėniškis pirmiausia bandė kurti iš medžio, bet tai jam nepatiko. Tada ėmėsi metalo.

S. Kavaliauskas, Tyrelių durpyną eksploatuojančioje įmonėje dirbantis suvirintoju, remontuoja įvairius įrengimus, čia ir padarė pirmuosius darbelius. Kiek daugiau nei prieš dvejus metus. Pirmieji vertintojai – bendradarbiai.

Žmonai Saulius parnešė vieną, antrą, trečią paties padarytą rožę, sagę... Šiuos pirmuosius vyro bandymus Diana saugo iki šiol.

Pirmoji metalinė rožė gimė pasižiūrėjus į plastmasinę. Nupiešė ant popieriaus lapo ir iš skardos iškarpė.

Pradžia buvo sunki – darbas vyko palengva. Kol įgudo ranka.

Kavaliauskai nusprendė nusipirkti suvirinimo aparatą, kad būtų galima darbuotis namie.

Gyvenant daugiabutyje, nėra kur įsirengti bent menkiausią dirbtuvėlę. Diana pasiūlė išsinuomoti garažą.

Dabar šis garažas Sauliui – jo dienos kelio galas. Ateina grįžęs po darbo, savaitgaliais, ir imasi karpyti, lankstyti, virinti metalą. Dirbo ir žiemą. Po porą – trejetą valandų, kol imdavo stingti kojos.

Dianos Kavaliauskienės balse skamba pasididžiavimo savo vyru gaidos, kai pasakoja apie jo darbus garaže.

Viskas iš skardos iškarpyta rankomis. Žirklėmis. Nesinaudojama jokiu aparatu. Kiekviename gėlės lapelyje dar ir iškaltas kiekvienas dryželis. Štai čia sėdi jos žmogus, ir kerpa, ir kala būsimų gaminių detales, kad vėliau, juos sujungęs, priverstų kitus gėrėtis. Dar ir jai pasiūlo: „Pabandyk pati – tai lengva“.

„Žinokit, nėra lengva. Atrodo, tik činkt, činkt... O man, žiūrėk, – lapas visai ne į tą pusę išeina. Kad nemoku, tai nemoku“, – sako Diana.

Į turgų – pasižvalgyti į rožes

Saulius Kavaliauskas jau daug dirbinių yra pridaręs. Namo numerį su voratinkliu. Voratinklių su vabalais, musėmis. Gėlių. Žvakidžių. Ant Dianos mamos kapo stovi gražus jo darbo kryžius su rožėmis. Gėlėmis papuoštą kryžių yra nuvežę prie Kryžių kalno.

Labiausiai patinka daryti rožes, jų kompozicijas.

Diana juokiasi pasakodama, kad Saulius nueina pas prekiautojus rožėmis, ir vaikšto tarp jų, pasižiūrėdamas į žiedus. Pardavėjams keista: ateina vyriškis, žiūri į žiedus, bet nieko neperka. Klausia, gal ko norėtų. Šis atsako: „Ne, aš tik pasižiūrėti“.

Kai rožes daro iš metalo, nesinaudoja jokiais pavyzdžiais ar piešiniais. Daro iš atminties.

Dirbinių buvo nusivežę į Dianos gimtojoje Žagarėje vykusį Vyšnių festivalį. Po šios jų išvykos skambino ir buvo atvažiavę metalinėmis Sauliaus gėlėmis susižavėję kauniečiai.

Jas demonstravo ir Joniškio žemės ūkio mokykloje vykusiame renginyje.

Galės tapti tautodailininku

Pirmoji solidesnė galimybė parodyti savo darbus gausesniam žmonių būriui S. Kavaliauskui suteikta Kuršėnuose, tautodailės parodoje. Tai ir žingsnelis, kad išsipildytų jo svajonė įsijungti į tautodailininkų būrį.

Du metalo meistro darbai – žvakidė su rožėmis ir musė, atrinkti į Šiaulių krašto tautodailės parodą.

Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė B. Poškienė mano, kad neilgai trukus S. Kavaliausko svajonė gali ir išsipildyti. Jau baigiamoje restauruoti Kuršėnų dvaro oficinoje, kurioje įsikurs centras, liepos mėnesį numatyta surengti autorinę S. Kavaliausko darbų parodą. Jei ji bus sėkminga, kuršėniškis jau galės tapti tautodailininku.

Autoriaus nuotr.

DIRBTUVĖ: Visos grožybės iš metalo gimsta šiame Sauliaus ir Dianos Kavaliauskų išsinuomotame garaže.

EKSPOZICIJA: Sauliaus Kavaliausko darbai – rajono tautodailininkų darbų parodoje.

KŪRINYS: Kuriant kompoziciją, pravertė ir pasaga.

GROŽIS: Meistrui labiausiai patinka iš metalo daryti rožes.

RŪPESTIS: Kad Sauliaus Kavaliausko darbai būtų eksponuojami tautodailės darbų parodoje, pasirūpino jo žmona Diana.

GAMINYS: Ši žvakidė garaže dar laukia savo parodos.

PUOŠMENA: Ir voratinkliuose įsipainioja rožės.

MUSĖ: Gražių darbelių yra visame garaže.

MEISTRAS: Kiekvienam darbeliui sukurti prireikia nemažai laiko.