Šilkas pakylėja moterį nuo žemės

Šilkas pakylėja moterį nuo žemės

Šilkas pakylėja moterį nuo žemės

Rūbų dizainerė Diana Nevedomskytė Vilniuje pristatė savo naujausią vakarinių-proginių suknelių kolekciją „Je t'aime“ ir rengiasi kitam kūrybos etapui Niujorke. Šiaulietė su JAV gyvenančia Vilma Ser ketina Niujorko pavasario mados savaitei kurti naują papuošalų ir rankų darbo šilkinių suknelių kolekciją. Dizainerė neslepia: jos kūryba užsienyje vertinama labiau.

Janina VANSAUSKIENĖ

Suknelės be erotikos

Mada besidominčią sostinės publiką šiaulietė rūbų kūrėja Diana Nevedomskytė kolekcijos „Je t'aime“ pasižiūrėti pakvietė į senovinius Vilniaus požemius. Akmeninės XV amžių menančios sienos, aktoriaus Romualdo Ramanausko skaitomi meilės sonetai ir nuo menkiausio judesio ore plevenantis kolekcijos suknelių šilkas.

„Tokia aplinka padėjo sukurti išskirtinės moters paslaptingumo ir kartu jos buvimo čia pat atmosferą, — apie sumanymą atsisakyti podiumo ir kolekcijos pristatymui suteikti pobūvio aplinką pasakoja dizainerė. — Ši kolekcija — stipriai, savo vertę žinančiai moteriai. Mano moteris — natūrali, intelektuali, kokia buvo vertinama visais laikais.“

„Šilkinės kolekcijos suknelės — ilgos arba iki kelių, jose — jokios provokuojančios erotikos. Siekiau sukurti estetišką vakarinį rūbą moteriai, kuri yra ir mūza, ir mama, ir draugė. Jai rinkausi baltą šilką, organzą, dažiau juodai, mėlynai, palikadama šviesesnių pustonių asimetrišką ornamentiką,“ — apie rankų darbo “haute couture“ stiliaus sukneles pasakoja mados kūrėja, pabrėždama, kad ši kolekcija nėra skirta tiražuoti — masinei gamybai.

Ilgą šilkinę suknelę vilkinti moteris atrodo kiek mistiškai: lengvutis šilkas plaikstosi pakeliamas žingsnių ir sudaro įspūdį, kad moteris eina tarsi neliesdama žemės.

Apie natūralaus pluošto audinius dizainerė sako: „Šiuolaikinė moteris grįžta prie ištakų — prie tikroviškumo, natūralumo. Dėvėti šilką yra tikras malonumas. Įsigijusi vieną natūralaus šilko suknelę, moteris nebenorės jokio kito audinio rūbo“, — šypsosi dizainerė.

Į pasaulį — per Rygą

D. Nevedomskytė prisipažįsta, jei ne stažuotė Paryžiuje ir podiumas Rygoje, jos vardas pasaulyje vargu ar dabar būtų žinomas.

Jau dešimt metų rūbus moterims kurianti šiaulietė labiau jaučiasi vertinama užsienyje, nei Lietuvoje. Jos kolekcijų nuotraukos ne kartą publikuotos Italijos, Vokietijos prestižiniuose mados žurnaluose.

„Lietuviams būdinga savais nepasitikėti, kol apie juos nepradeda kalbėti užsienyje. Taip yra ne tik dizaineriams, menininkams, bet ir sportininkams. Toks yra mūsų mentalitetas, — sako kūrėja ir priduria. — Man dėl to paties skundžiasi ir Latvijos dizaineriai, tai patiriantys savo šalyje. Gal tai visuomenėje likę nuo sovietmečio, kada tikėjome, jog užsienyje yra viskas geriau, nei pas mus.“

Rygos madų savaitėse ji dalyvauja jau penkeri metai. „Ten aš esu užsienietė, todėl ir dėmesys mano darbams yra didesnis. Be to, čia kolekcijų pasižiūrėti atvažiuoja užsienio mados kritikai, žinomų Europoje mados leidinių žurnalistai. Tokiuose renginiuose atveriamas kelias į platesnius vandenis. Rygoje yra sukurta mados industrija, tuo tarpu Lietuvoje nieko panašaus nėra. Čia kiekvienas kūrėjas turi savo dvarą ir gyvena jame. Ir kiekvienas atskirai sau skinasi kelią“, — apie situaciją mados kūrėjų pasaulyje pasakoja ponia Diana.

Siūti — ne prestižas?

D. Nevedomskytė yra viena iš nedaugelio dizainerių, kurie patys siuva savo kolekcijas. Šiaulietė yra sukūrusi savitą šilko dažymo technologiją, kuri rusų mados žinovų teigimu, jos rūbams suteikia baltams savitą stilių.

„Jauni, pradedantieji rūbų dizaineriai neretai gūžčioja pečiais ir stebisi, kai pasakau, kad neturiu siuvėjų, neturiu audinių dažytojų, kad viską darau pati. Jauniems žmonėms kažkodėl tai atrodo menka, ne prestižas.

Kai baigiau studijas Vilniaus dailės akademijos Taikomosios dailės fakultete Telšiuose, siūti nemokėjau ir aš. Ketverius metus akademijoje mokiausi kurti, bet ne siūti. O kai studijas baigusi ėmiausi pirmųjų darbų, supratau, kad pirmiausia turiu išmokti siuvėjos amato„, — savo karjeros pradžią prisimena D. Nevedomskytė.

Paryžiuje, stažuodamasi „Paris America academ“, ji dirbo asistente rengiant Zuharo Murado ir Cherer mados namų “haute couture“ kolekciją.

Paryžiuje šiaulietė sužinojo darbo su šilku paslaptis, be kurių podiumų šviesą vargu ar būtų išvydusios jos sukurtos ir pasiūtos šilkinės suknelės.

„Norint pasiūti šilinį rūbą, pirmiausia reikia mokėti jį teisingai sukirpti,“ — kolegų šilkine dizainere pavadinama šiaulietė.

Suknelės — ir tituluotoms gražuolėms

Šiaulietė sako, kad ji kurdama kiekvieną naują kolekciją nežino, kas vilkės jos sukneles.

Į gražiausių pasaulio merginų dešimtuką patekusi šiaulietė Enrika Trepkutė, vilkėdama D.Nevedomskytės sukneles, nesenai laurus skynė Malaizijoje „Mis tourism international“ , bei Kinijoje gražuolių konkurse “Mis international.

„Nevedomskytės suknelės iš tiesų yra labai gražios ir jos man labai patinka“, — sako tituluota gražuolė, šalies sostinėje neseniai demonstravusi naujausios dizainerės kolekcijos sukneles. Mergina džiaugiasi jau išsirinkusi naują šios dizainerės suknelę artėjančiam gražuolių konkursui Turkijoje.

Šios vasaros būtinybė — ilga suknia

— Ką kiekviena stilinga moteris privalėtų turėti savo garderobe šią vasarą?

— Ilgą suknelę. Šilkinę, lininę ar medvilnės, bet ilgą. Madingas ne tik natūralus audinys, bet ir moters natūralus grožis, neryški kosmetika. Be to, populiarūs yra gėlėti rūbų audiniai.

— Kokie stilingos moters bateliai?

— Gatvėje — labiausiai tinka mus tausojanti patogi žemakulnė avalynė. O vakare, manau, nėra tinkamesnio apavo, kaip bateliai aukšta pakulne. Toks apavas moteriai suteikia grakštumo, elegancijos, o ir jos vilkimas rūbas atrodo puošniau.

— O kaip šią vasarą rengsis pati dizainerė?

Liksiu ištikima šilkui. Dėviu skirtingų rūšių ir faktūrų šilkus, juos išbandau, kad galėčiau pasiūlyti savo klientėms. Rūbų neturiu daug, bet tik tuos, kuriuos tikrai vilkėsiu — patogų sijoną, džinsus su marškinėliais ir būtinai ilgą šilkinę suknelę.

MEISTRIŠKUMAS: Šiaulietė dizainerė Diana Nevedomskytė sako, kad šilkas — gyva medžiaga, todėl paklūsta ne kiekvienam meistrui. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASISEKIMAS: Šiaulietę Enriką Trepkutę, vilkėjusią D. Nevedomskytes suknelę, Malaizijoje grožio konkurse lydėjo sėkmė.

Nuotr. iš E.Trepkutės asmeninio albumo

PALYGINIMAS: „Dėvėti šilką tikras malonumas “, — sako moteriškų rūbų kūrėja Diana Nevedomskytė.

 

KOLEKCIJA: Šiaulietė rūbų dizainerė Diana Nevedomskytė (viduryje) teigia — jos suknios — savo vertę žinančioms moteris. 

 

Nuotr. iš D.Nevedomskytės asmeninio albumo