Retušuotojo galioje – pakeisti galvą ir pastumti ausis

Retušuotojo galioje – pakeisti galvą ir pastumti ausis

Retušuotojo galioje – pakeisti galvą ir pastumti ausis

Priklijuoti gražesnę galvą, paslėpti atvipusią ausį, sukurti kūno odos įdegį, paryškinti akis, išbalinti dantis, panaikinti celiulitą ar raukšles – tai tik saujelė iš galybės patobulinimų, kuriuos nuotraukų retušuotojai padaro „Photoshop“ programa. Vizualaus meno kūrėjas Laurynas Staškevičius svarsto, jog žmonėms įninkant į kompiuterinę erdvę vizualių tobulybių daugės.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Draugams pakeitė galvas

„Nepažįstu nė vieno fotografo, kuris neretušuotų nuotraukų, kad ir ką jie besakytų“, – patikina fotografas-retušuotojas L. Staškevičius.

Londone gyvenantį šiaulietį fotografo Rolando Parafinavičiaus įkurti „Fotografijos namai“ pakvietė skaityti seminarą apie retušavimą.

Pasak L. Staškevičiaus, šiuolaikinėje skaitmeninėje fotografijoje retušavimas yra neišvengiamas. Net sienieji fotografai naudodamiesi savitais metodais retušuodavo nuotraukas laboratorijoje.

Neseniai Prancūzijoje fotografas padarė fotosesiją, kurios nuotraukų retušuoti nereikėjo. Sukurtas idealus apšvietimas, atmosfera, modelis atrodo idealiai, nuotrauka turi savitą braižą – nieko nesinorėjo keisti. Tačiau tokių fotografijų – vienetai.

L. Staškevičius pripažįsta, jog nufotografuoti taip, kad retušavimo nereikėtų – siekiamybė. Dažniausiai norisi nors minimaliai kažką pakoreguoti, o pradėjus tai gali tęstis be galo. Net nuotraukos pavertimas į juodai baltą jau yra retušavimas, nes keičiamos spalvos.

Retušavimas apima plačiai: nuo tam tikrų spalvų, atspalvių, šešėlių paryškinimo, nuotraukos pašviesinimo, patamsinimo iki ekstremalių pokyčių.

Kartais prireikia keitalioti net kūno dalis. Tai praverčia fotografuojant šeimas – sudėtinga pagauti, kad ir tėvai, ir vaikai būtų atsimerkę, veido mimika būtų gera. Tuomet galima pakeisti galvą į geresnę. Nors jis pats niekad neplanavo to daryti, bet teko, kai fotografavo į svečius atvykusius draugus iš Islandijos. Yra tekę keisti prisimerkusią akį į atmerktą.

Vyrai su raukšlėmis žavesni

Dainininkė Britney Spears neseniai paviešino neretušuotas savo nuotraukas vienai reklamos kampanijai, leisdama gerbėjams palyginti save „prieš“ ir „po“ korekcijos.

Lyginant nuotraukas matyti, kad jai nuo kojų buvo nuimti odos nelygumai, palieknintas liemuo ir šlaunys, pamažintas užpakalis ir panaikinta tatuiruotė.

Nors svarstoma, kad tokiu žingsniu B. Spears nori pasipriešinti vadinamajam tobulo kūno kultui, Lauryno nuomone, tai daugiau reklaminis triukas nei persisotinimas glamūru.

„Madona žino, kaip atrodo veidrodyje kas rytą atsikėlusi, bet bijo prarasti statusą. Ją visi žino ne kaip pasenusią moterį, bet jauną, iššaukiančią, seksualią. Jai lieka tik dvi išeitys – plastinės operacijos ir ištisinis fotošopas“, – svarsto retušuotojas.

Kartais įžymybės taip „nudailinamos“, kad nuotraukoje nebeįmanoma atpažinti žmogaus. Vyrai retušuojami rečiau, nei moterys. Vyrai dažniausiai net žavesni su raukšlelėmis, o moteris stengiamasi padaryti šilkines, be priekaištų.

Tobuli žmonės – tik internete

Išlyginta, paskaistinta oda, sukurtas makiažas ir šukuosena, pakeista akių spalva, veido simetrija, dantų baltumas, drabužiai... Taip pikselis po pikselio sukuriamas tobulas žmogus.

L. Staškevičius pripažįsta, jog tokie vaizdai labiausiai veikia kompleksuotus žmones, paauglius.

„Lietuvoje galbūt tas mažiau jaučiasi, nes lietuvaitės merginos – nuostabaus grožio, lieknos. Užsienyje tai didelė visuomenės problema, nes žurnalų viršeliai pateikia žmogaus modelį, kuris realybėje neegzistuoja. Su tuo kovoja psichologai, patys reklamų kūrėjai bando siūlyti stambesnius modelius ir panašiai“, – kalbėjo fotografas.

Japonijoje moterys eina iš proto dėl didesnių akių. Jos didinamos ne tik nuotraukose, bet ir kasdienybėje naudojamos specialios linzės. Prie retušavimo mados prisideda ir socialinė medija – viskas keliauja į internetą, jame kuriamas virtualus įvaizdis.

„Šiemet Anglijoje paskelbti tyrimai, kad pirmą kartą žmogus praleidžia daugiau laiko prie kompiuterio negu miegodamas. Jei vis labiau keliausime į virtualią erdvę, žmogaus išvaizda svarbės. Atrodysi vidutiniškai – būsi niekam nereikalingas. Visi priverstinai naudos kažkokį retušavimą, bandys atrodyti tuo, kuo nėra realybėje“, – futuristinį scenarijų piešė L. Staškevičius.

Jo pastebėjimu, vizualinis žmogaus aukštinimas žemina tikrąsias vertybes, tokias kaip asmenybė, protas. Žinių nebereikia, nes yra „Google“.

Gražiausia – natūralumas

Programa „Photoshop“ yra tik galingas įrankis – nuo fotografo pasirinkimo priklauso, ką jis nori pasiekti. L. Staškevičius mitinių personažų nekuria, retušavimo lygį renkasi pagal situaciją. Atsižvelgiama ir į modelio amžių – visiškai panaikinus raukšles vyresniam žmogui jis atrodys groteskiškai.

Moterys pačios dažnai prašo išlyginti raukšles, suspausti pilvą, susiaurinti juosmenį, kojas. Kartais tenka sumažinti ar pastumti į šoną ausis. Pasitaiko, kad nuotraukoje viena ausis matosi, o kitos ne. Tuomet ji iš viso panaikinama.

Prireikia ištiesinti dantis, sutvarkyti netvarkingus arba perdažyti iššaukiančiai ryškius nagus. Retais atvejais L. Staškevičius padidina ar pamažina moters krūtinę.

Daugiausiai jis yra praleidęs keturias dienas retušuodamas vieną nuotrauką. Reikėjo panaikinti randus, apšvietimas buvo toks, kad odą beveik reikėjo iš naujo nupiešti.

Aukšto lygio retušavimas, kai žmogus atsivertęs nuotrauką negali pasakyti, kas buvo koreguota. Prastai ir neprofesionaliai retušavus galima baksnoti pirštu ir vardinti, kas su nuotrauka buvo daryta.

Fotografas pats labiausiai vertina natūralų žmogaus grožį. „Man gražiausia moteris yra ryte – natūrali, nepasidažiusi. Tikiuosi, kad taip yra daugeliui vyrų. Nėra jokio malonumo, kai matai lėlę, o ne žmogų“, – šypteli Laurynas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VIRTUALUMAS: „Jei vis labiau keliausime į virtualią erdvę, žmogaus išvaizda svarbės. Visi priverstinai naudos kažkokį retušavimą, bandys atrodyti tuo, kuo nėra realybėje“, – svarstė vizualaus meno kūrėjas Laurynas Staškevičius.

Lauryno STAŠKEVIČIAUS nuotr.

GALVA: Fotografuojant žmonių grupes kartais tenka perklijuoti kūno dalis.

RETUŠAVIMAS: Retušuojant fotografijas galimybės beribės – nuo minimalių odos ir spalvų korekcijų iki ekstremalių pokyčių.