Reikia išeiti, kad galėtum sugrįžti

Reikia išeiti, kad galėtum sugrįžti

Rei­kia išei­ti, kad ga­lė­tum su­grįž­ti

Al­ma Meš­kie­nė iš Šau­kė­nų (Kel­mės r.) net pri­klau­pu­si ban­do iš­ties­ti pa­čios nu­narp­lio­tą tink­lą. Svars­to, kad ant jo ga­lė­tų ka­bin­ti rank­dar­bius bū­si­mai pa­ro­dai. Al­ma po aš­tuo­ne­rių me­tų grį­žo į gim­ti­nę iš už­sie­nio.

Jos gy­ve­ni­mas pa­na­šus į tink­lą, gal į vo­ra­tink­lį. Pas­lap­tin­gas, gra­žus ir la­bai tra­pus. Al­ma su­pra­to, jog rei­kia išei­ti, kad ga­lė­tum su­grįž­ti.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Al­ma nuo ma­žų die­nų no­rė­jo bū­ti gė­li­nin­ke. Bet ta­po pro­fe­sio­na­lia fo­tog­ra­fe. Vil­niu­je bai­gė 47-ąją tech­ni­kos mo­kyk­lą. Dar mo­kyk­lo­je Al­ma va­do­va­vo fo­tog­ra­fų bū­re­liui.

„Tė­ve­lis iš vieš­na­gės Ame­ri­ko­je do­va­nų par­ve­žė la­bai ge­rą ja­po­niš­ką apa­ra­tą su at­ski­rais ob­jek­ty­vais, „zu­mu“. Bu­vau de­vin­to­kė de­vin­ta­me dan­gu­je iš džiaugs­mo. Tik­ri fo­tog­ra­fai man pa­vy­dė­jo. Fo­tog­ra­fuo­ti su to­kia tech­ni­ka bu­vo neap­sa­ko­mas ma­lo­nu­mas ir ga­li­my­bės. No­rė­jau kaip ga­li­ma dau­giau su­ži­no­ti apie fo­tog­ra­fi­jos su­bti­lu­mus“, – apie pro­fe­si­jos pa­si­rin­ki­mą kal­bė­jo Al­ma. Stu­di­jos bu­vo la­bai įdo­mios, tik­rai ne­nu­vy­lė. Al­ma dar pa­pil­do­mai mo­kė­si me­tus me­ni­nės fo­tog­ra­fi­jos.

1978-ai­siais po stu­di­jų lau­kė pa­sky­ri­mai į bui­ti­nius kom­bi­na­tus, į fo­toa­tel­jė. Al­ma ga­lė­jo rink­tis iš Vi­sa­gi­no, jau iš at­min­ties iš­trin­to kaž­ko­kio Aukš­tai­ti­jos mies­te­lio ir Kre­tin­gos. Neil­gai svars­čiu­si, iš­vy­ko į ar­ti­mes­nį tė­viš­kei taš­ką Že­mai­ti­jo­je.

Iš se­niai pra­bė­gu­sių lai­kų Al­mą ly­di įvai­rūs pri­si­mi­ni­mai. Ska­niau­sias – bur­no­je tirps­tan­tis kas­ti­nys ir di­džiu­lė bul­vė. Nie­ko gar­des­nio iki šiol nė­ra ra­ga­vu­si. „Nes­ka­niau­sias“ – vy­res­nių­jų ko­le­gų po­žiū­ris į jau­ną fo­tog­ra­fę. Kur ma­ty­ta, kad žmo­nės no­ri pas kaž­ko­kią Al­mą fo­tog­ra­fuo­tis?

„Kre­tin­go­je bu­vo ren­gia­ma fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da. Vy­res­ni fo­tog­ra­fai nuo­trau­kas sa­vo sten­duo­se su­si­ka­bi­no. O aš sten­do ne­tu­riu, nie­kas net ne­pa­si­siū­lė ma­no nuo­trau­ką „pri­glaus­ti“. Ka­dan­gi eks­po­zi­ci­jas ren­gė pus­rū­sy­je, su­mąs­čiau ant lan­gų per vi­są sie­ną už­trauk­ti užuo­lai­das ir di­džią­sias po­rtre­ti­nes fo­tog­ra­fi­jas su­ka­bi­nau. Lai­mė­jau pir­mą vie­tą. Bet džiau­giau­si ko ge­ro vie­na. Rei­kė­jo Kre­tin­go­je pa­gal pa­sky­ri­mą iš­dirb­ti dve­jus me­tus. Bet po pu­sant­rų man pa­vy­ko iš­va­žiuo­ti į Šiau­lius“, – pa­sa­ko­jo.

Šiau­liuo­se Al­ma dir­bo be­ne vi­so­se fo­toa­tel­jė: „Jau­nys­tė­je“, „Drau­gys­tė­je“, „Si­lue­te“, „Me­ne“, „Sa­ka­le“. Pas­ta­ro­jo­je – il­giau­siai, te­ko jai ir va­do­vau­ti. Bet gy­ve­ni­mui ki­taip pa­si­su­kus, Al­ma grį­žo į Šau­kė­nus, dar dir­bo nuo­trau­kų ir vin­je­čių re­tu­šuo­to­ja. Ir vie­nai, ir kar­tu su vy­ru yra te­kę fo­tog­ra­fuo­ti daug lai­do­tu­vių, krikš­ty­nų, ves­tu­vių.

Pas­kui dar bu­vo ar­ti­mes­nių ir to­li­mes­nių iš­vy­ki­mų iš tė­viš­kės, bet vi­suo­met Al­ma grįž­da­vo. O da­bar – tik­rai grį­žo. „Vi­siems lai­kams“, – už­tik­ri­na.

Aš­tuo­ne­ri me­tai, pra­leis­ti už­sie­ny­je Al­mai at­ro­do bu­vo neiš­ven­gia­my­bė. Rei­kė­jo iš­ban­dy­ti sa­ve. At­ras­ti sa­vo stip­ry­bes ir pri­pa­žin­ti silp­nu­mus. Bū­ti kant­riai. Nep­ra­ras­ti vil­ties ir sa­vęs to­li nuo na­mų.

„Iš­va­žia­vau pas tuo me­tu Lon­do­ne gy­ve­nu­sias duk­ras ato­sto­gų, bet pa­li­kau ke­le­riems me­tams. Bū­na ir taip“, – šyp­so­jo­si.

Al­ma dir­bo la­bai sun­kius dar­bus. Sun­kiau­sia bu­vo šal­ta­me san­dė­ly­je iš di­džiu­lių pa­le­čių iš­krau­ti dė­žes. Vie­na dė­žė su dar­žo­vė­mis ar mė­sa svė­rė iki 30 ki­log­ra­mų. Al­ma jau bu­vo su­lau­ku­si pen­kias­de­šim­ties me­tų, bet iš­dirb­da­vo po 12 va­lan­dų, kaip ir jau­nes­nės bend­ra­dar­bės.

Po ket­ve­rių su pu­se me­tų Al­ma ga­vo leng­ves­nį dar­bą – ne­be­rei­kė­jo tam­py­ti dė­žių. Dar vė­liau pra­dė­jo ga­min­ti at­vi­ru­kus, šven­ti­nius ku­be­lius su įvai­riau­siais svei­ki­ni­mais ir pa­lin­kė­ji­mais. Kur kas ma­lo­nes­nis už­siė­mi­mas tu­rė­jo ir vie­ną di­de­lį trū­ku­mą – vi­są dar­bo lai­ką, aš­tuo­nias va­lan­das, tek­da­vo sto­vė­ti. Ko­jos tin­da­vo, nu­ga­rą maus­da­vo.

Al­mai pik­ta, jog už­sie­ny­je ne­dir­bę žmo­nės įsi­vaiz­duo­ja, jog ten pi­ni­gais ly­ja ir snin­ga. Tik su­si­rink. Bet taip nė­ra.

„Leng­viau­sia bu­vo pas jau­niau­sią duk­rą. Pa­ka­vo­me te­le­fo­nų, kom­piu­te­rių at­min­ties kor­te­les. Rei­kė­jo mo­kė­ti val­dy­ti me­cha­niz­mą, lai­ku pa­spaus­ti rei­kia­mą myg­tu­ką. Grei­tai pa­ste­bė­jo, jog man dai­liai pa­vyks­ta lip­dy­ti eti­ke­tes, siųs­da­vo ir prie to­kių dar­bų, nors nie­kas ten ne­ži­no­jo, kad esu tau­to­dai­li­nin­kė, mo­ku įvai­rių rank­dar­bių“, – pa­sa­ko­jo.

Po aš­tuo­ne­rių me­tų Lon­do­ne Al­ma bu­vo pri­vers­ta grįž­ti na­mo.

„Da­bar man ra­mu, nes gy­ve­nu su ma­ma, sa­vo Šau­kė­nuo­se. Iš už­sie­nio vis skam­bin­da­vau ir skam­bin­da­vau, iš­gy­ven­da­vau neiš­gir­du­si jos bal­so. Grauž­te grau­žė nuo­la­ti­nis rū­pes­tis ir ne­ri­mas. Ir ma­mai bu­vo ne ki­taip“, – sa­kė.

Al­ma la­bai džiau­gia­si, jog ga­li dirb­ti ir my­li­mą dar­bą – yra Šau­kė­nų ama­tų ir kul­tū­ros cent­ro tra­di­ci­nių ama­tų koor­di­na­to­rė. Mo­te­ris mez­ga, siu­vi­nė­ja, siu­va, ne­ria, nuo 1983 me­tų yra Tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos na­rė.

Bū­da­ma gal ket­ve­rių me­tu­kų Al­ma pra­dė­jo narp­lio­ti vą­še­liu: „Pa­me­nu – išei­nu prie na­mų, vi­sai ša­lia gat­vės, at­si­sė­du ir ne­riu. Kai ma­ma pa­klaus­da­vo, ko­dėl taip el­giuo­si, at­sa­ky­da­vau: „No­riu, kad vi­si ma­ty­tų“.

Mo­kyk­li­niai me­tai ir­gi neiš­si­ver­tė be rank­dar­bių. Ka­dan­gi tuo me­tu moks­lei­viai dė­vė­jo uni­for­mas, Al­ma ap­ran­gą paį­vai­rin­da­vo vis ki­to­kio­mis vą­še­liu ner­to­mis apy­kak­lai­tė­mis. To­kie bu­vo pa­grin­di­niai pa­puo­ša­lai.

Rank­dar­bių Al­ma ne­pa­mir­šo ir dirb­da­ma fo­tog­ra­fe: „Vie­nu me­tu, kai duk­ros bu­vo ma­žos, na­muo­se mez­giau pa­gal už­sa­ky­mus kos­tiu­mė­lius, megz­tu­kus, lie­me­nes. Esa­me su ma­ma net sa­vo­tiš­ką ser­ve­tė­lių vers­lą tu­rė­ju­sios. Įvai­riau­sias siu­vi­nė­tas, kar­py­tas ser­ve­tė­les po par­duo­tu­ves iš­ve­žio­da­vo­me“.

Da­bar Al­ma tvir­ti­no, jog jau­čia­si sa­vo ro­gė­se. Į rank­dar­bių bū­re­lį „Mez­gu rez­gu“ su­kvie­tė tris de­šim­tis rank­dar­bių mė­gė­jų, ren­gia pa­ro­das, iš­vy­kas, vie­na iš ki­tos mo­ko­si, tu­ri įvai­rių su­ma­ny­mų. Tik lai­kas vis grei­čiau ir grei­čiau bė­ga. Čia pa­va­sa­ris – čia ru­duo. Bet Šau­kė­nuo­se, su sa­vais žmo­nė­mis sa­vaip gra­žūs ir įdo­mūs vi­si me­tų lai­kai.

Da­bar kiek­vie­ną ry­tą tarp me­džių ša­kų, paauk­suo­tų la­pų, smil­gų, se­niai vars­ty­tų var­te­lių, net ant ma­ši­nų va­ly­tu­vų tink­lus mez­ga vo­rai. Al­ma ir­gi mez­ga sa­vo gy­ve­ni­mo tink­lą.

Au­to­rės nuo­tr.

TRA­DI­CI­JA: Al­ma Meš­kie­nė rank­dar­bių iš­mo­ko iš sa­vo ma­mos Ele­nos Bur­du­lie­nės.

SUG­RĮ­ŽI­MAS: Al­ma Meš­kie­nė gy­ven­ti ir dirb­ti su­grį­žo į sa­vo tė­viš­kę – Šau­kė­nus.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

RANK­DAR­BIAI: 2008-ai­siais Šau­kė­nuo­se bu­vo su­reng­ta Al­mos Meš­kie­nės rank­dar­bių pa­ro­da.