Praktinė psichologija įžengė ir į šokių repeticijas

Praktinė psichologija įžengė ir į šokių repeticijas

Praktinė psichologija įžengė ir į šokių repeticijas

„Burtažodis: NLP“. Taip pavadintą knygą šiemet išleido šiaulietis Aidas Buzys – sertifikuotas neurolingvistinio programavimo (NLP) konsultantas. Praktinę psichologiją jis taiko ir kasdieniame gyvenime, ir šokių vadovo, trenerio darbe. A. Buzio teigimu, tai – instrumentas tobulinti save, savo bendravimą, sėkmingiau siekti gyvenimo tikslų, išmokti lankstumo gyvenime.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Pasikeitė gyvenimas

Šiauliečio pažintis su NLP prasidėjo atsitiktinai. Į jo elektroninį paštą atėjo Maskvos NLP instituto naujienlaiškis. Vyras jau ruošėsi laišką ištrinti, tačiau akis užkliuvo už pirmų jo eilučių: „Tęsiame pasakojimą apie Anglijos futbolo rinktinės trenerio S. J. Eriksono taikomus psichologinius metodus darbe su sportininkais...“

„Dirbdamas šokių vadovu, treneriu susidomėjau, gal ir mano darbe kažkas iš tų metodų tiktų? Sudomino, nes buvo rašoma apie savimotyvaciją, tikslo vizualizaciją, darbą su nuotaikomis ir emocijomis, kaip jas valdyti ir jų siekti",  – pasakoja A. Buzys.

Lietuvoje jis rado tik vienus NLP kursus, tačiau netiko jų laikas ir kaina, taigi susiruošė į Baltarusiją. Vienas pažįstamas jį gąsdino, esą „išplaus smegenis“ ir paskui „valdys per nuotolį“. Kadangi rado nemažai atsiliepimų apie galimas manipuliacijas, Aidas atsitraukė. Kol į rankas pateko literatūra rusų kalba apie NLP.

„Mano kasdienybėje atsirado daugiau pozityvo, – tikina Aidas. – Lietuviams įprasta stengtis keisti visus aplinkui, išskyrus save. O ši metodika sako, kad pakeisti gali tik save: savo požiūrį, elgseną, tikslus.“

Aidas sako pirmiausia nustojęs patarinėti kitiems: „Negaliu už kitą žmogų nuspręsti, kas jam geriausia“.

Kaip tai veikia?

Pirmiausia Aidas ieškojo būdų su naująja metodika palengvinti savo darbą. Ar pavyko?

„Vasarą padaugėja besiruošiančių vestuvėms ir norinčių išmokti šokti porų. Dabar man juos mokyti sekasi žymiai lengviau ir sklandžiau. Anksčiau tam sugaišdavau 6–10 pamokų, dabar tikslo pasiekiame per 4–5 pamokas,“ – skaičiuoja Aidas.

Nieko stebuklingo šokių mokytojas nedaro, tiesiog labiau įsiklauso į savo mokinius ir ieško individualaus santykio, nemoko taip, kaip pačiam būtų patogiau.

„Yra žmonės – vizualai, kurie lengviau įsisavina vaizdais gaunamą informaciją, jiems rodau šokių judesius. Audialams, kuriems svarbiausias – garsas, šokių judesius bandau aiškinti per jį, įprastą žingsnių skaičiavimą „vienas, du, trys“ pakeisdamas garsiniu „bum čik čik“. Kinestetikams rūpi pojūčiai, taigi jiems kalbu, ką atlikdami vieną ar kitą judesį, turėtų jausti“, – pateikia pavyzdį pašnekovas.

Ekologinis pasitikrinimas

Aidas tikina, kad dabar iškilus bet kokiai dilemai, lengviau sekasi sau atsakyti į klausimą: ar aš to noriu ir ar man to reikia?.

„Turiu pažįstamą verslininką, kuris išmokęs pagrindinius NLP principus ir darbo metodus, pas jį norinčių įsidarbinti žmonių visuomet teiraujasi: o kas bus, jei negausi šio darbo?. Jei žmogus atsako, kad nieko, akivaizdu, kad konkrečių tikslų jis sau gyvenime nekelia. O jei pradeda atsakinėti... Čia jau – kita kalba“, – pasakoja Aidas.

Dar vienas pašnekovo gyvenime naudojamų metodų – ekologinis pasitikrinimas. Atsiradus kažkokiam tikslui, jis stengiasi paeiliui atsakyti į klausimus: kas man bus iš to, kas mano aplinkiniams ir šeimai, kas mano bendradarbiams ir kaimynams. Taip plečia ratą ir dėlioja pliusus ir minusus: „Pavyzdžiui, galvoju, jei kažko pasieksiu, turėsiu mažiau laiko šeimai. Nuo žmogaus vertybių priklauso, ar prie šio punkto dėti pliusą ar minusą.“

Aidas siūlo patiems išbandyti ekologinį pasitikrinimą: „Juk lazda visuomet turi du galus“.

Ne tik saviugda

NLP konsultanto žodžiais, ši metodika gali būti sėkmingai taikoma ne tik saviugdai (savęs pažinimui, tobulinimui) ar verslo sėkmei (įvairių derybų metu, skatinant pardavimus). Ji tinkama ir švietimui, taip pat terapijai. „Žinoma, žmogaus neišoperuosi ir ligos nepagydysi, bet pagreitinti sveikimo procesą galima, įmanoma padėti kovoti su problemomis, kurios nėra įgimtos“, – neabejoja Aidas.

Jam minėtos technikos padeda įveikti įvairias fobijas, jaudulį. Jei būnate susijaudinęs, o jums reikės sakyti svarbią kalbą, Aidas siūlo pamėginti pakeisti, sulėtinti savo kvėpavimą. Įtampa palengva atslūgs.

Vyras naudoja chaotinio arba kvadratinio kvėpavimo pratimą, padedantį atgauti įtemptose situacijoje būtiną neutralią būseną, tiesiog susikaupti darbui. Jam reikia 2–3 minučių. Šiek tiek judinant lūpas arba garsiai, jei esate vienas  paskaičiuokite „1001, 1002, 1003, 1004.

"Skaičiuoti reikėtų lėtai įkvepiant, dar kartą pakartoti minėtus skaičius, trumpam sulaikius kvėpavimą, kol skaičiuojate iš naujo. Trečią kartą suskaičiuoti, lėtai iškvepiant, ir dar kartą, kai sulaikote kvėpavimą iškvėpę. Ratas turėtų apsisukti 2–3 kartus“, – patirtimi dalijasi pašnekovas.

Pratimas naudojamas bet kokiose situacijose: einant pas gydytoją, lipant į sceną, prieš egzaminą, norint susikaupti po linksmybių.

NLP – pasaulyje ir Lietuvoje

* Neurolingvistinis programavimas (NLP) – turbūt garsiausia ir kontroversiškiausia taikomosios psichologijos atmaina. Tai ir požiūris, ir metodologija, leidžianti tirti mūsų subjektyvią patirtį ir ją modeliuoti. Šiais laikais NLP jau yra gana plačiai pripažinta metodologija, nors dar neseniai ji buvo ignoruojama, ypač tradicinių pažiūrų psichoterapeutų ir psichologų.

* NLP 1973 metais sukurė JAV psichologas Richard Bandler su lingvistikos profesoriumi John Grinder, jiems padėjo mokslininkas Gregory Bateson. NLP kūrėjai, pasitelkę garsiausių psichoterapeutų, psichologų ir hipnoterapeutų patirtį, įrodė, kad kiekvienas elgesys, kiekviena būsena turi struktūrą. Jos galima išmokti, ją galima pakeisti ir įmanoma atkartoti.

* NLP hipnozę labiausiai ištobulino Milton Erickson, Amerikos psichiatras. Jis padarė ypač didelę įtaką NLP kūrėjams.

* 2010 metais gegužės 13 dieną oficialiai įregistruota Lietuvos NLP (neurolingvistinio programavimo) specialistų asociacija.

Šaltiniai: www.lt.wikipedia.org ir www.nlpa.lt

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PIRMOKAI: Trumpai pristatydamas NLP, Aidas Buzys aiškino, kad tai – praktinės psichologijos rūšis. Daugelyje pasaulio šalių aukščiausius postus užimantys verslininkai ir politikai, ministrai ir aukštųjų mokyklų dėstytojai, medikai, švietimo darbuotojai, pardavimų vadybininkai studijuoja ir naudoja NLP kasdien. „Jei palygintume Lietuvą – mes kaip pirmokai“, – prie jų ir save priskiria šiaulietis.

POKYČIAI: Šokių vadovas, treneris Aidas Buzys sako, kad įvaldęs NLP tapo žymiai pastabesnis: „Šį gebėjimą galima nesunkiai tobulinti. Pavyzdžiui, vieną dieną eidami centriniu Šiaulių pėsčiųjų bulvaru, nusiteikite pastebėti tik raudonus daiktus. Kitą dieną – ovalius. Trečią, ketvirtą – dar kitokius. Jau antrą dieną pagausite save, kad matote ne tik ovalinius, bet ir prieš tai fiksuotus raudonus daiktus. Taip tobulinsite savo pastabumą, praversiantį bendraujant su kitais žmonėmis.“