Nevados utopija — Šiauliuose

Nevados utopija —  Šiauliuose

Nevados utopija — Šiauliuose

Šiaulių dailės galerijoje ketvirtadienio vakarą atidaryta Romualdo ir Monikos Požerskių fotografijų paroda „Degantis žmogus“. Šiauliai — jau septintas miestas, kuriame pristatomas fotopasakojimas apie Nevados dykumoje (JAV) kuriamą utopinę vienos savaitės valstybę.

Nijolė KOSKIENE

nikos@skrastas.lt

„Juodosios uolos“ dykumoje Nevadoje, kur anksčiau buvo ežeras, o vėliau bandomos bombos, kur vasarą susidaro kietas molio dulkių grindinys, kur nėra jokios gyvybės, ir, teigiama, nesidaugina net bakterijos, kur dieną temperatūra pakyla iki + 40° C, o naktį nukrenta iki -3° C, paskutinį rugpjūčio savaitgalį vyksta kasmetinis festivalis “Degantis žmogus“.

Daug įvairių festivalių regėjęs fotografas R. Požerskis tvirtina, kad tai keisčiausias iš visų jo matytų festivalių. „Yra festivalių, kur daug žiūrovų, bet mažai atlikėjų. O čia tu pats esi dalyvis ir aktorius, esi asmuo, kuris kuria utopinę visuomenę, kurioje visi yra laimingi. Tu tarsi pakliūni į nerealų savo vizijų, sapnų pasaulį, kur tiek daug visko vyksta, kur žmonės keistai elgiasi ir keistai apsirengę, tai tarsi svajonė, tarsi Valpurgijos naktis“, — pasakoja fotomenininkas.

Sakoma, kad net ir pabuvojus festivalyje, atsakyti į klausimą, kas tai yra, tolygu neregiui pasakoti apie spalvas.

R. Požerskis prisipažįsta, kad jo dukra Monika, atvykusi į festivalį, dvi dienas negalėjo fotografuoti, „nes žmogus tiesiog nesuvoki, kas čia darosi, o suvokti logiškai neįmanoma“.

Galima sakyti, kad tai — aukšto lygio pasaulinis alternatyviojo meno festivalis ir keisčiausias įvairiausių subkultūrinių grupių susibūrimas. Čia susipina naujausios technologijos ir archajiškas menas, įvairios religijos (ar pseudo religijos) ir nuogo vyruko šokinėjimas ant tatamio, įspūdingi projektai ir paprasčiausias lėbavimas, protestas ir gaivališkas nuogumas.

Važinėja šviečiantys ir grojantys keisčiausių formų automobiliai mutantai, pagyvenęs vyras jaunoms merginoms ant krūtų spenelių suklijuoja po porą tūkstančių lipdukų per dieną, ir viskas už dyka: alkoholis, narkotikai, meilė. Šiame pasaulyje neegzistuoja pinigai ir nėra reklamos.

R. Požerskis pasakoja, kad „Sony“, “Siemens“, “Google“ kompanijų, įsikūrusių Silikono slėnyje už kelių šimtų kilometrų nuo Nevados dykumos, firmų atstovybės nepriims į skyrių vadovus nė vieno darbuotojo, nepabuvojusio šiame festivalyje. “Degantis žmogus“ — tarsi įrodymas, kad žmogus truputėlį keistas, trenktas ir todėl gali sukurti įdomų pasauliui projektą.

„Iš šalies gali pasirodyti, jog paskutinę rugpjūčio savaitę užsidaro visi Amerikos durnynai ir visi Amerikos bepročiai suvaromi į šią dykumą“, — juokiasi R. Požerskis.

Kita vertus, tai kartu ir protestas prieš puritonišką amerikietišką visuomenę ir griežtus jos įstatymus. O nuogumas turįs dar ir praktinę reikšmę, mat prie 40 laipsnių karščio kūnas aplimpa šarminiais kristalais ir bet koks drabužis ima trinti iki kraujo, kaip švitrinis popierius.

„Tačiau, kaip kritiškai bežiūrėsite, tie žmonės vistiek važiuos į festivalį, ir jūsų nuomonė jų nedomina“, — perspėjo R. Požerskis. Kaip ir vienoje nuotraukoje užfiksuoto ant sofos gulinčio nuogo vyro, laikančio užrašą: “Nufotografuok mane ir siųsk nuotrauką savo mamai“.

Išvažiuojant iš festivalio kabo didžiulis plakatas, skelbiantis, kad jūs grįžtate į alternatyvų pasaulį.

AUTORIUS: R. Požerskis prisipažįsta — į festivalį norėtų dar kartą sugrįžti, tik ne kaip viską fiksuojantis fotografas, o kaip šios utopijos dalyvis.

REIŠKINYS: Kasmetinis festivalis „Degantis žmogus“ yra pripažintas unikaliausiu ir didžiausiu alternatyvaus meno reiškiniu pasaulyje. 2008-tųjų festivalio šūkis buvo “Amerikos svajonė“, šių metų bus “Megapolis“.

 

PROJEKTAI: Per savaitę festivalyje vyksta apie 2500 projektų — praktiškai kas 5 minutes kažkas įvyksta.

 

MUTANTAI: Festivalio teritorija — maždaug 5 kilometrų skersmens žiedas, viduryje — keli kilometrai tuščios zonos, kur draudžiama važinėti mašina. Čia gali važinėti tik automobiliai — mutantai (kaip šis nuotraukoje), dviračiai, galima vaikščioti pėsčiomis arba su kojūkais.

TVARKA: Festivalio organizatorius sumoka Nevados valstybei pusę milijono dolerių už dykumos nuomą savaitei. Čia galioja tvarka: dirba pora tūkstančių savanorių, negalima nieko reklamuoti ir nieko pirkti.

MIESTAS: „Degantis žmogus“ paskutinę rugpjūčio savaitę tampa trečiuoju pagal dydį Nevados valstijos miestu, kuriame apsigyvena apie 50 000 žmonių.

ĮDOMYBĖS: R. Požerskis tikina, kad visos teritorijos apvažiuoti neįmanoma: tik pajudi, pamatai kažką įdomaus ir sustoji. 

 

AUDROS: Smėlio audros būna kas dieną — jautiesi lyg badytų ne smėlis, o degintų karšta vata. Per audrą turi ieškoti vietos atviroje palapinėje, nes nei uždaroje palapinėje, nei automobilyje būti neįmanoma. 

 

DALYVIAI: R. Požerskio teigimu, į festivalį suvažiuoja daug vyresnio amžiaus žmonių, dauguma jų turtingi, dirbantys intensyvų mokslinį darbą.

 

PROJEKTAS: Šis nuogas vyras laiko rankoje užrašą: „Nufotografuok mane ir siųsk nuotrauką savo mamai“.

Jono TAMULIO nuotraukos ir reprodukcijos.