Miunchenas turi širdį

Miunchenas turi širdį

Miunchenas turi širdį

„Gyvenk ir leisk gyventi kitiems“, – šio kredo laikosi Bavarijos (Vokietija) sostinės Miuncheno gyventojai. Svetingo miesto širdis plaka ištisą parą, atrodo, kad miestas niekada nemiega.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Alus trykšta ir iš fontano

Miunchene, mieste prie Alpių, žadėto pavasario nė kvapo. Vakare iš dangaus drimba riebios snaigės, tarsi žieminės kepurės kutai – Kalėdų dvasia be kalėdinių lempučių, muzikos ir vyno.

Dar dieną dangus maišėsi su žeme, triko oro eismas, buvo atšaukiami ir nukeliami skrydžiai. Nežinomybė tampė keleivius tarsi katinus už ūsų: pasieksi Bavarijos sostinę ar ne?

„Gyvenk ir leisk gyventi kitiems“, – sako Miuncheno gyventojai. Iki 2006 metų miesto kredo buvo „Kosmopolitiškas miestas su širdimi“. Ši širdis dunksi visą parą: vėlyvais vakarais restoranų, kavinių salės klega įvairiakalbiais balsais, bokaluose putoja alus, o ant stalų garuoja tradicinė kiaulės karka.

Alus bavarams – daugiau nei gėrimas. Alų čia galima gerti nuo šešiolikos metų. Vien Miunchene veikia šešios didelės alaus gamyklos. Šešiolika dienų per metus bavarai ir svečiai pasineria į didžiąją alaus šventę Oktoberfest.

Šioje šventėje alus parduodamas tik 1 litro bokalais. Pernai alaus palapinių mieste buvo išgerta 7,5 milijono litrų. Dažnam alaus mėgėjui išaušta sunkūs rytai, o vakare vėl traukia Oktoberfest. Ko gero, neverta ir stebėtis, kad Miunchene veikia net alaus fontanas.

Pasakojama, kad užsiliepsnojus Operos rūmams, miestiečiai pastatą gelbėjo alumi...

Su alumi susijęs ir svarbus istorijos įvykis: 1923 metais Miunchene įvyko vadinamasis Alaus pučas. Po nepavykusio nacionalsocialistų bandymo Adolfas Hitleris sėdo į kalėjimą, kur parašė knygą „Mano kova“.

Skauduliai

Nacionalsocializmas Miunchene įrėžė skaudžius rėžius. Čia prasidėjo nacistinis judėjimas ir Adolfo Hitlerio karjera. Amžinoji ugnis rusena nacionalsocialistų aukoms.

Mieste išliko pastatas, kuriame 1938 metais buvo pasirašyta Miuncheno sutartis, pagal kurią Čekoslovakija turėjo perduoti Vokietijai visą Sudetų sritį.

Pastatas, kuriame buvo įsikūręs gestapas, subombarduotas per karą. Dabar šioje vietoje veikia Bavarijos bankas.

Dar vienas Miuncheno skaudulys – 1972 metais Miunchene vykusios XX vasaros olimpinės žaidynės aptaškytos krauju: olimpiniame miestelyje palestiniečių teroristai nužudė vienuolika Izraelio olimpinės rinktinės narių.

Lietuvių – pusė tūkstančio

Pasitikusi gidė – suomė, keliolika metų gyvenanti Miunchene. „Myliu šį miestą“, – šypsosi moteris.

Beveik 1,4 milijono gyventojų turinčiame Miunchene, teigia gidė, gyvena 581 lietuvis. Didžiausia imigrantų bendruomenė – turkų. Tai liudija ir gausybė užeigų, kviečiančių užkąsti kebabų.

Miunchenas turi kuo didžiuotis: Bavarijos karalių ir Vittelsbachų vasaros rezidencijos, architektūros šedevrai, gausybė muziejų, galerijų, teatro salių, olimpinis stadionas, parkai... Ne vienas iš lankytinų objektų pelno epitetus „didžiausias“, „vienintelis“, „unikalus“.

„Deutsches Museum“ – didžiausias technikos muziejus pasaulyje, duris atvėręs dar 1903 metais. Norint apžiūrėti visą ekspoziciją, tektų įveikti 16 kilometrų: nuo rūsio, kuriame atkurtas kalnakasių gyvenimas, iki žmogaus mėnulyje.

Dar viena miesto įžymybė – parkas Anglų sodas, kuris savo plotu lenkia Niujorko Centrinį parką. Miestu vingiuoja Izaro upė, kurios slenkstį burlentėmis rėžia nutrūktgalviai.

Miunchene širdis sudreba futbolo mylėtojams: čia dukart vyko pasaulio čempionatai ir kartą – Europos čempionatas. Ko gero, garsiausia – Miuncheno „Bayern“ komanda.

Miunchene įsikūrusios pagrindinės koncernų BMW, „Allianz“, MAN, „Siemens“, „Linde“ būstinės. BMW gamykla turi ir savo muziejų, o visą gaminamą produkciją galima apžiūrėti (ir įsigyti) eksponuojamą erdviose gamyklos salėse.

Išsirinktą modelį galima išbandyti čia pat – ekspozicijos salėje nutiestais keliais.

Išgydytos karo žaizdos

Senąjį miestą tebesaugo treji XV amžiaus miesto vartai. Miesto širdyje, Marijos aikštėje, turistai bando į kadrą sutalpinti įmantriai ornamentuotą rotušę ir Šv. Dievo Motinos bažnyčią, miesto panoramoje išnyrančią dviem 90 ir 100 metrų bokštais.

Kiek paėjėjus, Šv. Petro bažnyčia, iš kurios bokšto, susimokėjus 1,5 euro, Miunchenas atsiveria kaip ant delno: išraižytomis gatvių gyslomis, susispietusiais stogais ir miniatiūriniais žmonėmis.

Senasis ir naujasis miestas persipynęs istorija ir legendomis. Žvelgiant į renesanso ir baroko pastatus, sunku patikėti, kad net 90 procentų senamiesčio buvo subombarduota sąjungininkų lėktuvų.

Miunchenas išsigydė II Pasaulinio karo žaizdas.

LĖKTUVAI: Technikos muziejaus salėje „sklendžia“ lėktuvai.

AUTOMOBILIAI: BMW gamykloje žvilga nauji automobiliai.

KEBABAI: Restoranas „Ali Baba“ – turkų kebabinė.

VARTAI: Senieji miesto vartai papuošti karnavalui.

SPRENDIMAS: Pirmas bažnyčios aukštas skirtas parduotuvėms.

ŠIRDIS: Miesto širdis – Marijos aikštė.

BOKŠTAI: Miesto panoramoje – Šv. Dievo Motinos bažnyčia su 90 ir 100 metrų bokštais.

SĄSTINGIS: Dviračiai laukia pavasario.

Autorės nuotr.