
Naujausios
Paprastos istorijos
KRYŽELIS PO SIJONU
Nijolė SAIMININKIENĖ
Žurnalistė
Ant švento paveikslo musė tupėjo tol, kol ištupėjo dar vieną tamsiai rudą tašką. Tada pakilo ir zvimbdama nulėkė virtuvės link. Zvimbimas pažadino netikėtai ir nelaiku įmigusią Mariukę, su visais rūbais prigulusią po įtemptos dienos bažnyčioje. Mariukė ten visą gyvenimą pročkele dirba. O šiandien, šeštadienį, buvo ypač daug darbo: kelios vestuvės, kelios krikštynos, dar sidabrinės vestuvės, paskui santuokos atnaujinimas... Mariukė tik lakstė ir lakstė tai su šluota – pašluoti pribirusių žiedlapių ir kitokių lapų – tai žvakes atnaujinti, tai puokštes pakeisti. Po visko – švariai išvalyti.
Pavargo. Nebe jaunystė, kai visą dieną pustekinė atlaksčiusi, vakare į šokius eit sveikatos turėjo. Dabar duok Dieve iki lovos nuslinkti.
Grįžo vakarop, saulei įstrižai pro medžius šviečiant, ir prigulė. O kai musės prižadinta pabudo, už lango buvo juoda tamsa, ir lygus lengvas lietus šiureno jurginus po langu.
***
Stalius Petras šeštadienį pagaliau baigė laiptus naujame Vaiginių name. Sudėjo, sutvirtino, užlakavo. Tokia proga gerai pavakarieniavo, riebią kiaulieną užliejo naminiu alum, kokį tik senasis Vaiginis mokėjo daryti: truputį salstelėjusį, su lengva rūgštele ir kartėliu ant galo. Geri ir atsigeri, bet nepasigeri. Geras Vaiginio alus.
Namo Petras susiruošė visai sutemus. Pradėjo lynoti. Jaunoji Vaiginienė pagailėjo savo gėlėto lietsargio ir Petrui paskolino senojo Vaiginio, uošvio, brezentinį apsiaustą su gobtuvu. Petras juo apsisiautė ir atsisveikino, o kad trumpiau eiti būtų, pasuko per kapinaites.
Gražios kapinaitės, senos, prižiūrėtos, net žvakelės stikliniuose liktorėliuose žiba. Eini per kapines kaip per miestą. Ir kelias aiškus, ir nebaugu. Juolab, kad visi, tose kapinaitėse gulintys, Petrui arba asmeniškai pažįstami, arba iš pasakojimų. Visi geri žmonės buvo, tai ko bijot? Ypač po Vaiginio alaus...
Tik staiga Petras sustojo. Aiškiai kažkas jį už peties užkabino. Petras – ne iš baugščiųjų, ir alaus stipriai „įmetęs“, bet pakinklius iš baimės vyrui surakino. Sustojo, o tas kažkas vis laiko įsikibęs. Įkvėpęs oro, Petras lėtai pasisuko.
Ak tu rupūžėle žalioji, taigi dalgelė! Maža dalgelė žolei pjauti į medį įkabinta. Smaigaliu ir įsisegė Petrui į petį.
Nusijuokęs pats iš saves, Petras iškėlė dalgelę, apžiūrėjo žvakių šviesoje. Pažįstama, iš klebonijos. Pats tai dalgelei kotą pernai dirbo. Senasis nulūžęs buvo. Matyt, Mariukė pjovė žolę aplink kapelius, o kad nešiotis nereiktų, įkėlė medin iki kito atėjimo.
„Negerai dalgelei medyje. Lietus lyja, surūdys ar sužeis ką nors, pro šalį einantį. Reikia nunešti į kleboniją ir pastatyti prie durų. Ryte pasidės į vietą“,– pamąstė stalius Petras ir, persimetęs dalgelę per petį, nuėjo per kapines klebonijos ir savo namų link.
***
Musės pažadinta, Mariukė sėdi ant lovos krašto, basom kojom graibo šlepečių. Neradusi pariečia kojas po savim, atsiremia į tris pagalves, visada padėtas lovos galvūgaly, ir, žiūrėdama, kaip lango stiklu bėga lietaus takeliai, apšviesti vienintelio gatvės žibinto, mąsto apie savo gyvenimą.
Prisimena, kaip ją, jaunutę mergaitę, mama atvedė į bažnyčią patarnauti vietoj senosios Rozalijos, kurios reumato išsukinėti pirštai Mariukei kėlė siaubą o pačiai Rozalijai – nuolatinį skausmą ir negebėjimą net bažnyčios grindų išplauti.
Senas kunigas Mariukei buvo geras, leido gyventi klebonijoj, atskirą kambarį davė, nes Mariukės namuose, viso dviejuose kambariuose, vietos nebuvo nei pasisukti: devyni vaikai ir senelis dešimtas. Tėvo su mama jau niekas net ir nebepriskaitė.
Dar tas pirmasis, senasis kunigas Mariukei padovanojo medinį kryželį su prikaltu dievuliu ir liepė jį visada prie savęs laikyti, kad nelabasis nepristotų.
Mariukė paklausė kunigo ir kiekviename drabužyje pasisiuvo slaptą kišenę tam kryželiui nešiotis. Maža kas, juk nelabasis bet kada iš bet kur pasirodyt gali.
Pamažėle Mariukė priprato taip gyventi – Dievo namų tvarkomis ir ritmu. Kievienas naujas į parapiją atkeltas kunigas Mariukę perimdavo kaip bažnyčios priklausinį, todėl Mariukė jautėsi saugi ir reikalinga.
Tik berniukai tokios „nabažnos“ panelės truputį privengė. Taip ir liko Mariukė ištikima tik kunigams ir bažnyčiai. Bažnyčią kaip savo namus prižiūrėjo, o kunigą, savo globėją, mylėjo ir saugojo.
Mylėjo ir šitą kunigą, nors žmonės apie jį visaip kalbėjo: ir kad ne visai dorybingas, ir kad vyną ne tik per mišias geria, ir kad ne tik vyną, o ir daug stipriau; ir kad moteriškę kažkur turi, ir dėl to (čia jau pačių pikčiausių davatkų nuomonė) vieną dieną jį arba velnias nujos, arba giltinė pasiims pirma laiko, senatvės nesulaukusį.
Bet Mariukė tokių kalbų nesiklausė. Kuo galėjo, padėjo kunigui, nors ir sena: ir šventoriuje parklupusį į kambarį vedė, ir kopūstų rasalo ryte nešė, žodžiu, mylėjo, kaip mokėjo ir buvo gatava savo gyvastį už kunigą atiduoti, nes tik kunigo ir bažnyčios dėka ji turi šiltus namus ir ramią senatvę.
Ir kaip tik tuo metu, kai mintis apie nelauktą mirtį, ateinančią kunigėlio pasiimti, šiurpino Mariukės vaizduotę, iš kapinių klebonijos link ėmė artintis ypata su gobtuvu ir dalgiu ant peties.
Mariukė pradžioj nesuvokė, kad tai, ką ji mato, iš tiesų yra tikra. Manė, kad tai – tik jos vaizduotės padarinys, tuoj pranyksiantis lietaus šiurenime ir nakties tamsoje lygiai taip pat, kaip ir pasirodė. Bet kai ypata priartėjo prie klebonijos tiek, kad aiškiai matėsi ir ūgis, ir dalgis, o po gobtuvu vietoje veido – juoda kiaurymė, kurios neapšviečia vienintelis gatvės žibintas, Mariukė šoko iš lovos.
Ji suprato, kad pikčiausių davatkų žodžiai nebuvo šiaip ilgaliežuvių pramanas. Ji per akimirką suvokė, kad visa, ką moterys kalbėjo galint atsitikti, iš tiesų dabar ir įvyks. Ir tik nuo jos, Mariukės, priklauso, pasieks giltinė kunigo kambarį, ar bus sustabdyta čia, klebonijos kieme.
Dusdama Mariukė nuo sienos nulupo musių nutupėtą Jėzaus širdies paveikslą ir vienmarškinė išlėkė pro duris, paveikslą atkišusi į priekį.
„Neduosiu kunigėlio! Jau geriau mane! Mane imk, man jau seniai laikas!"- šaukė Mariukė, tiesiai į juodąją ypatą kišdama musių ištaškuotą Jėzaus širdį.
Stalius Petras sučiupo Mariukę už rankos, kad ši švento paveikslo nesugrūstų tiesiai jam į veidą su visais stiklais.
Mariukė, sulaikyta už rankos, tik žioptelėjo ir krito kaip nukirsta.
Petras sunerimo, atrėmė dalgelę į namo sieną ir ėmė gaivinti susmukusią Mariukę, plekšnodamas atgalia ranka jai per abu skruostus. Neilgai trukus Mariukė, dar vis leisgyvė, pramerkė akis ir ėmė kažko graibyti po savo sijonu, laisva ranka žegnodama Petrą.
„Išnyk, pasitrauk, pikta dvasia..."- vapėjo bekraujėm lūpom.
Petras, mandagus ir santūrus vyras, kiek atsitraukė nuo gyvybę atgavusios Mariukės ir ramiai žiūrėjo, kaip ta kepurnėjasi po savo sijonus.
Staiga iš tų sijonų gelmės Mariukė ištraukė nedidelį medinį kryželį su prikaltu dievuliu ir ėmė juo mojuoti į visas keturias puses, vis garsiau kalbėdama „Tėve mūsų“ bei „Sveika Marija“.
Stalius Petras, akivaizdžiai įsitikinęs, kad Mariukės gyvybei ir sveikatai niekas nebegresia, pakilo ir lėtai nuėjo link savo namų. O Mariukė, dar pavymui kelis kartus kryžiumi peržegnojusi juodą šešėlį, sunkiai alsuodama, atsisėdo ant laiptukų ir ėmė žegnotis pati, šnibždėdama padėką Dievui išdžiūvusia burna.
Kiek pasėdėjusi, atgavusi amą ir įsitikinusi, kad ypata su gobtuvu visiškai pranyko nakties tamsoje, nurimo, susikėlė sijoną ir kryželį su prikaltu dievuliu įsikišo į specialiai tam reikalui prisiūtą slaptą kišenę. Grįžusi į lovą ir nusirengusi miegui, Mariukė dar kartą patikrino, ar kryželis tebėra.
Visai gali būti, kad jo dar prireiks.