Kelionės – suplanavus ir spontaniškai

Kelionės – suplanavus ir spontaniškai

Kelionės – suplanavus ir spontaniškai

Vasaros atostogoms renkamasi poilsį prie Lietuvos ežerų, Lietuvos bei Latvijos pajūrio, pažintines keliones po Europą ir gerokai tolimesnius kraštus.

Kam keliautojai skiria didžiausią dėmesį – pramogoms, ramybei? Kur rekomenduoja važiuoti ir kokiems nepatogumams siūlo pasiruošti iš anksto?

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Be uodų ir su šviežia žuvimi

Šiauliečių Andriaus ir Jūratės Šimkų šeima su šešerių dvyniais Adomu ir Andrėja bei vyresnėle dvylikamete Ieva liepą savaitę poilsiavo Papėje (Latvijos pajūryje), kelias dienas ilsėjosi prie Platelių ežero.

Jūratė prisimena nemalonias savaitės atostogas Papėje prieš porą metų: „Jau po dviejų trijų dienų norėjau namo. Didžiausią nepatogumą mums su vyru, kaip nuolat dirbantiems su klientais ir atostogų metu norintiems ramybės, kėlė aplinkinių gyventojų gausa. Mat tąkart buvome apsistoję bendrabutį primenančiuose svečių namuose. Tuomet buvo labai karšta ir gausybė uodų.“

Šios atostogos Latvijos pajūryje šeimai buvo žymiai malonesnės. Pirmiausia dėl to, kad išsinuomojo butą su visais patogumais.

Dienai tik kelis šimtus metrų nuo pajūrio esantis butas šeimai kainavo 150 litų.

„Pasisekė ir dėl orų, nebuvo labai karšta, o apie uodus net pamiršau“, – pasakojo šiaulietė.

Gyventa netoli nediduko ežero. Už latą įsigijęs leidimą žvejoti Andrius šeimyną lepino šviežios žuvies patiekalais.

Papėje – pigiau

Jūratė nemaloniai prisimena kelias vasaros dienas su vaikais, šiemet praleistas Palangoje: „Išėjusi su vaikais į Basanavičiaus gatvę, negaliu kiekviename žingsnyje sakyti, kad to ar ano nepirksiu ir pramogoms pinigų neduosiu“.

Skaičiuodama, kiek išleido per kelias dienas Lietuvos ir savaitę Latvijos pajūryje, moteris tikina, kad antroji suma – gerokai kuklesnė.

Iki artimiausios maisto prekių parduotuvės Papėje reikia tolokai važiuoti, tad nemažai negendančių produktų šiauliečiai atsivežė iš namų.

Papėje galima uogauti aplinkiniuose miškuose arba išsiruošti į apžvalginę ekskursiją po aplinkines etnografines Latvijos sodybas.

„Mes su Andriumi rytais bėgiojome pajūriu“, – aktyvų poilsį mėgstanti moteris jį rado ir ramybės oazėje Latvijoje.

Plateliuose – kaip pas močiutę kaime

Plateliuose šiauliečiai apsistojo viename iš tenykščių, ežero pašonėje esančių medinių namukų.

Čia kaina „už lovą“ – sutartinė: nuo 10 iki 30 litų. Galima nakvoti ir palapinėje: ji atsieis 10 litų, dar po 5 litus sumokėsite „už žmogų“.

„Pasijutome, lyg gyventume pas močiutę kaime: namelyje su medinėmis langinėmis, tualetu  lauke. Savaitę šiuolaikiniam žmogui gal tokiomis sąlygomis gyventi būtų nepatogu, bet kelioms dienoms – labai smagu. Ypač vaikams“, – neabejojo Jūratė.

Plateliai –  vaikų maudynėms puikiai tinkamas ežeras: pakrantės nėra gilios, o vanduo – labai skaidrus.

„Ant laužo išvirta sriuba, virtos ar keptos bulvės vaikams – puiki atrakcija. Paaugliams  smagu ir palapinėje pamiegoti“, – pramogas vardijo pašnekovė.

Puiki pramoga visai šeimai – ekskursija į buvusią sovietinę karinę raketų bazę. Jūratė patarė pasiteirauti vietinių apie tenykščių ekskursijų laiką.

„Buvome sekmadienį, o susirinko 30 žmonių būrys, joje buvo ir daug užsieniečių“, – pažymėjo šiaulietė. Ekskursijos kaina suaugusiam – 10 litų.

Niuansai, kurių neturėtų būti

Vienos nemažos Šiaulių įmonės vadovas šią vasarą su žmona po keliolikos metų  vėl išmėgino kelionę autobusu: išsiruošė į Austrijos Alpes.

Jai nebuvo ruoštasi iš anksto. Maršrutas pasirinktas, siekiant pamatyti kuo daugiau anksčiau nelankytų vietų, žiūrėta, kad visos nakvynės būtų viešbučiuose.

„Iš pradžių planavome išvyką su „Novaturu“ į Slovakijos Tatrus, tačiau grupė nesusirinko ir su Kauno  „Grūdos“ agentūra išvažiavome į Austriją“, – pasakojo pašnekovas.

Daug metų keliaujantį ir įvairiuose pasaulio kampeliuose pabuvojusį vyrą nemaloniai nustebino vietiniai kelionės niuansai.

Kelionė prasidėjo Šiauliuose iš „Busturo“ bendrovės nuomotu autobusu. „Nustebome, kai turėjome už kelionę iki Kauno ir po to atgal sumokėti po 100 litų", – prisiminė pašnekovas.

Keliautoją nustebino ne papildomos išlaidos, kurios šeimai nebuvo didelės, bet agentūros požiūris.

„Jokių papildomų sąnaudų agentūrai nereikėjo, dėl mūsų ir dar šešių Šiauliuose į autobusą įlipusių žmonių nereikėjo sukti rato, tai kodėl turėjome primokėti“, – šį kelionės niuansą vyras pavadino elementariu pasipinigavimu.

„Esame nuolatiniai kelionių agentūrų klientai, tokių  keliautojų ratas yra gana pastovus. Todėl kelionių organizatoriai turėtų stengtis plėsti lojalių klientų ratą“, – sakė šiaulietis.

Įmonės vadovas agentūroms siūlo kelionių pabaigoje keliautojams išdalinti anketas, kuriose šie galėtų išsakyti savo pastabas ir pageidavimus.

„Aš tikrai būčiau parašęs, kad šokiravo Alpių miestelio vienų svečių namų savininko elgesys, kai mūsų grupės jaunuoliai, prisėdę ne prie jiems skirto stalo, nuo jo buvo nuvaryti kaip šunys: „Raus“ ("lauk“ – liet.).“

Į Norvegiją – motociklu

Šiaulių dramos teatro literatūrinės dalies vedėja Nomeda Šatkauskienė su vyru šią vasarą leidosi į kelionę motociklu po Norvegiją.

Keliauti mėgstantys sutuoktiniai tai daro visais metų laikais: kada išvyks, priklauso nuo lankomos valstybės klimato.

Šiauliečiai ieško vis kitų kelionių būdų: yra išbandę ir kelionių agentūrų siūlomus maršrutus, ir keliones kemperiais, ir svečios šalies pažinimą išnuomotu automobiliu.

Kokia kelionės motociklu specifika, pliusai ir minusai?

Važiuojant motociklu, keliautojai yra tiesiogiai priklausomi nuo oro sąlygų.

„Yra ir pliusų, ir minusų: smagu Skandinavijoje pasijusti arčiau gamtos, tačiau prapliupus lietui smagumas baigiasi“, – pasakoja pašnekovė.

Norvegijoje keliauti motociklais  labai populiaru: yra daugybė motociklininkams pritaikytų vietų. Kempingai su nedidukais nameliais, kuriuose šiauliečiai daugiausia ir apsistodavo.

„Niekur iš anksto nebuvome užsisakę nakvynės“, – tikina Nomeda.

Motociklui keliuose nebaisios automobilių spūstys, juo galima privažiuoti arčiau lankytinų vietų, į kurias ar prie kurių privažiavimas automobiliais draudžiamas.

„Norvegijoje tuneliai automobiliams mokami, motociklams – ne. Be to, ir keliantis keltu mokestis už motociklą yra mažesnis nei už lengvąjį automobilį“, – toliau privalumus vardijo pašnekovė.

Žinoma, keliaujant motociklu papildomų išlaidų pareikalauja speciali apranga, rankinės daiktams susidėti. Į kelionę imamų daiktų kiekis – itin ribotas.

SPECIALISTO KOMENTARAS

Atostogos – iš anksto suplanuotos ir patogios

Anot kelionių agentūrų tinklo „Baltic Clipper“ Šiaulių filialo direktorės Donatos Jurgaitienės, šiemet dažniausiai atostogoms rinktasi Turkijos ir Graikijos kurortai.

Keliautojai pamėgo poilsį Antalijos ir Marmario kurortuose, kurie pasiekiami tiesioginiais skrydžiais iš Lietuvos bei Latvijos.

Taip pat vis labiau populiarėja Graikijos Rodo ir Koso salos, bet neužmirštama ir Kreta. Patogu, nes šias vietas galima pasiekti skrendant iš Rygos, Vilniaus ar Kauno.

Pašnekovės skaičiavimais, keliautojų šiemet šiek tiek daugiau nei pernai, be to, didžioji jų dalis susiplanuoja keliones iš anksto. Tuomet kelionių paketus ir individualius maršrutus galima sudaryti gerokai pigiau nei paskutinę minutę.

„Maršrutai, be abejo, keičiasi. Didžiausios įtakos tam turi didėjantis tiesioginių maršrutų skaičius. Mūsų klientai mėgsta keliauti ir atostogauti patogiai. Todėl dažniausiai renkasi tiesioginius skrydžius, apsistoja aukštos kategorijos – 3–5 žvaigždučių viešbučiuose. Patyrę keliautojai vis dažniau teiraujasi papildomų paslaugų viešbučiuose: sporto klubai, animacija, spa“, – vardijo filialo direktorė.

„Pastebime tendenciją, kad Šiauliuose, labiau nei kituose Lietuvos miestuose, pamėgtos Karibų jūros salos. Jas renkasi ir jaunavedžiai, ir šeimos su vaikais. Kelionių entuziastai pamėgo Tailandą, vis drąsiau ryžtasi pažintinėms tolimoms kelionėms“, – aiškino pašnekovė.

Poilsiaujama ne tik užsienyje. „Pamėgtos atostogos prie Sartų ežero, kur namelio kaina savaitei keturiems asmenims – nuo 549 litų. Be abejo, mielai ilsimasi ir Latvijos bei Lietuvos pajūryje“, – artimesnius maršrutus vardijo Donata Jurgaitienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

RAMYBĖ: Jūratei Šimkuvienei patiko atostogauti Papėje, Latvijos pajūryje. „Aplinkui nebuvo poilsiautojų, ramybė.“

Asmeninio albumo nuotr.

IEŠKOTOJA: Praeitą rugpjūtį Nomeda Šatkauskienė lankėsi Peru (nuotraukoje), šią vasarą su vyru motociklu keliavo po Norvegiją. Įvairiai keliauti mėgstančiai šiaulietei svarbiausia, kad kelionių maršrutai nesikartotų, o labiausiai savo gamta ir menu jai artima Europos šalis  Italija.

OŽIAI: Aukštai Alpėse pamatyti kalnų ožiai – vienas iš įspūdingiausių kelionės momentų.

SPECIALISTĖ: Kelionių agentūrų tinklo „Baltic Clipper“ Šiaulių filialo direktorė Donata Jurgaitienė mėgsta atostogauti su šeima Graikijoje ir Ispanijoje: „Šiose šalyse visuomet atrandu kažką nauja, ypač įdomios, unikalios tenykštės salos.“

Marinos VISOCKIENĖS nuotr.

NORAS: Vienos patyrusios keliautojos žodžiais: „Griežtų taisyklių – kaip, kur ir kada keliauti nėra, svarbiausia – noras tai daryti.“