Kareivių sudaužyti vargonai nesuskamba

Kareivių sudaužyti vargonai nesuskamba

Kareivių sudaužyti vargonai nesuskamba

Jau pradėta rūpintis, kad 1829 metais pastatytoje Juozapavos Šv. Simono ir Judo Tado bažnyčioje ( Šiaulių raj.) vėl suskambėtų senieji vargonai. Per Antrąjį pasaulinį karą juos sulaužė rusų kareiviai.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Bažnyčią niokojo kareiviai

Apsilankiusieji Juozapavos (Raudėnų seniūnija) bažnyčioje pastebi, kad čia stovi vargonai. Nedažnas įtaria, kad jie — kone muliažas.

Šią bažnyčią aptarnaujantis Raudėnų parapijos klebonas Rimvydas Žeknys mano, kad ją pastačius, turbūt netrukus joje buvo pastatyti ir vargonai.

Istorijos šaltiniai byloja, kad Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis 1825 metais Beržėnų apskrities vėliavininkui Juozapui Nagurskiui leido Dirvėnų dvare pastatyti mūrinę bažnyčią. Ji 1829-aisiais baigta statyti, fundatoriaus garbei pavadinta Juozapavu.

Kunigo R. Žeknio žiniomis, Juozapavos bažnyčios vargonais buvo grojama tik iki karo.

Antrojo pasaulinio karo metu, frontui judant į Vakarus, bažnyčia buvo apniokota. Dažai ant lubų ir dabar nėra visiškai paslėpę skeveldrų žymių.

Žmonės pasakoja, kad čia siautė rusų kareiviai. Tardami „Kakaja tut devočka“ („Kokia čia mergaitė“), iš automatų šaudė į Marijos statulą. Arkliais buvo sujoję į bažnyčią. Ją jau buvo apdaužęs artilerijos sviedinys, dar pridėjo kareiviai, aplaužė vargonus.

Vargonai iš šalies lyg ir atrodo tokie, kokie ir turėtų būti, bet ir fasadinė pusė, ir klaviatūra — sudaužyta.

Iki šiol nebuvo net bandyta vargonus restauruoti.

Kraštietis bando padėti

Parapijos klebonui R. Žekniui kilo mintis vargonus aptvarkyti, pagražinti bent iš priekio. Jis vylėsi, kad tai padaryti galės padėti į netoli bažnyčios esančią gimtąją sodybą Budvydžiuose (Juozapava neretai tapatinama su Budvydžiais, — A. B.), pas mamą iš Druskininkų pasisvečiuoti atvykstantis dailininkas Virginijus Sutkus.

V. Sutkus 1986 metais baigė Šiaulių pedagoginio instituto dailės fakultetą. 1993-aisiais apsigyveno Druskininkuose, šio miesto „Ryto“ gimnazijoje dirba dailės mokytoju. Dalyvauja parodose.

Po kelių pokalbių V. Sutkus klebonui pasiūlė drąsesnę mintį: o ar nebūtų įmanoma Juozapavos vargonus restauruoti?

Virginijus prisiminė, kad jo šviesios atminties tėvelis rūpinosi bažnyčios reikalais, net pats bandė groti vargonais. Pagalvojo ir apie tai, kad atnaujintų vargonų melodijos sujudintų visą kad ir negausią bendruomenę.

Nesvetima buvo ir mintis, kad reikėtų palaikyti tuos žmones, kurie šventadieniais eina į bažnyčią, gieda, groja laikinais elektriniais vargonais. Kad kaimo žmonėms vargonų muzika bažnyčioje yra kone vienintelė galimybė išgirsti rimtąją gyvai atliekamą muziką.

Todėl V. Sutkus nusprendė padėti kunigui ir kraštiečiams įgyvendinti šią idėją.

Reikia rimtos pagalbos

Dabar vargonai yra uždengti medžio plokštėmis. Vargonų viduje yra dėžė, kurioje sudėti visi, o gal ir ne visi, kas žino, palaidi, sulankstyti, sulaužyti vamzdeliai. Visa tai, ką išsaugojo žmonės. „Va, kaip vargingai atrodo — kaip vaikų sulaužyti žaislai“, — rodydamas į vargonų dalis, tarė kunigas R. Žeknys.

Klebono teigimu, vargonus apžiūrėję meistrai už jų restauravimą nori „baisingų pinigų“. Tarkime, panevėžiečiai užsiprašė net 240 tūkstančių litų. „Už tokius pinigus galima nupirkti naujus“, — mano klebonas.

Vis dėlto aiškėja, jog vargonams restauruoti prireiks nemenkos sumos. Ją surinkti — sunkus uždavinys. Juozapava — mažytis kaimelis. Į jo bažnyčioje sekmadieniais aukojamas mišias susirenka menkas būrelis žmonių iš netolimų Dirvonėnų, vienas kitas atvyksta iš Kuršėnų.

Geriems žmonėms padedant, bažnyčia patvarkoma, prieš porą mėnesių grybo pažeistos medinės grindys pakeistos trinkelėmis, bet akivaizdu, kad vargonus restauruoti vieni patiems, be rimtos paramos, — nepavyks.

Baigiamas rengti projektas paramai gauti. Šiaulių rajono Vietos veiklos grupei renkami ir pateikiami dokumentai.

Renkamos ir lėšos. Viliamasi, kad jomis padės visi, kam brangus šis kraštas, kam svarbu išsaugoti tai, kas mus pasiekė iš tolimos praeities.

TYLUMA: Sudaužytais Juozapavos vargonais jau dešimtmečius nebegrojama.

RŪPESTIS: Parapijos klebonas Rimvydas Žeknys sako, kad ir sveikas, ir aplamdytas vargonų dalis išsaugoti pasirūpino vietos gyventojai. 

SAUGYKLA: Vargonų viduje saugomos ir pabiros jų dalys. 

VANDALAI: Kunigas Rimvydas Žeknys rodo, kad kareivių smūgių teko ir vargonų klaviatūrai.

SENOLĖ: Juozapavos bažnyčios neaplenkė niokojanti karo audra.

Autoriaus nuotr.

KRAŠTIETIS: Virginijus Sutkus rūpinasi, kad Juozapavos bažnyčioje vėl suskambėtų senieji vargonai.

Asmeninio albumo nuotr.