Gruzija – tolima ir artima

Gruzija – tolima ir artima

Gruzija – tolima ir artima

Religinga, temperamentinga, stipri ir be galo draugiška – tokią gruzinų tautą pažinau. Šalyje, kuri išgyveno du kruvinus karus, gyvenimas teka įprasta vaga. Kaukazietiškas temperamentas kartais tėkmę pakeičia, tačiau tai netrukdo žmonėms plačiai šypsotis ir nuoširdžiai tikėti europine Gruzijos ateitimi.

Lukas ŠNIOLIS

vasara@skrastas.lt

Privertė prisiminti rusų kalbą

Naktis, skrydis Vilnius-Minskas-Tbilisis. Lėktuve, stiuardesei uždavus klausimą anglų kalba, ji piktai pažiūri ir atsako rusiškai.

Nusileidusius keleivius Minsko oro uoste pasitinka oro uosto darbuotojos. Jos įdėmiai stebi, kad niekas nenuklystų.

Oro uoste gausu pasieniečių, jų uniformos tarsi iš seno sovietinio filmo: tamsi, samanų spalvos uniforma su aukso spalvos antpečiais, ant galvos didžiulė lenkta kepurė.

Lėktuvas į Tbilisį sausakimšas. Per Minską skrenda daug gruzinų iš Rusijos ir į Rusiją, nes tiesioginiai skrydžiai iš Maskvos į Tbilisį nutraukti.

Lėktuve pirmoji pažintis su gruzinų temperamentu – keleiviai neklauso palydovių: krepšius laiko ant kelių, nusileidimo metu vaikščioja po lėktuvą.

Tbilisyje lėktuvas leidžiasi naktį. Oro uostas perpildytas. Užtrunku prie sienos patikros. Uoste pasitinka draugai iš Gruzijos, vykstame į jų namus.

Vairavimas suprantamas tik gruzinams

Gruzinams mieste normalu važiuoti 120 kilometrų per valandą greičiu, lenkti automobilius, priešais atvažiuojant kitam automobiliui. Dviejų juostų keliuose gruzinai moka važiuoti trimis juostomis.

Dviratininkų beveik nėra. Tbilisyje yra tik keletas specialių dviračiams skirtų takų. Dviratininkai priversti važiuoti kartu su automobiliais.

Gruzinai pasakoja, kad policija dviratininkams pataria važiuoti priešinga eismo juosta, nes taip galima išvengti susidūrimų su automobiliais. Dviratininkus, važiuojančius įprasta eismo juosta, vairuotojai dažnai „prispaudžia““ prie kitų automobilių.

Anot gruzinų, atlikus policijos pertvarką, neliko jokių kyšių, už juos Gruzijoje gresia didelės baudos.

Pertvarka buvo didelė – atleisti visi buvę policininkai, priimti nauji, prieš tai policijoje nedirbę pareigūnai. Šalyje pastatyti nauji policijos komisariatų pastatai, dauguma jų iš stiklo. Stiklas – skaidrumo simbolis.

Karvės – eismo dalyvės

Karvės keliuose taip pat problema: jos laisvai vaikšto gatvėmis. Genamos į ganyklas karvės vairuotojams sudaro nemažai nepatogumų. Kartais atsigula ant kelio ir nejuda.

Pėsčiųjų perėjos – retenybė, žmonės kerta gatves kur panorėję, net ir šalia policijos automobilių. Policija nemato – tokia šalies eismo kultūra.

Taksi verslu Gruzijoje gali užsiimti bet kas, tik reikia turėti automobilį. Taksistų „duona“ Gruzijoje sunki – tam, kad užsidirbtų, jie priversti įkyriai siūlyti savo paslaugas.

Beveik nėra autobusų. Tiek miestuose, tiek užmiestyje važinėja mikroautobusai. Susisiekimas mikroautobusais Tbilisyje geras: automobiliai nauji, galioja elektroninio bilieto sistema. „Maršrutką“ galima susistabdyti bet kur.

Elgetavimo menas

Gruzijoje labai daug benamių šunų. Šunys sunumeruojami. Jiems įsegami specialūs auskarai. Pažymėti šunys išleidžiami į gatves.

Gatvėse nuolatos sutinki žmones, kurie prašo išmaldos. Senyvo amžiaus moterys, nenorėdamos rodyti veido, apsidengia juoda skara.

Elgetaujantys romų vaikai vaidina mirusius, važinėja neįgaliųjų vežimėliais. Ypač puola užsieniečius – nepaleidžia kol negauna išmaldos. Nepavykus – tiesiog apspjauna.

Michailo Saakašvilio era – praeityje

Gruzinai po 2012 metų parlamento rinkimų atėjusiai valdžiai didelės simpatijos nejaučia, tačiau sako, kad ji žmonėms leidžia turėti daugiau demokratinių teisių.

Ypač tai pajuto žiniasklaida. Prezidento Michailo Saakašvilio valdymo metais ji buvo engiama ir kontroliuojama, valdžios kritika buvo uždrausta. Apie valdžią buvo galima kalbėti tik gerai arba nieko.

Gruzinai pasakoja, kad ir nauja valdžia spėjo padaryti daug klaidų, tačiau laikai, kuomet šalį valdė autokratinis prezidentas, praėjo.

Pripažįstama, kad valdantieji kartoja M. Saakašvilio klaidą – suiminėja opozicijos politikus. Dėl opozicijos persekiojimo Gruzijos politikams iškyla problemų derantis dėl narystės Europos sąjungoje.

Buvusiam prezidentui iškeltos bylos, už kurias gresia įkalinimas.

Šiuo metu buvęs prezidentas gyvena JAV.

Karai suartino žmones

Gruzinai nuolatos šypsosi.

Tauta per pastaruosius dešimtmečius išgyveno du karus, neteko dalies šalies teritorijos, daugiau nei 10 metų gyveno stokodami dujų ir elektros.

Gruzinai mano, jog sunkumai suartino tautą.

Bendravimas gruzinams – svarbiausias dalykas, taip jie išreiškia savo emocijas ir jausmus.

Gruzinams galime pavydėti daugelio dalykų: gero oro, gražios gamtos, gilių tradicijų. Visa tai gruzinus daro laimingais ir ištvermingais.

Panašumai ir skirtumai

Maisto kainos šalyje panašios kaip ir Lietuvoje. Galima rasti pigesnių ir brangesnių produktų.

Geriamasis vanduo šalyje pigus, 0,5 litro vandens buteliukas kainuoja 40 tetrių (60 ct), 1 litras mineralinio vandens „Borjomi“ – 1,20 larių (1,80 Lt), Lietuvoje – 5 Lt.

Restoranuose kainos panašios kaip ir Lietuvoje. Gruzijoje populiaru užsisakinėti maistą keliese, nes porcijos didelės.

Vyną Gruzijoje gamina kiekviena šeima. Šalies vakaruose populiariausia gaminti baltąjį vyną iš tsolikauri rūšies vynuogių.

Supra padėjo suprasti tradicijas

Svečias gruzinams – tarsi dievas. Teko dalyvauti gruziniškoje suproje, taip jie vadina užstalę.

Tamada vadovauja. Pagrindiniai yra 10-15 tostų. Jie sakomi už taiką, už draugystę, už šalį, už Dievą, už tėvus, už meilę, už šeimininkus, už užstalę, už atgulusius amžino poilsio. Tostams naudojamos skirtingos taurės.

Autoriaus nuotr.

SKUBĖJIMAS: Valdant Michailui Saakašviliui šalyje buvo rekonstruoti istoriniai miestai. Noras viską padaryti greitai ne visada pasiteisino – darbai atlikti nekokybiškai.

PREKYBA: Gatvės prekyba Gruzijoje labai intensyvi, vyresnio amžiaus žmonės gatvėse pardavinėja maisto produktus, pramonines prekes.

EISMAS: Gruzinai turi savas vairavimo tradicijas. Miesto gatvėmis normalu važiuoti 120 kilometrų per valandą greičiu.

SUPRA: Užstalių tradicija Gruzijoje labai paplitusi. Šventės, susitikimai neįsivaizduojami be supros – tam tikro vyno gėrimo būdo.

VAIKAI: Berniukai gruzinų šeimose vis dar labiau laukiami nei mergaitės. Vidutiniškai šeimose auga po 2 ar 3 vaikus.

ŠUNYS: Gruzijoje benamių šunų galima sutikti net ir kalnuose.

KARVĖS: Grupėmis keliais vaikščiojančios karvės Gruzijoje jaučiasi eismo dalyvėmis.