Dovana būti mo­te­rimi

Dovana būti mo­te­rimi

Dovana būti moterimi

„Visų moterų paskirtis yra būti gražiai, gyventi ir kurti grožį“, – sako organizacijos „Gaja moterims“ vadovė Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė. Ji nemoko, kaip turi atrodyti, elgtis, kalbėti moteris. Moteriškumą išskleisti ji pataria per kūrybinę veiklą.

Gintarė VALUCKYTĖ

gintare@skrastas.lt

Amžino grožio paslaptis – viduje

Būrelis moterų Šiauliuose susirinko sužinoti apie dovaną būti moterimi. Į salę ant parketo sėdo sijonuotos 20–60 metų moterys. Lengvu žingsniu įeina smulkutė besišypsanti Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė.

Neringai žodžiai netinkami, kalbant apie moteriškumą. „Moteriškumas kiekvienai moteriai yra įgimtas, ir jo nereikia įgyti“, – šypsosi ji. Moteriškumą pajusti per šokį, dainą, dailę, dailiuosius amatus, kulinariją, sodininkystę.

Neringą labiausiai žavi intuityvus šokis. Ji tiki, kad šokis yra trūkstama grandis harmonijos, laimės, pilnatvės paieškose.

„Suprasti moteriai lygu pajausti. Jai galvoti nereikia. Jeigu bandome siekti – tai vyriškas kelias. Pajausti mes galime per šokį“, – sako Neringa.

Šokti ji pataria ne pagal logiką, ne parodai, o dėl savęs. Tada šokis tampa rimta, moterišką prigimtį atitinkančia praktika. Taisyklių nepateikia, nes jos reikalingos protui, o šokyje lavinama intuicija.

Šokis išlaisvina kūną ir vaizduotę

Moterys stojasi, įsivaizduoja save įsišaknijusiais medžiais, rankomis-šakomis stiebiasi į dangų. Plastiškai juda moterų rankos, klubai, linkčioja keliai. Muzika garsėja, moterys nejučia užsimerkia. Kinta muzikos ritmas, skamba moters, paskui vyro daina.

Keičiantis muzikai, Neringa nurodo, į kurią kūno sritį nukreipti dėmesį, kokią spalvą įsivaizduoti. Nuo raudonos, kur pilvas, iki violetinės, kur taškas tarp antakių. Moterys atsipalaiduoja, sukasi. Pasigirsta ir dainuojančių – nelogiškai, be žodžių.

Po valandėlės sugula ant grindų, nurimsta. Seka Neringos balsą. Viena užduočių – įsivaizduoti save tarp žvaigždžių. Pabaigoje moterys dešinę ranką prisideda prie krūtinės, kur esanti saulė, kairę – ant gimdos, kur moteriškumas.

Mintimis po truputį sugrįžta. Atsisėda. Tylios, ramios. Neringa klausia: „Kokie jūsų vardai?“ Iš salės viena po kitos prisistato. „O dabar sakykite savo vardą taip, lyg pristatytumėte mylimiausią žmogų.“ Moterų intonacija pasikeičia – vardai ima skambėti švelniau, kiti net mažybinėmis formomis.

Moterys po truputį ima šurmuliuoti, tartis, kaip galėtų dažniau susitikti.

Moteriškumui kosmetika nebūtina

– Kas šiuolaikinei moteriai trukdo būti moteriškai?

– Visi trukdžiai kyla iš vidaus, iš mūsų mąstymo, bet tai galima keisti. Kuo dažniau daryti tai, kas džiugina jos širdį, leidžia jaustis moteriška.

– Kai kurias moteris džiugina karjeros siekimas, vyriška profesija, vadovavimas...

– Tai irgi gerai. Bet tai labiau vyriška pusė, pastangos. Moteriai, siekiančiai karjeros, reikia atsvaros. Jeigu tai kūrybinė veikla, tada tai padeda moteriškumą atskleisti.

– Koks yra vyro vaidmuo atskleidžiant moteriškumą?

– Moteriškumui vyras gali padėti, moterį pakylėti. Moteriai kartais reikia priminimo, nuoširdžių komplimentų. Net jeigu santykiai su vyru blogi arba nėra vyro, palaikymą galima susikurti, nes viskas prasideda nuo vidaus. Galima pažinti save, labiau gilintis į tai, ko tu nori gyvenime, kokio norėtum vyro, ir paskui jį sutinki.

– Koks turėtų būti moters santykis su vyru?

– Natūralus. Mums nereikia kažkam prilygti, kai būname su vyru, mums reikia būti savimi. Tai yra menas. Reikia pirma atrasti, kas aš esu kaip moteris. Tuomet su juo būni nuoširdi, atvira ir natūrali, o vyras – vyriškas, nuoširdus, atviras.

– Sakėte, kad grožis yra viduje. Bet daug šiuolaikinių moterų grožį kuria kosmetika, turi daugybę apdarų ir vis tiek nesijaučia gražios, laimingos. Kodėl?

– Šiais laikais moteriai yra sudėtinga, nes jai įteigiama, kad ji yra nepakankamai graži, turi būtinai dažytis, reikia  ypatingų rūbų, procedūrų, kad ji būtų moteriška. Galima tai daryti, bet neprivaloma. Jai reikia atrasti moteriškumą viduje per kūrybinę veiklą.

– Kodėl moterims svarbu pabūti kartu, jausti ryšį viena su kita?

– Nes moteriai bendrauti yra labai svarbu. Tai tolygu "būti". Dalintis – tolygu "aš esu". Kai mes dalijamės moteriškumu, savo patirtimi, jaučiame vieningumą, palaikymą.

– Kaip keičiasi šeima, kai joje yra moteriškąją prigimtį atradusi moteris?

– Laiminga moteris – laiminga šeima, laiminga tauta. Šeima visuomenėje dabar yra gana silpna ir moteris gali sustiprinti ją, stiprindama save. Taip galima sukurti laimingą visuomenę.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MOTERIS: Asociacijos „Gaja moterims“ įkūrėja, vadovė Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė sako, kad moteriškumas yra atskleidžiamas, o ne įgyjamas.

GALIA: Pasak Neringos Jagelavičiūtės-Teišerskienės, moteris savo moteriškumą ir moterišką galią išlaisvina per kūrybinius užsiėmimus, ypač intuityvų šokį.