Dainų kūrėjas iš Šilutės

Dainų kūrėjas iš Šilutės

Dainų kūrėjas iš Šilutės

Šilutėje gyvenantį Marijų Budraitį pažįsta ne tik šiauliečių grupių „Vairas“, Jonis“ vyrai, atlikėjas Gytis Paškevičius, Algimantas Butnorius. Ramiame, 118-ka gatvių turinčiame mieste gyvenantį dainų tekstų autorių žino kone visi Lietuvos dainininkai. Marijus yra ir dažnas šiauliečių renginių vedėjas, miesto himno autorius.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

200 dainų ir poezijos knyga

M. Budraitis išleido vieną poezijos knygą „Naktigonė“ ir parašė per 200 dainų. Jas suskaičiavo jo bičiuliai.

Poezija ir dainų tekstai, sakė jis, yra du skirtingi dalykai. Jų neįmanoma sulyginti, kaip ežero, upės ar jūros.

Pirmuosius tekstus parašė S. Donskovui. Vėliau buvo grupės „Vairas“, “Jonis“, A. Butnorius, G. Paškevičius. Paskui -- V. Pavilionienė, Ž. Žvagulis, grupės “Tabasco“, “Dreams“, “Patruliai“, I.Starošaitė, O.Vyšniauskas, K.Jablonskis, Giulija, Birutė ir Andželika Petrikytės.

Labiausiai išpopuliarėjusi yra kaimiškos muzikos ansambliui „Jonis“ parašyta daina “Kelias į namus“. Prasmingu darbu jis laiko bendradarbiavimą su grupe “Vairas“, jam parašytą dainą apie Šiaulius, E.Čivinskui ir Arinai rašytą lietuvišką tekstą “Jausmai“.

Radijo stoties „Lietus“ Top 20 pirmoje vietoje yra Ž. Žvagulis su daina “Mano kiemas“ ir septintoje vietoje grupė “Tabasco“ su daina “Diena juk nuostabi“.

„Dviratukų“ nerašytų

— Ar esate atsakęs atlikėjui parašyti tekstą? — klausėme vasario 23 dieną Šiaulių arenoje paramos koncertą vedusio M. Budraičio.

— Vienus atlikėjus vertinu labiau, kitus — mažiau, bet stengiuosi rasti išeities tašką, kad būtų negėda pasirašyti po savo tekstu.

Rašydamas žinai, kam rašai ir kas ją atliks — elitinis atlikėjas ar pradedantysis dainininkas. Juk, pavyzdžiui, S.Donskovas ar G.Paškevičius nedainuos tokio lygio teksto, kaip E. Ostapenka „Dviratuko“, kad ir koks šlageris jis bebūtų.

Tiems, kuriems nerašyčiau, į mane, kaip nujausdami, ir nesikreipia. Nors buvo atvejų, kai mūsų bendradarbiavimas su kai kuriais žinomais atlikėjais nieko gero nedavė.

Autorius lieka užkulisiuose

— Anksčiau būdavo aiškiai įvardijami muzikos ir teksto autoriai. Dabar tai nutylima. Paskutinis nutikimas su jūsų tekstu „Sniegas kaip lietus“ — “Žvaigždžių duetuose“ dainą atlikusi Mia ir G. Leškevičius tapo vakaro lyderiai, o teksto autorius — užkulisiuose. Paskui ateina laikai, kai, pavyzdžiui, daina “Kregždutės“ tampa A. Mamontovo, o ne G. Kuprevičiaus kūriniu.

— Sutinku, bet juk čia ne G.Kuprevičiaus ar M.Budraičio problema. Baisiausia tai, kad visur baigia išnykti kertinis bruožas — padorumas. Bet ko norėti, kada įvairiuose dešimtukuose iš televizorių ekranų žinomi Lietuvos žmonės, vertinimo komisijų nariai, lenktyniauja tarpusavyje propaguodami akiplėšišką chamizmą, o Lietuvos publika stebi susidomėjusi.

Manęs daug kas nebestebina. Be sutikimo ar suderinimo mano tekstu „Jausmai" pasinaudojo A. Valinskas projekte “Kelias į žvaigždes“. Ši daina buvo renkama populiariausia projektine daina.

Rinkosi iššūkį, ne darbą

— Jūsų veiklos dviem žodžiais neapibūdinsi: įvairių Lietuvos renginių vedėjas, režisierius, Šilutės kabelinės televizijos sporto komentatorius, autorinių laidų vedėjas. Žmogus orkestras?

— Nebūna žmonių, kurie viską darytų vienodai gerai, tačiau kiekviena veiklos sritis kažką duoda. Nė vienai iš savo veiklų nesuteikiu pirmumo neliečiamybės — kasdienybė vienu ar kitu laikotarpiu viską surikiuoja savo nuožiūra.

Tai kaip įšūkis sau pačiam. Jį priimi ir eini tolyn, žinodamas, kad visur yra tūkstančiai ieškančių vietos po saule ir jie tau tikrai nepadės. Greičiau žiūrės su amerikietiška šypsena veide kaip į savo tiesioginį konkurentą, kurio jeigu neįmanoma sunaikinti, tai bent jau pakritikuoti viešoje erdvėje -- garbės reikalas. Ir prie to priprasti nėra taip lengva. Nors jeigu kritikuoja -- gerai, esi įdomus, stebimas.

Gyvenimas nubloškia ir pakelia

— Baigęs vidurinę mokyklą iš Šilutės į Vilnių išvažiavote studijuoti lietuvių kalbos ir literatūros, bet grįžote mokslų nebaigęs. Tėtis pergyveno, kad taip pasielgė jo gabus sūnus.

— Vilnius atrodė kaip magiškas miestas su savo idile ir donkichotiškais vėjo malūnais. Kiekvienas jaunuolis po vidurinės mokyklos šventai tiki, kad dabar jam atsiveria visos durys ir galimybės, o visos svajonės išsipildys su kaupu.

Gyvenimas užaugina sparnus, pakelia į neregėtas aukštumas, kad po to be gailesčio blokštų žemyn, o mes vėl norėtume kilti. Panašiai kaip sena gigantiška metalinė karuselė, kur viskas taip susipina: žavesys, aukščio baimė ar idiotiška drąsa su individualiuoju ego.

Tėvui buvo skaudu, kad sūnus metė mokslus ir pradėjo velniai žino ką, be jokio ateities finansinio garanto. Man gaila, kad mano geriausių darbų ar įvertinimų už juos jis taip ir nesulaukė. Būtų buvęs laimingas.

Už Šilutę stoja mūru

— Tapote žinomu ne per dieną. Ar pradžioje negirdėdavote pašaipių replikų: „Ai, iš Šilutės“...

— O ką? Šilutė pats nuostabiausias miestas su savita architektūra, istorija ir puikia geografine padėtimi. Sėsk Šilutės uoste į laivą ir Šyša, Nemunas, Kuršių marios -- gera valanda kelionės ir esi Nidoje.

Ką jūs, didmiesčių gyventojai, žinote apie šviežią rūkyklos dūmu kvepiančią žuvį, paukščių migraciją? Net ir potvynius taip sureikšminat, kad vietiniams, tai sukelia atlaidžią šypseną. Niekada neslėpiau: čia gimiau, augau, gyvenu, čia mano šeima, namai ir, matyt, pasiliksiu. Lietuva nedidelė, todėl kelionės nepatogumų nesukelia.

KŪRĖJAS: Marijus Budraitis žinomu tapo daug dirbdamas ir nesustodamas. O sėkmę jis palygina su durimis: „Jei joms prasivėrus spės įkišti koją, gal pateks ir į vidų. Užteks tik suabejoti ir daugiau tos durys neatsidarys“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PAREIGA: Per renginius Marijus Budraitis turi spėti prižiūrėti ir savo atžalas – vienerių Elzę ir vienuolikmetį Gustą.