
Naujausios
Baronų fon Ropų giminė aplankė protėvių dvarą
Didžiausias Lietuvoje Pakruojo dvaras vasarą sulaukė ypatingų svečių – plačiai po pasaulį pasklidusių dvaro savininkų palikuonių. Kelionė į baronų fon Ropų giminės valdas Šiaurės Lietuvoje ir Latvijoje – tarsi kelionė į praeitį.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Dvarai – giminės praeitis
Ši vasara beveik trisdešimčiai baronų Ropų giminės palikuonių įsimins kelione į Pakruojo dvarą, kuris plačiai Ropų giminei yra didžiausias išlikęs iš tėvų ir senelių turėtųjų ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje.
Į dvarą atvykę baronų fon Ropų giminaičiai įdėmiai klausė ekskursijų gidų, žvalgėsi po restauruotus pastatus ir ano meto dvasią primenančius rūmus, vakarieniavo puošniame baronų valgomajame ir nakvojo svečių apartamentuose. Įsitikino, kad dvaras pilnas gyvybės, kad siekiama jame parodyti ano laikmečio gyvenimą ir buvusius skirtingų luomų žmonių santykius.
Nors baronų palikuoniai turi duomenų ir dokumentų apie giminės istoriją šioji viešnagė tapo proga papildyti turimas žinias. Iš JAV atvykusiam Rajanui Ropui apie jo prosenelio turėtą Daudžgirio dvarą netoli Biržų atskleidė dvaro ekskursijų gidė Živilė Valiušaitytė.
„Lietuvoje Ropų giminės pradžia laikoma Ryga, 1201 metai. Ten yra didesnioji giminės šaknų dalis. Lietuvoje yra apie septynios giminės linijos“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo teisininkas iš Berlyno Hansas Dietrichas fon Ropas. Jis yra baronų Ropų giminės asociacijos vadovas, šiemet organizavęs giminaičių susitikimą Pakruojo dvare.
„Ne visada istorija liūdina. Kai matome, Lietuvos žmonių pastangas atkurti ir išsaugoti kas mūsų tėvų ir protėvių sukurta, yra malonu“, – šypsojosi ponas Dietrichas.
Pirmoji kelionė – į Maldžiūnus
Hansas Dietrichas buvo bene pirmasis iš giminės dar sovietmečiu iš Vokietijos atvykęs į Kauną, o iš ten – į Maldžiūnus, savo tėvo dvarelį.
„Tai buvo 1989-ųjų vasara. Į Lietuvą atvažiavau ieškoti likusių giminės dvarų. Traukė noras pamatyti, ar kas liko. Atvykau su „Inturisto“ grupe. Tuo laiku užsieniečiai sunkiai galėjo keliauti po Sovietų Lietuvą. Buvo pavojinga, bet susiradau Kaune du vyrus, kurie mane vežiojo po Lietuvą“, – prisiminimais dalijosi svečias.
Vokietis tada į kelionę leidosi, turėdamas 1960 metų Lietuvos žemėlapį su Roppų dvarais. Jo senelis Johanas fon Ropas gyveno dvarelyje Radvilionyse, o jo tėvas Hansas fon Ropas – Maldžiūnuose.
„Kai lankiausi pirmą kartą, ten buvo tarsi vaikų ligoninė ar sanatorija. Išlipus iš automobilio, iš namo išbėgo didelis jų būrys. Namai tada buvo pilni gyvybės, todėl vaizdas buvo gražus“, – prisiminė apsidžiaugęs, kad rado išlikusius pastatus.
Apie paskutinį apsilankymą Maldžiūnuose baronas kalbėti nenorėjo. Tik prasitarė, kad dvarelį dabar kažkas nupirko ir yra vilties, kad jį sutvarkys, atkurs.
„Mes neturime galimybės atkurti Maldžiūnų, todėl labai džiaugiamės sutikę vietinių gyventojų, kurie palaiko mūsų giminės atminimą. Grįžti į šias vietas traukia sentimentai giminės praeičiai.
Dvaro valdytojui turi pasiūlymų.
Atkūrus nepriklausomybę, ponas Dietrichas ne kartą keliavo po Lietuvą, lankė buvusias giminės valdas. Jo pėdomis pasekė ir kiti giminės. Pirmoji organizuota giminės kelionė į Lietuvą buvo 1990-aisiais metais. Tada beveik šešiasdešimt Ropų giminės palikuonių iš tolimiausių pasaulio kampelių buvojo ir Pakruojo dvare.
H.Dietricho žodžiais, kaip Pakruojo dvaras atrodė tada ir šiandien – didžiulis skirtumas.
„Pasaulyje mažai vietų, kur galima parodyti dvaro ekonominę, ūkinę sudėtį. Dauguma turizmui naudojamų dvarų atsiriboja nuo darbo dvare ir ūkyje demonstravimo, nuo dvarininkų ir darbininkų santykių parodymo, nors šie gyveno viename laike ir erdvėje“, – kalbėjo H. Dietrichas.
Jis patikino turįs dabartiniam dvaro valdytojui pasiūlymų, kaip šį palikimą būtų galima dar efektyviau panaudoti.
Paklaustas, ar giminei svarbiame Pakruojo dvare neketinama įrengti dvaro statytojų ar giminės istorinį kambarį, svečias paaiškino: „Tokio sumanymo neturime. O jei ir gautume pasiūlymą, tai galvotume, kaip padaryti, kad tas kambarys duotų ekonominę naudą. Memorialo mes nenorėtume“.
Meno kolekcija – praeitis
Istoriniuose šaltiniuose minima, kad Pakruojo dvare buvo gausi meno kolekcija.
– Ką žinote apie jos likimą ir ar neketinate, kas buvo nacionalizuota, susigrąžinti? – „Šiaulių kraštas“ pasiteiravo H. Dietrichą Ropą.
– Iki 1890-ųjų dvare buvo labai didelė pasaulinio meno kūrinių kolekcija. Ją pasidalijo trys barono vaikai. Tada dalis kolekcijos pateko į aukcioną Kiolne. Buvo parduota apie 50–70 procentų senosios kolekcijos, likusioji dalis liko šeimos rankose. Todėl galima sakyti, kad senoji baronų Ropų kolekcija nebeegzistuoja.
Vienas garsiausių kolekcijos paveikslų Rafaelio "Madona" (ankstyvojo laikotarpio) taip pat buvo parduotas Prūsijos kunigaikščiui. Nuo tada šis paveikslas dar vadinamas Ropų "Madona". Prasidėjus Lietuvos okupacijai dalis likusių Pakruojo dvare meno kūrinių buvo nacionalizuota. Jų yra ir M. K. Čiurlionio muziejuje.
H. Dietrichas Ropas atskleidė ir kaip garsių meno kūrinių kolekcija buvo sukaupta.
– Paveikslus šeimos kolekcijai Teodoras fon Ropas (1783 – 1852 – red past.) pirko labai pigiai Napoleono karo laikais. Napoleono kariai Italijoje tuos paveikslus grobė, o vėliau pardavinėjo juodojoje rinkoje. Didikai paprastai lankydavo Napoleono karius ir jų trofėjų pirkdavo, – pasakojo baronas.
– Kažkada Italijos princai neteko savo paveikslų, o mano šeima jų neteko 1940-aisiais. Taip tie meno kūriniai keliauja iš rankų į rankas. Jie turi savo gyvenimą. Svarbiausia, kad paveikslai nebūtų sunaikinti. Niekada negalvojome nei apie buvusios kolekcijos, nei apie giminės dvarų susigrąžinimą. Mūsų kartos gyvenimas kitas ir kitur.
Atmintyje – pabėgėlių dalia
D. Ropas gimė Lenkijoje. Ten atsidūrė su šeima Lietuvą okupavus Sovietų kariuomenei. Ten traukėsi žmonės iš okupuotų šalių.
„Tada nebuvo didelio pasirinkimo kur gyventi, – pasakoja svečias, kuriam gimtine 1944-ųjų birželį tapo Lenkija. – Kalbos barjeras, ekonominė suirutė ir nedarbas, skurdas ir vargas. Visa tai pergyveno mano šeima. Buvome pabėgėliai – kaip dabar sirai. Todėl mes tikrai žinome dabartinių migrantų, pabėgėlių bėdas. Ir kaip nenoriai juos priima gyventojai“.
Vokietija – šios giminės etninė žemė. Iš jos su Kalavijuočių ordinu giminės vyrai dvyliktojo šimtmečio pradžioje persikėlė į Pabaltijį.
Ropų giminės Latvijoje gyventa 735, Lietuvoje – 135 metus.
Vlado ŠČIAVINSKO nuotr.
SUSITIKIMAS: Į giminės susitikimą atvykę Pakruojo dvaro statytojo barono Teodoro fon Ropo palikuonys iš Vokietijos, Šveicarijos, JAV ir Prancūzijos.
SENTIMENTAI: „Į Lietuvoje likusius tėvų ir protėvių dvarus traukia sentimentai“, – sako Dietrichas fon Ropas.