Se­no­se kny­gose – ne­sens­tan­ti iš­min­tis

Se­no­se kny­gose – ne­sens­tan­ti iš­min­tis

Se­no­se kny­gose – ne­sens­tan­ti iš­min­tis

Šiau­lių vai­kų lop­še­lio-dar­že­lio „Sal­du­vė“ di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Gra­ži­na Kriau­čiū­nie­nė, ap­si­gy­ve­nu­si Juo­zo Nau­ja­lio, 1941 me­tais ėju­sio Šiau­lių bur­mist­ro pa­rei­gas, na­me, ra­do daug se­nų kny­gų, va­do­vė­lių, pie­ši­nių. Juos, kar­tu su sa­vo šei­mos ir ko­le­gių kny­go­mis, pri­sta­to pa­ro­do­je lop­še­ly­je-dar­že­ly­je. Tar­pu­ka­riu lies­to­se kny­go­se ran­da­mi pa­ta­ri­mai ak­tua­lūs ir šian­dien.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Į pa­ro­dą pe­da­go­gė at­ne­šė sa­vo se­ne­lio „kriau­čiaus“ (siu­vė­jo) „Vy­riš­kų dra­bu­žių kir­pi­mo ir siu­vi­mo va­do­vą“, iš­leis­tą grei­čiau­siai apie 1925 me­tus ir kai­na­vu­sį net 22 li­tus. „Tuo pat me­tu jis dar pir­ko vo­kiš­ką siu­vi­mo ma­ši­ną „Sin­ger“, neuž­te­ko vis­kam li­tų ir ne­nu­si­pir­ko ko­je­lės siū­lių ap­mė­ty­mui“, – pa­sa­ko­ja Gra­ži­na.

Siu­vė­jo va­do­ve yra inst­ruk­ci­jos, kaip pa­siū­ti ne tik švar­ką, kel­nes, bet ir ka­riš­kių, po­li­ci­nin­kų uni­for­mas. Jas siū­da­vęs ir G. Kriau­čiū­nie­nės se­ne­lis. Ar­ti­mie­ji dar yra iš­sau­go­ję jo siū­tus avi­kai­lių kai­li­nius.

Vie­nas iš se­niau­sių pa­ro­dos eg­zemp­lio­rių – 1921 me­tais iš­leis­tas Šiau­lių pe­da­go­go, va­do­vė­lių au­to­riaus, pub­li­cis­to ir vi­suo­me­nės vei­kė­jo Jo­no Mur­kos va­do­vė­lis „Vai­kų dar­by­me­čiui“.

G. Kriau­čiū­nie­nė sa­ko, kad tai daug te­mų api­man­tis va­do­vė­lis ir ak­tua­lu­mo ne­pra­ra­dęs. Net sa­vo sū­nui iš jo skai­ty­da­vu­si, kai rei­kė­da­vo vaiz­džiai pa­pa­sa­ko­ti, paaiš­kin­ti vie­ną ar ki­tą da­ly­ką, pa­vyz­džiui, ko­dėl yra blo­gai tin­gi­niau­ti.

„O ši kny­ga, gal­vo­jau, yra dar „jau­na“, ir kai at­si­ver­čiau me­tus, nu­ste­bau – 1923-ie­ji. Ji pui­kiai iš­si­lai­kiu­si. Be­je, iš­leis­ta Šiau­liuo­se“, – pa­ro­dos su­ma­ny­to­ja ro­do vo­kie­čių poe­to J. V. Gė­tės kū­ri­nio lais­vą ver­ti­mą „La­pi­nas Rei­ne­kis. Nuo­ty­kiai iš žvė­rių gy­ve­ni­mo“.

Sub­ti­liai apie vi­sais lai­kais vy­rams ir mo­te­rims svar­bią te­mą ra­šo­ma 1931 me­tais iš­leis­to­je dak­ta­ro L. Ja­kob­zo­no kny­ge­lė­je „Ly­ties ba­das, su­si­lai­ky­mas ir ly­ties pra­ban­ga“.

Sto­riau­sia pa­ro­dos kny­ga – „Šei­mi­nin­kės va­do­vas“, pri­klau­sęs Gra­ži­nos ma­mai. Mo­te­ris ver­čia per il­gus de­šimt­me­čius nu­čiu­pi­nė­tus kny­gos pus­la­pius. Juo­se gau­su įvai­rių pa­ta­ri­mų: kaip pri­žiū­rė­ti na­mus, kaip ap­sta­ty­ti, kaip reng­tis, kaip pri­žiū­rė­ti ir auk­lė­ti vai­kus ir be­ga­lė ki­tų pa­ta­ri­mų, ko­ne vi­siems mo­ters gy­ve­ni­mo at­ve­jams.

Vie­na­me iš pus­la­pių – kam­ba­rių ap­sta­ty­mo pa­vyz­dys. Nors kny­gai jau daug me­tų, bet pa­ta­ri­mai – lyg iš šių die­nų.

Na­muo­se Gra­ži­na at­ra­do ir se­nų „Ta­ry­bi­nės mo­ters“ žur­na­lų, iš­leis­tų 1955–1962 me­tais. At­me­tus par­ti­nes te­mas, juo­se taip pat yra daug straips­nių ir tuo lai­ku, ir šian­dien ak­tua­lio­mis gro­žio, ma­dos, vai­kų prie­žiū­ros ir auk­lė­ji­mo te­mo­mis. Pa­tei­kia­mos ne­tgi rū­bų vai­kams ir suau­gu­sie­siems iš­kar­pos, mez­gi­mo sche­mos.

Kai dar ne­bu­vo skai­čia­vi­mo ma­ši­nė­lių, pa­leng­vin­ti skai­čiuo­to­jų (bu­hal­te­rių, ma­te­ma­ti­kų ir ki­tų) da­lią bu­vo su­ma­ny­ta dau­gy­bos len­te­les su­dė­ti į kny­gą. Pa­ro­do­je yra 1969 me­tais ru­sų kal­ba iš­leis­ta O'Rurk „Dau­gy­bos len­te­lės“.

G. Kriau­čiū­nie­nė ir jos ko­le­gės į pa­ro­dą at­ne­šė ir se­nų ru­sų kal­bos, bio­lo­gi­jos va­do­vė­lių, gro­ži­nės li­te­ra­tū­ros kū­ri­nių, iš­leis­tų nuo 1921 iki 1970 me­tų. Pa­sak Gra­ži­nos, vai­kys­tė­je kny­go­se no­rė­da­vo­si ras­ti spal­vo­tų pa­veiks­lė­lių ir džiaug­da­vo­si, jei bū­da­vo jų bent ke­le­tas.

Dar­že­lio pir­mo aukš­to ko­ri­do­riu­je ant sie­nos eks­po­nuo­ja­ma ir dau­giau vai­kiš­kų kny­gų spal­vo­tais pa­veiks­lė­liais. Jos vi­sos iš­leis­tos 1944–1965 me­tais.

Ro­dy­da­ma da­nų ka­ri­ka­tū­ris­to He­rl­ufo Bidst­ru­bo 1974 me­tais iš­leis­tą ne­spal­vo­tų ka­ri­ka­tū­rų kny­gą, G. Kriau­čiū­nie­nė sa­ko, kad ji pa­dė­da­vo nu­mal­šin­ti ani­ma­ci­jos al­kį: „Fil­mu­kus ro­dy­da­vo tik nu­sta­ty­tu lai­ku, o kny­gą ga­lė­da­vau at­si­vers­ti ka­da pa­no­rė­ju­si ir žiū­rė­ti pa­veiks­liu­kus.“

H. Bidst­ru­bas yra lan­kę­sis Lie­tu­vo­je ir kny­go­je, vie­na­me iš sky­rių, leng­vai pa­šie­pia Pa­lan­gos pa­plū­di­mio ma­das.

Žvilgs­nį pa­trau­kia ne­spal­vo­tų fo­tog­ra­fi­jų al­bu­mas. Ma­riaus Ba­ra­naus­ko kny­go­je „Vai­kų pa­sau­lis“, iš­leis­to­je 1983 me­tais, už­fik­suo­ta da­bar­ti­nių ke­tu­rias­de­šimt­me­čių vai­kys­tė. Nuot­rau­kos iš dar­že­lių, šven­čių, sto­vyk­lų.

„Var­ty­da­mi šią kny­gą ne vie­nas at­ra­do, kad tu­rė­jo to­kius tre­nin­gus, ko­ji­nes, pa­lai­di­nu­kes“, – šyp­so­si Gra­ži­na.

Skai­ti­nių kny­gą iki­mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kams „Mū­sų ma­žie­siems“, iš­leis­tą 1969 me­tais, G. Kriau­čiū­nie­nė ra­do dar­že­ly­je. Pra­dė­ju­si dirb­ti „Sal­du­vė­je“ iš jos skai­ty­da­vo auk­lė­ti­niams.

Dar­že­lio ko­ri­do­riu­je ant sie­nos eks­po­nuo­ja­mos vai­kiš­kos spal­vin­gai iliust­ruo­tos kny­gos. Vie­nos ras­tos J. Nau­ja­lio na­me, ki­tos at­si­vež­tos iš Gra­ži­nos gim­to­sios Lin­ku­vos. Ku­ri iš tų vai­kys­tės kny­gų mie­liau­sia?

G. Kriau­čiū­nie­nė ro­do spal­vo­tais li­no rai­ži­niais iliust­ruo­tą kny­ge­lę „Zui­kių pa­moks­lai“ (1967 m.), ku­rią jai tė­vai pa­do­va­no­jo pra­dė­jus ei­ti į pir­mą kla­sę. „Gal no­rė­jo, kad grei­čiau iš­mok­čiau skai­ty­ti“, – svars­to Gra­ži­na. Kny­ga ir ta­da, ir da­bar G. Kriau­čiū­nie­nei la­bai mie­la, be ga­lo gra­žūs spal­vo­ti pie­ši­niai, nors ir ki­to­kie, ne­tra­di­ci­niai.

„Ši pa­ro­da – tai ma­no do­va­na mies­tui 780 me­tų ju­bi­lie­jaus pro­ga. No­rė­jo­si pa­ro­dy­ti, ką mes skai­tė­me, kaip gy­ve­no­me, kaip mo­kė­mės. Nie­kam nea­ti­duo­siu nė vie­nos sa­vo kny­gos. Jos gy­ve­na tuo­se na­muo­se ir lai gy­ve­na, o kaip bus to­liau, nu­spręs atei­nan­čios kar­tos“, – sa­ko G. Kriau­čiū­nie­nė.

Se­nų kny­gų pa­ro­da dar­že­ly­je „Sal­du­vė“ veiks dar be­veik mė­ne­sį, vė­liau pa­ro­dos au­to­rė ją ža­da pa­sko­lin­ti gre­ta dar­že­lio įsi­kū­ru­siam Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos „Var­sos“ fi­lia­lui.

 

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

SU­MA­NY­MAS: Šiau­lių mies­to 780 me­tų gim­ta­die­nio pro­ga lop­še­lio-dar­že­lio „Sal­du­vė“ di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Gra­ži­na Kriau­čiū­nie­nė su­ma­nė su­reng­ti se­nų kny­gų pa­ro­dą. „No­rė­jo­si pa­ro­dy­ti, ką mes skai­tė­me, kaip gy­ve­no­me, kaip mo­kė­mės“, – sa­ko pe­da­go­gė.

ILIUST­RA­CI­JOS: A. Venc­lo­vos „Kas bran­giau­sia“ kny­ga, iš­leis­ta 1954 me­tais, pa­trauk­li ir ei­liuo­tu teks­tu, ir spal­vin­go­mis iliust­ra­ci­jo­mis.

VER­TY­BĖ: „Zui­kių pa­moks­lai“ – pa­ro­dos au­to­rei Gra­ži­nai Kriau­čiū­nie­nei yra mie­liau­sia vai­kys­tės kny­ga. Ją do­va­nų iš tė­vų ga­vo bū­da­ma pir­mo­kė.

PA­RO­DA: Kny­gų pa­ro­do­je Šiau­lių vai­kų lop­še­ly­je-dar­že­ly­je „Sal­du­vė“ se­niau­sios kny­gos iš­leis­tos tar­pu­ka­rio Lie­tu­vo­je, jas Gra­ži­na Kriau­čiū­nie­nė ra­do prieš tris de­šimt­me­čius ap­si­gy­ve­nu­si Šiau­lių bur­mist­ro Juo­zo Nau­ja­lio šei­mos na­me.

VA­DO­VĖ­LIS: Šiau­lių pe­da­go­go Jo­no Mur­kos va­do­vė­ly­je „Vai­kų dar­by­me­čiui“ (iš­leis­ta 1921 m.) daug įdo­mių te­mų.

VER­TI­MAS: „La­pi­nas Rei­ne­kis. Nuo­ty­kiai iš žvė­rių gy­ve­ni­mo“ – vo­kie­čių poe­to J. V. Gė­tės kū­ri­nio apie gud­ruo­lį la­pi­ną ver­ti­mas, iš­leis­tas 1923 me­tais Šiau­liuo­se.

DAU­GY­BA: Kai dar ne­bu­vo skai­čia­vi­mo ma­ši­nė­lių, bu­vo lei­džia­mos dau­gy­bos len­te­lių kny­gos.

SIU­VĖ­JAS: „Vy­riš­kų dra­bu­žių kir­pi­mo ir siu­vi­mo va­do­ve“ yra inst­ruk­ci­jos, kaip pa­siū­ti po­li­ci­nin­ko uni­for­mą.

VIR­TU­VĖ: „Šei­mi­nin­kės va­do­ve“, iš­leis­ta­me prieš 50 me­tų, pa­tei­kia­mas pa­vyz­dys, kaip įreng­ti vir­tu­vę ir val­go­mą­jį vie­na­me kam­ba­ry­je.

PIE­ŠI­NIAI: Ap­si­gy­ve­nu­si se­na­me na­me, ku­ris kaž­ka­da pri­klau­sė Šiau­lių bur­mist­ro Juo­zo Nau­ja­lio šei­mai, G. Kriau­čiū­nie­nė pa­lė­pė­je ra­do pie­ši­nių, pa­si­ra­šy­tų J. Nau­ja­lio var­du. Mo­te­ris spė­ja, kad tai bur­mist­ro sū­naus Jur­gio pie­ši­niai.

ŽUR­NA­LAI: „Ta­ry­bi­nės mo­ters“ žur­na­luo­se bū­da­vo ga­li­ma ras­ti rū­bų vai­kams ir suau­gu­sie­siems iš­kar­pų.

KO­MIK­SAI: Da­nų ka­ri­ka­tū­ris­to He­rl­ufo Bidst­ru­bo kny­ga at­sto­da­vo ani­ma­ci­nius fil­mu­kus.