Naujausios
Senose knygose – nesenstanti išmintis
Šiaulių vaikų lopšelio-darželio „Salduvė“ direktoriaus pavaduotoja Gražina Kriaučiūnienė, apsigyvenusi Juozo Naujalio, 1941 metais ėjusio Šiaulių burmistro pareigas, name, rado daug senų knygų, vadovėlių, piešinių. Juos, kartu su savo šeimos ir kolegių knygomis, pristato parodoje lopšelyje-darželyje. Tarpukariu liestose knygose randami patarimai aktualūs ir šiandien.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Į parodą pedagogė atnešė savo senelio „kriaučiaus“ (siuvėjo) „Vyriškų drabužių kirpimo ir siuvimo vadovą“, išleistą greičiausiai apie 1925 metus ir kainavusį net 22 litus. „Tuo pat metu jis dar pirko vokišką siuvimo mašiną „Singer“, neužteko viskam litų ir nenusipirko kojelės siūlių apmėtymui“, – pasakoja Gražina.
Siuvėjo vadove yra instrukcijos, kaip pasiūti ne tik švarką, kelnes, bet ir kariškių, policininkų uniformas. Jas siūdavęs ir G. Kriaučiūnienės senelis. Artimieji dar yra išsaugoję jo siūtus avikailių kailinius.
Vienas iš seniausių parodos egzempliorių – 1921 metais išleistas Šiaulių pedagogo, vadovėlių autoriaus, publicisto ir visuomenės veikėjo Jono Murkos vadovėlis „Vaikų darbymečiui“.
G. Kriaučiūnienė sako, kad tai daug temų apimantis vadovėlis ir aktualumo nepraradęs. Net savo sūnui iš jo skaitydavusi, kai reikėdavo vaizdžiai papasakoti, paaiškinti vieną ar kitą dalyką, pavyzdžiui, kodėl yra blogai tinginiauti.
„O ši knyga, galvojau, yra dar „jauna“, ir kai atsiverčiau metus, nustebau – 1923-ieji. Ji puikiai išsilaikiusi. Beje, išleista Šiauliuose“, – parodos sumanytoja rodo vokiečių poeto J. V. Gėtės kūrinio laisvą vertimą „Lapinas Reinekis. Nuotykiai iš žvėrių gyvenimo“.
Subtiliai apie visais laikais vyrams ir moterims svarbią temą rašoma 1931 metais išleistoje daktaro L. Jakobzono knygelėje „Lyties badas, susilaikymas ir lyties prabanga“.
Storiausia parodos knyga – „Šeimininkės vadovas“, priklausęs Gražinos mamai. Moteris verčia per ilgus dešimtmečius nučiupinėtus knygos puslapius. Juose gausu įvairių patarimų: kaip prižiūrėti namus, kaip apstatyti, kaip rengtis, kaip prižiūrėti ir auklėti vaikus ir begalė kitų patarimų, kone visiems moters gyvenimo atvejams.
Viename iš puslapių – kambarių apstatymo pavyzdys. Nors knygai jau daug metų, bet patarimai – lyg iš šių dienų.
Namuose Gražina atrado ir senų „Tarybinės moters“ žurnalų, išleistų 1955–1962 metais. Atmetus partines temas, juose taip pat yra daug straipsnių ir tuo laiku, ir šiandien aktualiomis grožio, mados, vaikų priežiūros ir auklėjimo temomis. Pateikiamos netgi rūbų vaikams ir suaugusiesiems iškarpos, mezgimo schemos.
Kai dar nebuvo skaičiavimo mašinėlių, palengvinti skaičiuotojų (buhalterių, matematikų ir kitų) dalią buvo sumanyta daugybos lenteles sudėti į knygą. Parodoje yra 1969 metais rusų kalba išleista O'Rurk „Daugybos lentelės“.
G. Kriaučiūnienė ir jos kolegės į parodą atnešė ir senų rusų kalbos, biologijos vadovėlių, grožinės literatūros kūrinių, išleistų nuo 1921 iki 1970 metų. Pasak Gražinos, vaikystėje knygose norėdavosi rasti spalvotų paveikslėlių ir džiaugdavosi, jei būdavo jų bent keletas.
Darželio pirmo aukšto koridoriuje ant sienos eksponuojama ir daugiau vaikiškų knygų spalvotais paveikslėliais. Jos visos išleistos 1944–1965 metais.
Rodydama danų karikatūristo Herlufo Bidstrubo 1974 metais išleistą nespalvotų karikatūrų knygą, G. Kriaučiūnienė sako, kad ji padėdavo numalšinti animacijos alkį: „Filmukus rodydavo tik nustatytu laiku, o knygą galėdavau atsiversti kada panorėjusi ir žiūrėti paveiksliukus.“
H. Bidstrubas yra lankęsis Lietuvoje ir knygoje, viename iš skyrių, lengvai pašiepia Palangos paplūdimio madas.
Žvilgsnį patraukia nespalvotų fotografijų albumas. Mariaus Baranausko knygoje „Vaikų pasaulis“, išleistoje 1983 metais, užfiksuota dabartinių keturiasdešimtmečių vaikystė. Nuotraukos iš darželių, švenčių, stovyklų.
„Vartydami šią knygą ne vienas atrado, kad turėjo tokius treningus, kojines, palaidinukes“, – šypsosi Gražina.
Skaitinių knygą ikimokyklinio amžiaus vaikams „Mūsų mažiesiems“, išleistą 1969 metais, G. Kriaučiūnienė rado darželyje. Pradėjusi dirbti „Salduvėje“ iš jos skaitydavo auklėtiniams.
Darželio koridoriuje ant sienos eksponuojamos vaikiškos spalvingai iliustruotos knygos. Vienos rastos J. Naujalio name, kitos atsivežtos iš Gražinos gimtosios Linkuvos. Kuri iš tų vaikystės knygų mieliausia?
G. Kriaučiūnienė rodo spalvotais lino raižiniais iliustruotą knygelę „Zuikių pamokslai“ (1967 m.), kurią jai tėvai padovanojo pradėjus eiti į pirmą klasę. „Gal norėjo, kad greičiau išmokčiau skaityti“, – svarsto Gražina. Knyga ir tada, ir dabar G. Kriaučiūnienei labai miela, be galo gražūs spalvoti piešiniai, nors ir kitokie, netradiciniai.
„Ši paroda – tai mano dovana miestui 780 metų jubiliejaus proga. Norėjosi parodyti, ką mes skaitėme, kaip gyvenome, kaip mokėmės. Niekam neatiduosiu nė vienos savo knygos. Jos gyvena tuose namuose ir lai gyvena, o kaip bus toliau, nuspręs ateinančios kartos“, – sako G. Kriaučiūnienė.
Senų knygų paroda darželyje „Salduvė“ veiks dar beveik mėnesį, vėliau parodos autorė ją žada paskolinti greta darželio įsikūrusiam Šiaulių savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filialui.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SUMANYMAS: Šiaulių miesto 780 metų gimtadienio proga lopšelio-darželio „Salduvė“ direktoriaus pavaduotoja Gražina Kriaučiūnienė sumanė surengti senų knygų parodą. „Norėjosi parodyti, ką mes skaitėme, kaip gyvenome, kaip mokėmės“, – sako pedagogė.
ILIUSTRACIJOS: A. Venclovos „Kas brangiausia“ knyga, išleista 1954 metais, patraukli ir eiliuotu tekstu, ir spalvingomis iliustracijomis.
VERTYBĖ: „Zuikių pamokslai“ – parodos autorei Gražinai Kriaučiūnienei yra mieliausia vaikystės knyga. Ją dovanų iš tėvų gavo būdama pirmokė.
PARODA: Knygų parodoje Šiaulių vaikų lopšelyje-darželyje „Salduvė“ seniausios knygos išleistos tarpukario Lietuvoje, jas Gražina Kriaučiūnienė rado prieš tris dešimtmečius apsigyvenusi Šiaulių burmistro Juozo Naujalio šeimos name.
VADOVĖLIS: Šiaulių pedagogo Jono Murkos vadovėlyje „Vaikų darbymečiui“ (išleista 1921 m.) daug įdomių temų.
VERTIMAS: „Lapinas Reinekis. Nuotykiai iš žvėrių gyvenimo“ – vokiečių poeto J. V. Gėtės kūrinio apie gudruolį lapiną vertimas, išleistas 1923 metais Šiauliuose.
DAUGYBA: Kai dar nebuvo skaičiavimo mašinėlių, buvo leidžiamos daugybos lentelių knygos.
SIUVĖJAS: „Vyriškų drabužių kirpimo ir siuvimo vadove“ yra instrukcijos, kaip pasiūti policininko uniformą.
VIRTUVĖ: „Šeimininkės vadove“, išleistame prieš 50 metų, pateikiamas pavyzdys, kaip įrengti virtuvę ir valgomąjį viename kambaryje.
PIEŠINIAI: Apsigyvenusi sename name, kuris kažkada priklausė Šiaulių burmistro Juozo Naujalio šeimai, G. Kriaučiūnienė palėpėje rado piešinių, pasirašytų J. Naujalio vardu. Moteris spėja, kad tai burmistro sūnaus Jurgio piešiniai.
ŽURNALAI: „Tarybinės moters“ žurnaluose būdavo galima rasti rūbų vaikams ir suaugusiesiems iškarpų.
KOMIKSAI: Danų karikatūristo Herlufo Bidstrubo knyga atstodavo animacinius filmukus.