Naujausios
Derybos praktiškai nevyko?
Susidaro įspūdis, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Biržų skyriuje tvyro sumaištis. Kažkada turėję tvirtus lyderius, kokiais buvo Viktoras Rinkevičius ir Nijolė Šatienė, „valstiečiai“ dirbo gana vieningai ir nuosekliai. Dabar tarp jų jaučiamas ryškus lyderystės trūkumas. LVŽS Biržų skyriaus pirmininkas A. Šimas blaškėsi tarp Vilniaus ir gimtojo rajono, daug dėmesio skyrė savo rinkiminei kampanijai ir parlamentinei veiklai, todėl frakcijos reikalai buvo tarsi antrame plane. Nors LVŽS atstovaujantys Biržų rajono tarybos nariai ir sudarė derybinę grupę dėl naujos valdančiosios daugumos, į kurią įėjo Tomas Četvergas, Viktoras Kurganovas ir Viktoras Rinkevičius, su kitomis Biržų rajono politinėmis organizacijomis toliau kalbėjosi Audrys Šimas. „Biržiečių žodžio“ duomenimis, derybinė grupė pilna sudėtimi nebuvo susitikusi nei su socialdemokratais, nei su tautininkais-respublikonais, nei konservatoriais, nei su liberalais. Būdamas frakcijos pirmininku, iniciatyvos turėjo imtis T. Četvergas, tačiau jis delsė ir susidarė įspūdis, kad buvo laukiama sprendimo „iš viršaus“. Lyderio vaidmens baidėsi ir Biržų rajono meras Vytas Jareckas, kuris net nebuvo įtrauktas į derybinę grupę.
Apie derybų eigą „Biržiečių žodis“ pakalbino LVŽS frakcijos pirmininką T. Četvergą:
- Ar frakcijos išrinkta derybinė grupė visa sudėtimi buvo susitikusi su kitomis politinėmis organizacijomis?
T. Četvergas: Patikslinsiu, kad ją išrinko ne tik frakcija, bet ir LVŽS Biržų skyriaus valdyba. Dėl susitikimų įvairiai buvo. Paskutiniame susirinkime aš nedalyvavau, nes turėjau būti darbe.
- Kokį vaidmenį derybose atliko Biržų rajono meras Vytas Jareckas?
T. Četvergas: Visą laiką su juo buvo derinama pozicija, taip pat su frakcija.
- Koks derybų rezultatas?
T. Četvergas: Taip išeina, kad dirbsime mažumoje. Tačiau palaikyti teisingus sprendimus ir mūsų kandidatus į mero pavaduotojus ir administracijos direktoriaus pavaduotojus pažadėjo tiek tautininkai- respublikonai, tiek socialdemokratai. Kaip bus toliau, parodys laikas.
- Ką „valstiečių“ frakcija nusprendė kelti į mero pavaduotojus ir administracijos direktoriaus pavaduotojus?
T. Čertvegas: Administracijos direktoriaus pavaduotojo klausimas buvo atidėtas. Mero pavaduotoja balsų dauguma LVŽS iškėlė Stasę Eitavičienę, kuri susitiks su kitomis frakcijomis ir pasakys savo sprendimą, ar turi pakankamą kitų tarybos narių palaikymą ir ar sutiks kandidatuoti.
Meras Vytas Jareckas į „Biržiečių žodžio“ skambučius neatsiliepė.
Tarp „valstiečių“ nėra vienybės dėl S. Eitavičienės
Užvakar vykusio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Biržų taryboje susirinkimo metu T. Četvergas į mero pavaduotojas pasiūlė LVŽS Biržų skyriaus valdybos patvirtintą 72 metų Seimo nario Viktoro Rinkevičiaus padėjėjos Stasės Eitavičienės kandidatūrą. Už ją pasisakė LVŽS partijos nariai T. Četvergas, J. Ratnikienė, Biržų rajono meras Vytas Jareckas ir pati kandidatė į mero pavaduotojas. Nepartiniai „valstiečių“ frakcijos nariai Viktoras Kurganovas, Andrius Budriūnas ir Petras Plepys pasisakė kategoriškai prieš ir informavo T. Četvergą, kad už S. Eitavičienę nebalsuos. P. Plepys kaip alternatyvą pasiūlė į vicemerus iškelti 36 metų teisininką ir verslininką Andrių Budriūną.
„Biržai turi pagaliau pasekti Jonavos ar Vilniaus bei kitų Lietuvos miestų ir rajonų pavyzdžiu, kuriems jau vadovauja jauni žmonės. Jie nebijo daryti reformų ir įvesti permainų. Biržų rajonui jų verkiant reikia. Atėjau į tarybą su tikėjimu, kad situacija pasikeis ir tikrai negaliu palaikyti stagnacijos. Taip, S. Eitavičienė – patyrusi ir puikiai žino švietimo sritį. Tačiau mokyklų tinklo pertvarkos metu pasisakė prieš bet kokias optimizacijas ir permainas. Taip mes ir toliau stovėsime vietoje su tokia pozicija. Nenoriu, kad mero pavaduotojas tiesiog atsėdėtų du metus iki naujų rinkimų ir tiek. Noriu, kad Biržų rajonas judėtų į priekį. Tam reikia ir drąsos, ir gebėjimo analizuoti situaciją ir priimti sunkius, bet reikalingus sprendimus. Manau, kad atėjo laikas patikėti šias užduotis jaunajai kartai“, – „Biržiečių žodžiui“ sakė P. Plepys.
„Aš atvirai pasisakau už tai, kad savivaldybės vadovų komandoje dirbtų energingi ir jauni žmonės su perspektyva. Rajonui reikalingi pokyčiai. Rinktis kandidatą reikia tą, kuris įneš į valdžios koridorius šviežio oro gūsį. Galbūt jis ir nėra idealus, tačiau kodėl mes neduodame šansų jauniems žmonėms, o stengiamės užkamšyti laisvus postus tiesiog patikimais kadrais, nors ir žinome, kad realių darbų iš jų tikėtis neverta?“, – retoriškai klausė Biržų rajono tarybos narys Viktoras Kurganovas.
„Valstietis“ Kęstutis Armonas „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad pasisako už Stasės Eitavičienės kandidatūrą. „Jei kalbame apie mero pavaduotojo kuruojamas sritis, tai ji puikiai tinka į šias pareigas ir yra patyrusi politikė. Manau, kad A. Budriūnui gali būti pasiūlytos kitos pozicijos ir ne kartą prastesnės, nei mero pavaduotojo“, – sakė K. Armonas.
Aplinkos apsaugos specialistas Dalius Drevinskas atsakė, kad nenori komentuoti, kurį kandidatą palaikys į mero pavaduotojus, nes su juo niekas jokių derybų nevykdė. „Susitikime nedalyvavau, nes jis vyko savivaldybėje, kur yra koronaviruso židinys“, – sakė tarybos narys.
A.Budriūnas taps V. Eiduko pavaduotoju?
LVŽS frakcijos susirinkimo metu T. Četvergas pareiškė, kad partijos Biržų skyriaus valdyba svarsto galimybę pasiūlyti Andriui Budriūnui užimti administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas. Tai „Biržiečių žodžiui“ patvirtino A. Budriūnas ir keli „valstiečių“ posėdyje dalyvavę tarybos nariai. „Į Stasės Eitavičienės paskyrimą žiūriu skeptiškai. Ji jau buvo buvo mero pavaduotoja ir tame poste nieko nenuveikė. Kai paklausiau susirinkimo metu kodėl, sakė, kad jai trukdė dirbti konservatorių merė Irutė Varzienė. Be to, nepamirškime apie sunkų ir impulsyvų S. Eitavičienės charakterį. Aš mes paskyrę ją į mero pavaduotojas, neužlipsime ant to pačio grėblio, kaip su Astra Korsakienė, kurios noras vadovauti įnešė destrukciją į savivaldybę ir supriešino vadovus. Beje, frakcijos posėdžio metu S. Eitavičienė sakė, kad nei V. Eidukas, nei A. Korsakienė neturėjo kompetencijos ir patirties, kad dirbti savivaldybėje vadovaujamą darbą. Kaip su tokiu požiūriu ji ruošiasi dirbti vienoje komandoje su administracijos direktoriumi?“, – klausė A. Budriūnas. Pasak jo, apie administracijos direktoriaus postą galima bus svarstyti, kai bus gautas oficialus pasiūlymas, o jo kol kas nebuvo.
Konservatorių ir socialdemokratų į koaliciją niekas nekvietė?
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos Biržų skyriaus lyderė į „Biržiečių žodžio“ skambučius neatsiliepė. Jos bendražygis Arūnas Anskinas yra už tai, kad „reikia duoti kelia jaunimui“. „Be abejo, yra abejonių, ar A. Budriūno kandidatūra yra tinkamiausia. Bet iš taryboje esančių narių didelio pasirinkimo tarp jaunimo nėra“, – sakė konservatorių frakcijos atstovas. Paklaustas, ar jo partija svarstė apie galimybę prisijungti prie valdančiosios daugumos, A. Anskinas pabrėžė, kad konservatoriais „valstiečiai“ apie tai net nesikalbėjo. „Ką gali svarstyti, jei jokių pokalbių nebuvo. Patys tikrai nesiprašėme, o net ir gavę pasiūlymą greičiausiai būtume atsisakę jungtis prie valdančiosios daugumos“, – sakė tarybos narys. Jį liūdina situacija Biržų rajono valdžios olimpe, kadangi dabar „nėra stabilumo ir neaišku kas ir su kuo draugaus“. „Susidaro įspūdis, kad taryboje daugiau opozicijos, nei pozicijos atstovų. Man labai įdomi tautininkų-respublikonų nuostata. Nei postų, nei atsakomybės jie nenori, tačiau ketina palaikyti valdančiuosius. Politiškai tai sunkiai suvokiama. Jei eini į daugumą, turi prisiimti atsakomybę. Jie tarsi lieka nuošalyje ir tikina, kad palaikys gerus sprendimus. Bet juk nė vienas tarybos narys niekada nekaišioja pagalių į ratus, jei priimami svarbūs ir gerai apgalvoti bei išdiskutuoti projektai. Visi juk dirbame Biržų kraštui. Be to, graudu, kad apie situaciją su valdančiąja koalicija sužinome iš spaudos, o ne iš mero Vyto Jarecko lūpų. Jis kalčiausias dėl visos šios situacijos. Nerodo jokios iniciatyvos, kad pats galėtų pasirinkti pavaduotoją ir koalicijos partnerius. Toks jausmas, kad laukia kitų sprendimų“, – teigė A. Anskinas.
Socialdemokratas Audrius Jukna sako, kad jo partijos prisijungti prie valdančios koalicijos niekas taip ir nepakvietė. „Buvo kalbų susitinkant prie turgaus, bet jokio pakvietimo nei iš LVŽS frakcijos, nei iš kitur nebuvome gavę. Esame opozicinė frakcija ir patys neturime teisės siūlytis“, – įsitikinęs A. Jukna. Paklaustas, ką palaikytų į mero pavaduotojus – patyrusią S. Eitavičienę, ar jaunąjį A. Budriūną, tarybos narys atsakė, kad patirtis yra gerai, bet ir jaunimo entuziamas nėra blogai. „Kol kas neturiu atsakymo. Galbūt vicemero pareigose matyčiau S. Eitavičienę, bet tai reikia nuspręsti patiems valdantiesiems, ar vienas ar kitas kandidatas sugebės konsoliduoti darbui tarybą bei savivaldybę ir nukreipti viską teisinga linkme. Ar patirtis duos rezultatų, taip pat reikia nuspręsti LVŽS atstovams“, – sakė A. Jukna.
Tautininkų-respublikonų sąjungos atstovas Sigutis Štrėmas, kuris greičiausiai pakeis V. Valkiūną frakcijos pirmininko poste, teigė, kad tautininkai-respublikonai pasiruošę susitikti su abiem galimais kandidatais į mero pavaduotojo postą. „Po tokio susitikimo ir apsispręstume. Bet aš asmeniškai palaikau nuomonę, kad reikia duoti kelią jauniems žmonėms“, – sakė S. Štrėmas.
Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas Arūnas Remeika į „Biržiečių žodžio“ skambučius neatsiliepė.
S. Eitavičienė apsispręs po pokalbių su kitomis frakcijomis
Buvusi pedagogė S.Eitavičienė, kurią LVŽS frakcija ketina iškelti į mero pavaduotojos postą, sakė, kad dar neapsisprendė, ar kandidatuos į šias pareigas. „Turiu ateinančią savaitę susitikti su visomis frakcijomis. Jeigu matysiu, kad kitas politines jėgas atstovaujantys tarybos nariai nenori kartu dirbti, tai kandidatūrą atsiimsiu. Naujos daugumos nebus ir tai jau aišku. Todėl merui, jo pavaduotojui ir administracijos vadovams reikės daug dirbti su visomis frakcijomis, skirti nemažai laiko projektų pristatymui ir diskusijoms. Asmeniškai nesiekiu dirbti mero pavaduotoja, bet daviau pažadą, kad šioje situacijoje ištiesiu pagalbos ranką LVŽS, jei sulauksiu kitų frakcijų pritarimo. Negalima ketverius metus praleisti ir nieko nepadaryti. Aš lieku prie nuomonės, kad geriausias variantas būtų, jei vicemero postą užimtų kitos politinės jėgos atstovas. Reikia suprasti, kad vienas meras negali vežti viso krūvio ir atsakomybės“, – sakė S. Eitavičienė. Administracijos direktoriaus Vido Eiduko darbą ji vertina gerai. „Šis žmogus dirba sunkiomis sąlygomis, aišku, kad visko neaprėpia ir jam reikalingas pavaduotojas. Projektų tikrai labai daug, tačiau matau, kad Vidas Eidukas labai stengiasi. Jiems abiems su Astra Korsakiene pritrūko politinės patirties, todėl nepavyko dirbti kartu. Manau, kad mes bendrą kalbą tikrai rastume. Palaikyčiau ir Andriaus Budriūno kandidatūrą į administracijos direktoriaus pavaduotojo postą. Patirties jis turi įvairios, bet jam dabar pačiam reikia apsispręsti, ar jis nori dirbti administracijoje. Ten reikia įgyvendinti konkrečius tarybos sprendimus, todėl politinė patirtis nėra tiek svarbi, todėl manau, kad jam užtektų kompetencijų, kad sėkmingai dirbti šį darbą“, – įsitikinusi Stasė Eitavičienė.