Rūpesčiai dėl sparčiai kylančio vandens

Skaitytojos nuotr.
Nutirpęs sniegas ir lietūs padarė savo – smarkiai pakilo upių vandens lygis, artėjantis link maksimalios ribos.
Žiema tik įsibėgėja, bet orai šią savaitę, tarsi pavasarį. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHT) duomenimis, Nemunėlio vandens lygis pakilęs vos ne triskart, ne išimtis ir kitos Biržų rajone tekančios upės.

Artėjama prie maksimalios ribos

LHT skelbia, kad Nemunėlio vandens lygis ties Kvetkais gruodžio 21 dieną siekė beveik 2,8 metro (gruodžio 17 dieną Nemunėlio ties Kvetkais vandens lygis siekė 1 metrą). Nors dar maksimali riba nepasiekta, nerimaujama, kad besitęsiantys lietingi orai gali lemti potvynius šioje Papilio seniūnijos gyvenvietėje.

Kad pakilęs Nemunėlio vanduo pridaro „išdaigų“, kaip antai užtvindo gyventojų kiemus ar išgraužia kelius – esame rašę ir anksčiau. Tąsyk kalbintas Papilio seniūnijos seniūnas Renas Čygas aiškino, kad žmonės prie tokių gamtos eibių prisitaikę, tik seniūnijai išplautus žvyrkelius remontuoti – papildomos išlaidos.

Seniūnija „neužriš“...

Papilio seniūnijos seniūną atostogų metų laikinai pavaduojanti Angelė Šaučiūnienė „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad gyventojai kol kas nesiskundė tvinstančios upės sukeltais padariniais, matyt ir problemos dar nėra.

„Kita vertus, kuo seniūnija galės padėti? Prieš gamtą nepakovosi. Nei mes užrišim, nei užkamšysim. Pažiūrėkit, kaip patvino Apaščia ir kitos upės... Mes čia nė prie ko“,- kalbėjo A. Šaučiūnienė.

Nuo kelio nuslydo miškovežis

Tvinstančio Nemunėlio padarinius šįkart labiausiai pajuto Parovėjos seniūnijos gyventojai. Seniūnija įspėja, kad pakilus upės vandens lygiui, dalis Parovėjos seniūnijoje esančio kelio, jungiančio Virškupėnų, Gražiškių, Simanių, Rimšių, Putelių kaimus – apsemta ir neišvažiuojama. Kelias, kaip teigiama, bus tvarkomas, kai tik leis oro sąlygos.

Tiesa, „Biržiečių žodį“ pasiekė informacija, jog apsemtame kelio ruože nuslydo privačiai įmonei priklausantis miškovežis. Kritikuojama seniūnija, kuri nepastatė kelio ženklo, iš anksto įspėjančio apie kliūtį. Esą firma laisvai galinti paduoti Biržų rajono savivaldybę į teismą už patirtus nuostolius, nes, kol vanduo nenuslūgs ir gerai nepašals, tol miškovežį vargiai pavyks ištraukti.

Matė, kad apsemta, tai ko važiavo?

Parovėjos seniūnijos seniūnė Daiva Juozaitienė sakė, kad miškovežis apsemtame kelio ruože nuslydo greičiausiai trečiadienio ryte. Seniūnijos darbuotojai nuvažiavo apžiūrėti kelio ir tada miškovežį pamatė. „Pamatė ir tiek, o ką padarysi? Prieiti neprieisi ir nepribrisi, nes patvinę. Nesuprantu, kodėl reikia kaltinti mus. Jeigu mato, kad prieš akis – apsemtas kelias, tai ko važiuoja? Būtų apsisukę ir važiavę kitu keliu. Ar jūs važiuotumėt tokiu keliu? Tegul duoda į teismą, ką mes galime padaryti, jų teisė. Mūsų pareiga išsireikalauti, kad būtų sutvarkytas pažeistas kelias. Draudžiamasis „aštuonių tonų“ kelio ženklas buvo pastatytas“,- aiškino seniūnė D. Juozaitienė.

Paklausta, ar apsemtas kelias neatkirto minėtų seniūnijos kaimų gyventojų nuo civilizacijos, pašnekovė patikino, kad tikrai ne: „Yra kiti keliai – vienas pro Ageniškį, link Papilio, kitas – į Nemunėlio Radviliškio pusę“.

Rinko parašus, kad būtų sutvarkyta melioracija

Polaidis išryškino ir melioracijos bėdas. Papilio seniūnijoje esančio Kučgalio seniūnaitė Violeta Davidonytė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, kad po polaidžio patvino visa gyvenvietė. „Baisu, kad darosi. Apsemti žmonių kiemai ir rūsiai. Vienas gyventojas pasakoja, kad jo namų rūsyje vandens tiek, kad apsemta pusė ten stovinčio šaldiklio. Taip nutiko dėl melioracijos, kuri neveikia. Medžių šaknys iškilnojo ir sistema sugadinta. Ką aš, kaip seniūnaitė, galėjau padaryti? Kreipiausi į savivaldybę. Savivaldybės melioratorius paprašė surinkti gyventojų parašus ir pateikti savivaldybei, žadėjo į tai atsižvelgti, numatant lėšas biudžete. Dabar belieka kasinėti griovelius vandeniui nutekėti“,- kalbėjo V. Davidonytė.

Prisidėjo ir polaidis, ir lietus

Meteorologas Bronius Medinis teigė, kad nieko nuostabaus dėl pakilusio vandens lygio. „Prisiminkime, kiek buvo sniego, kokią storą kailiniuotą žiemą turėjome, todėl į upes sutekėjo daug kritulių“,- aiškino jis. Prisidėjo ir lietus. Pavyzdžiui, dieną iš sekmadienio į pirmadienį Biržų rajone užfiksuota 10 milimetrų kritulių, kitomis dienomis iškrito panašus kritulių kiekis.

Pasak B. Medinio, vandens lygis, pagal prognozes, tikėtina, turėtų stabilizuotis, nes lietus nuslops. Tačiau jeigu motulė gamta nuspręstų, kad lietaus negana, anot pašnekovo, pakaktų poros centimetrų kritulių ir upių vandens lygis dar šoktelėtų. „Kaip pajuokaujame, gruodis su lapkričiu buvo apsikeitę vietomis. Tai, kas vyko lapkritį, buvo panašu į gruodį, o tai, kas vyksta dabar – labai panašu į lapkritį“,- kalbėjo jis.