
Naujausios
Ataskaitos išklausyti atėjo smalsūs biržiečiai, valdžios atstovai, politikai.
Renginyje dalyvavo ir kalbėjo Seimo narys Viktoras Rinkevičius, Biržų savivaldybės meras Vytas Jareckas, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigas einantis Renaldas Žekonis, kiti dalyviai.
Policijos misija
Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valteris kalbos pradžioje priminė, jog policijos misija - ginti ir saugoti asmens teises bei laisves, užtikrinti viešąją tvarką, visuomenės saugumą. Policija turi užtikrinti saugią aplinką, vykdyti nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevenciją bei tyrimą.
Komisariato veikla
Buvo pristatytos komisariato pajėgos. Apžvelgti praėjusių metų darbai. Biržų rajonas suskirstytas į tris teritorijas. Jose darbą organizuoja teritorijų vyriausieji tyrėjai. Tik vyriausiasis tyrėjas turi nuolatinę darbo vietą policijos komisariate. Kiti pareigūnai apie septyniasdešimt procentų darbo laiko dirba savo teritorijose. Užtikrina viešąją tvarką, kontroliuoja rizikos vietas ir asmenis, vykdo prevenciją, reaguoja į pranešimus. Vyriausiasis tyrėjas formuoja jiems užduotis ir tik jis priima sprendimus. "Šiuo metu kiekvieną dieną Biržų mieste ir rajone, atsižvelgiant į įvykių skaičių, paros, mėnesio ir metų laiką, vidutiniškai dirba 3-4 pareigūnų ekipažai. Pasikeitė veiklos filosofija, nesėdime ir nelaukiame, kad gyventojai pas mus ateitų, o patys vykstame pas gyventojus, padėdami jiems čia ir dabar", - sakė komisariato viršininkas.
Pareigūnai
Biržų policijos komisariate tarnauja 50 pareigūnų ir 3 darbuotojai pagal darbo sutartis. Tarp pareigūnų 22 moterys ir 28 vyrai. 22 pareigūnų amžius nuo 30 iki 39 metų. 4 pareigūnų amžius iki 24 metų. 4 pareigūnams – virš 50 metų. 19 pareigūnų stažas nuo 10 iki 19 metų, 7 pareigūnų - virš 25 metų. "Kolektyvas, nors santykinai jaunas, tačiau profesine prasme brandus", - tvirtino pareigūnų vadovas ir priminė, jog praėjusiais metais Biržų policijos komisariato komanda iškovojo teisę ir atstovavo visą Panevėžio apskritį geriausių šalies policijos pareigūnų konkurse.
Kreipėsi - padėjo
Pernai biržiečiai į policiją kreipėsi 4155 kartus. Vidutiniškai po 350 kartų per mėnesį. Maždaug dėl kas dešimto pranešimo buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. Jų buvo registruota 427. Ištirtos - 284 nusikalstamos veikos arba 66,5 proc. visų veikų. Nusikalstamas veikas anksčiau padarę asmenys nusikalto 28 atvejais, neblaivūs asmenys įvykdė 137 nusikalstamas veikas. Tad neblaivūs asmenys pernai padarė beveik trečdalį nusikalstamų veikų. Tarp nusikalstamų veikų - 98 vagystės, kurių ištirta 27. Registruoti 24 viešosios tvarkos pažeidimai bei 11 neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis atvejų. Pastarosios nusikalstamos veikos buvo ištirtos.
Registruotos 3 nusikalstamos veikos dėl nužudymų. Tyrimą dėl jų atliko Panevėžio apskrities VPK kriminalistai.
Smurtas artimoje aplinkoje
Rajone nemažėja pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Pernai policija sulaukė net 621 pranešimo dėl tokio smurto, iš jų 127 atvejais buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. "Manome, kad pagrindinė to priežastis - alkoholio vartojimas, nes beveik visi įtariamieji įvykdę šias nusikalstamas veikas buvo neblaivūs", – aiškino Deividas Valteris ir pridūrė, jog dažnai neblaivūs būna ir nukentėjusieji. Pastebima, kad smurto protrūkiai artimoje aplinkoje dažniausiai būna socialinių pašalpų ir išmokų mokėjimo laikotarpiu ir keletą dienų po jų. Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, policija lyg ir turėtų visais atvejais pradėti ikiteisminius tyrimus, "Tačiau praėjusiais metais turėjome situacijų, kuomet asmenis patraukėme baudžiamojon atsakomybėn, taikėme jų atžvilgiu procesines prievartos priemones, tačiau vėliau ikiteisminiai tyrimai buvo nutraukti, o įtarimai - panaikinti. Atsiprašau šių žmonių. Nesame ir negalime būti teisėjais, stengiamės veikti smurtą patyrusio asmens interesais, tačiau dažnai situacijos būna sudėtingesnės nei aprašyta įstatymuose ir kodeksuose", - pastebėjo policijos komisariato viršininkas.
Eismo įvykiai
Rajono keliuose ir gatvėse praėjusiais metais įvyko 20 eismo įvykių, kurių metu 1 žmogus žuvo ir 21 žmogus buvo sužeistas. Žuvo automobilio keleivis. Jis žuvo tada, kai neblaivus automobilio vairuotojas netoli Butautų nesuvaldė automobilio, nuvažiavo nuo kelio ir vertėsi. 2019 metais eismo įvykiuose nenukentėjo nė vienas dviratininkas.
Pernai už Kelių eismo taisyklių pažeidimus bvuo surašyta 2271 protokolas. Tarp pažeidimų: 459 pažeidimai dėl greičio, 317 pėsčiųjų ir dviratininkų pažeidimų, 79 neblaivūs vairuotojai, 344 mobiliųjų telefonų naudojimo vairuojant atvejai.
Kiti nusižengimai
Pagal kitus Administracinių nusižengimų kodekso straipsnius buvo surašyta 1206 administracinių nusižengimų protokolai. Tarp tokių nusižengimų: nedidelės vagystės, viešosios tvarkos trikdymas, nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas, savivaldžiavimas, tėvų valdžios nepanaudojimas, alkoholinių gėrimų gėrimas viešosiose vietose.
Nelegali prekyba
Pernai policija nustatė 86 su akcizais apmokestinamų prekių apyvarta susijusius pažeidimus. Tarp šių pažeidimų net 74 atvejai, kai buvo nelegaliai prekiaujama rūkalais. Iš pažeidėjų buvo paimta 9124 pakeliai įvairių kontrabandinių cigarečių, kurių vertė apie 30 tūkstančių eurų. Pernai cigarečių konfiskuota net 10 kartų daugiau nei 2018 metais.
Iš apyvartos buvo paimti 23 litrai naminės degtinės bei 105 litrai įvairių kitų alkoholinių gėrimų.
Nepilnamečių nusikalstamumas
Praėjusiais metais Biržų rajone asmenys, neturintys 18 metų, įvykdė 9 nusikalstamas veikas. Tai sudaro apie 3 procentus nuo ištirtų nusikalstamų veikų. Palyginimui, 2018 metais nepilnamečiai įvykdė 29 nusikalstamas veikas ir tuomet tai sudarė 8 procentus ištirtų nusikalstamų veikų. Pernai nepilnamečiai pažeidė viešąją tvarką, buvo fizinio skausmo sukėlimo atvejų, disponavimo narkotikais, nesunkaus sveikatos sutrikdymo ir vagystės atvejų. Nepilnamečiai iki 16 metų padarė 24 administracinius nusižengimus, trečdalis iš padarytų pažeidimų – alkoholinių gėrimų vartojimas, 7 - smulkios vagystės, dažniausiai - iš parduotuvių. Visais atvejais informacija apie jų padarytus nusižengimus buvo perduota savivaldybės administracijos direktoriui. Nepilnamečiai, sulaukę 16 metų, už administracinius nusižengimus atsako patys. Šioje amžiaus grupėje nustatyti 58 pažeidimai. Tarp pažeidimų beveik pusę sudarė pažeidimai, susiję su alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių vartojimu bei jų turėjimu. Bendroje struktūroje nepilnamečių padaryti pažeidimai sudaro šiek tiek daugiau kaip 2 procentus.
"Viešojoje erdvėje nuolat pasigirsta įvairių nuomonių dėl nepilnamečių nusikalstamumo. Nėra tikslaus atsakymo, kiek teisės pažeidimų padaro nepilnamečiai. Nepilnamečių padarytus pažeidimus lengviau ištirti. Tačiau neturime duomenų, kiek nusikalstamų veikų, kurių neištyrėme, padarė nepilnamečiai", - svarstė policijos viršininkas. Ir patikino, jog policija daug dėmesio skyrė nepilnamečių prevencijai ir teisiniam švietimui. Kartu su rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus darbuotojais buvo vykdomi prevenciniai reidai. Moksleiviams buvo organizuojami teisinių žinių konkursai, kiti renginiai.
Ryšiai su visuomene
Ne mažiau dėmesio policija skyrė ir į vyresnius žmones orientuotai nusikaltimų prevencijai. Pagal turinį ir tematiką net 120 renginių buvo skirta suaugusiems. Policijos pareigūnai dalyvavo daugelyje kaimo bendruomenių ataskaitiniuose pasitarimuose. Žmonėms buvo pranešama apie kriminogeninę padėtį, teikiama informacija aktualiais klausimais apie eismo saugumą, sukčiavimus, smurtą artimoje aplinkoje ir kitas nusikalstamas veikas. Ypač daug dėmesio buvo skirta sukčiavimų ir smurtinių nusikaltimų prevencijai.
"Saugios kaimynystės" judėjimas
Į šį judėjimą, kurio svarbiausias uždavinys - skatinti gyventojų pilietinę savisaugą, laiku informuoti policiją apie įtartinus asmenis, padėti sukurti saugią gyvenamąją aplinką, kiekvienais metais įsitraukia vis daugiau aktyvių visuomenės narių. Šiame judėjime Biržų rajone dalyvauja 23 saugios kaimynystės grupės, iš jų 5 – Biržų mieste. "Plėtodami judėjimą „Saugi kaimynystė“ pastebime, kad kitų daromiems teisės pažeidimams neabejinga vis didesnė gyventojų dalis. Jie rodo pilietiškumą – praneša apie daromus ar padarytus nusikaltimus ir teisės pažeidimus, patys padeda sulaikyti teisės pažeidėjus", - džiaugėsi policijos viršininkas visuomenės parama. Pernai naujos saugios kaimynystės grupės buvo įsteigtos Šiekštininkų ir Kučgalio kaimų bendruomenėse. Rudenį rajone buvo organizuotas veikiančių saugių kaimynysčių grupių konkursas. Konkurso nugalėtoja tapo Rinkuškių bendruomenė, kuriai paskatinti dovanota lauko vaizdo stebėjimo kamera. Germaniškio bendruomenei dovanotas vaizdo registratorius. Prevenciniai renginiai buvo organizuoti prevencinės programos ,,Gyvenkime ramiai ir saugiai“ lėšomis, kuriai finansavimą - 3000 eurų skyrė Biržų rajono savivaldybė.
Policijos rėmėjai
Policijai padeda 23 policijos rėmėjai ir 12 jaunųjų policijos rėmėjų. Policijos rėmėjai ypač padėjo užtikrinant viešąją tvarką ir eismo saugumą Biržų miesto šventės ir tradicinio bėgimo metu, kituose renginiuose. Suskaičiuota, jog rėmėjai pernai policijai padėjo net 1036 valandas. Padėkomis ir asmeninėmis dovanėlėmis 2019 metais buvo paskatinti 8 policijos rėmėjai.
Viešumas
Komisariato viršininkas Deividas Valteris pasidžiaugė bendradarbiavimu su laikraščiais "Biržiečių žodis" ir "Šiaurės rytai". Juose buvo spausdinamos įvykių suvestinės, aprašomi rezonansiniai įvykiai.
Nebe pirmi metai socialiniame tinkle Facebook yra Biržų rajono policijos komisariato puslapis. Jame 2019 metais buvo įkelti 135 įrašai – vidutiniškai po 11 įrašų per mėnesį. Dabar Biržų policijos puslapį seka daugiau kaip 4300 žmonių. Nuo praėjusių metų pradžios skelbiamos savaitės įvykių suvestinės. Įrašai internete pasiekia apie 2-3 tūkstančius žmonių. Vieną įrašą, kuris buvo įkeltas kovo 5 dieną, matė net 24 368 žmonės.
Padėkos
Policijos viršininkas Deividas Valteris renginyje dėkojo policijos pareigūnams už atliktą darbą kuriant saugią aplinką Biržų rajone. Dėkojo savivaldybei, prokuratūrai, teismui, seniūnams, seniūnaičiams, bendruomenėms, saugios kaimynystės grupėms, mokykloms, Šaulių sąjungai, policijos rėmėjams, Biržų krašto muziejui, Turizmo informacijos centrui, mokykloms, Visuomenės sveikatos biurui bei visiems, kas padėjo kurti saugią aplinką Biržų rajone. Policijai, už visuomenės saugumą dėkojo Seimo narys Viktoras Rinkevičius, Seimo nario Audriaus Šimo padėjėja Eleonora Prokopovičienė.
Aprūpinimas ir atlyginimai
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigas laikinai einantis Renaldas Žekonis sakė, jog ir toliau policija sieks užtikrinti visuomenės saugumą, greitai reaguos į įvykius. Panevėžio apskrityje yra aukštas visuomenės pasitikėjimas policija. Apklausų duomenimis, 2018 metais policija pasitikėjo net 87 procentai apskrities gyventojų. Policininkai aprūpinti išmaniaisiais įrenginiais, kurių gali pavydėti net turtingesnių valstybių pareigūnai. Tačiau darbo užmokestis galėtų būti didesnis. Dabar pirminės grandies pareigūnas gauna apie 700 eurų, tyrėjas - 850, aukštesniosios grandies pareigūnas - 1000 eurų į rankas. Atlyginimų dydis priklausys nuo to, kiek policijai iš biudžeto bus skirta pinigų.