
Naujausios
Kada galės naudotis – nežinia
Seniūnai norėjo sužinoti, kada bus galima pradėti naudotis naujaisiais pusiau požeminiais konteineriais ir kokia bus jų ištuštinimo tvarka. Į pirmąjį klausimą V. Domarkas atsakė labai aptakiai: „Anksčiausiai – nuo liepos pradžios. O gali būti, kad tik spalį–lapkritį.“ Taigi aiškumo šiuo klausimu kol kas – jokio.
Dar derinamas ir naujųjų konteinerių ištuštinimo grafikas. Pasak V. Domarko, su vežėju – UAB „Valda“ – tariamasi, kad seniūnijose, prie kapinių, esantys naujieji konteineriai būtų ištuštinami kartą per mėnesį, o per šventes, kada visi plūsteli į kapines (per Mamos dieną, Vėlines) – ir dažniau. Esą jei į tokį grafiką pavyks išsitekti, už buitinių atliekų išvežimą daugiau nei dabar mokėti nereikės.
Kitas klausimas – dėl žalienų. Jos iš kapinių bus išvežamos nemokamai, tik jei bus be priemaišų – stiklo, plastiko, kitų atliekų. Išgirdę tai seniūnai sukruto aiškinti, kad tokia misija – neįmanoma. Esą iš senojo tipo konteinerių, persisvėrus per juos, dar būdavo galima išrinkti tokias šiukšles, o naujieji konteineriai – penkis kartus didesni.
„Juk darbininko nepasiųsiu lipti į tokį. O kas, jei susižeis?!“ – retoriškai klausė Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė. „Nei į mažą, nei į didelį konteinerį lipti negalima“, – griežtai perspėjo V. Domarkas. Pasak jo, reikia viltis, kad gyventojai bus sąmoningi ir atliekas rūšiuos, juolab kad šalia stovės konteineriai ir buitinėms atliekoms, ir žalienoms, ir popieriaus, plastiko bei stiklo pakuotėms.
Moka visi, o naudojasi – tik dalelė
Atskirai kalbėta ir apie 240 l talpos konteinerius žalienoms, vis dar dalinamus Plungės miesto ir priemiesčio gyventojams. Pasiteiravus, ar jie bus ištuštinami nemokamai, V. Domarkas atsakė, kad šiemet – taip, o kitąmet už šią paslaugą gali tekti ir susimokėti.
„Aš nesutinku. Juk dalinome juos gyventojams žadėdami, kad žalienas išvešime nemokamai. Būtų nesąžininga dabar apmokestinti“, – atsiliepė Savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė.
Išgirdęs šį argumentą, V. Domarkas atsakė: „Dabar už žalienų išvežimą mokama iš rinkliavos. Vadinasi, už šią paslaugą sumoka visi rajono gyventojai, nors ja naudojasi tik gyvenantieji mieste ir priemiestyje. Ar tai sąžininga?“
„Kalbėjau 13 metų. Pagaliau išgirdo“
Ateity atliekų tvarkymo srityje laukia ir daugiau naujovių. Viena tokių – žadama sukurti speciali „tarnyba“, kuri surinktų bešeimininkes atliekas.
Pasak V. Domarko, būtų nusamdyti du žmonės, kurie, tarkime, kartą per mėnesį apvažiuotų rajono seniūnijas ir surinktų viešosiose erdvėse rastas šiukšles bei nuvežtų jas į sąvartyną. Iš kokios kišenės bus mokama už šią paslaugą?
„Bešeimininkių atliekų surinkimas ir išvežimas negali būti apmokamas iš rinkliavos lėšų. Tačiau jos nuostatose nieko neparašyta apie atliekas, surenkamas iš viešųjų erdvių. Manau, tą būtų galima įgyvendinti, jei tik Taryba pritartų“, – sakė direktorius.
Toks sprendimas, regis, išties sveikintinas ir ilgai lauktas, tačiau reikia nepamiršti, jog rinkliavos mokėtojai yra visi gyventojai, tad už šią naujovę visiems solidžiai ir tektų susimokėti.
„Manau, tai būtų sąžininga. Nes bešeimininkių atliekų nėra. Šiukšlina mūsų pačių žmonės, ne iš kitų rajonų atvykę“, – replikavo meras Audrius Klišonis.
Bene labiausiai pasiūlyta naujove apsidžiaugė naujasis Nausodžio seniūnas Gintaras Domarkas. Jis sakė bene 13 metų, kol vadovavo Plungės miesto seniūnijai, kalbėjęs, kad ne seniūnijos, o TRATC–as turi rūpintis tokių atliekų surinkimu, ir pagaliau, regis, kažkas išgirdo tai.
Tiesa, ekologė R. Jakumienė užsiminė, jog Savivaldybė ruošiasi skelbti konkursą ir pirkti tokių atliekų surinkimo paslaugą. „Gerai, skelbkite. TRATC–as tikrai tokiame konkurse dalyvaus“, – atsakė V. Domarkas ir tuoj pat sutiko, jog dalyvaus, bet nebūtinai laimės, mat renkamasi mažiausią kainą pasiūliusią įmonę.
Į švarinimosi akciją – su dokumentais
TRATC direktorius papasakojo, jog pasikeitė atliekų priėmimo Jėrubaičiuose tvarka – neliko kai kurių apribojimų. Esą kaip ir seniau, padangos priimamos tik iš gyventojų (ne iš įmonių ar įstaigų) ir tik jiems pateikus savo asmens kodą – nebereikia automobilio registracijos pažymėjimo. Per metus vienas asmuo gali pristatyti ne daugiau kaip 4 padangas.
Iš vieno asmens priimama iki 200 kg asbesto ir iki 50 kg pavojingų skysčių. „Visa kita vežkit nors ir su sunkvežimiais – priimsime ir rasime kur padėt. Tiesa, atliekos turi būti išrūšiuotos“, – priminė direktorius.
Kalbai pasisukus apie artėjančią švarinimosi akciją „Darom“, ir meras, ir seniūnai teiravosi, kur reikės dėti pakelėse ir prie garažų rastas padangas. Jų kasmet surenkama šimtai.
Pasak V. Domarko, yra du keliai – arba TRATC–as surenka tas padangas ir išveža deginti į Akmenę, bet tada Savivaldybė už šią paslaugą turės sumokėti. Kitas kelias – akcijos rengėjai tas padangas turi pristatyti į sąvartyną, tik kartu reikės pateikti ir padangas suradusiųjų asmens duomenis – vardą, pavardę ir asmens kodą. Tada nuo kiekvieno akcijos dalyvio nemokamai bus priimta po 4–ias padangas.
„Skelbsim, kad į talkas rinktųsi su asmens dokumentais“, – ironizavo seniūnai. Jiems rūpėjo išsiaiškinti ir tai, ką daryti su pakelėse rastomis automobilių dalimis – sąvartynas jų nepriima.
„Taip, nepriima, nes jos traktuojamos kaip pavojingos atliekos. Yra specializuotos įmonės, kurios užsiima automobilių ardymu. Jos tokias detales turi priimti“, – atsakė V. Domarkas ir tuoj sulaukė Paukštakių seniūno Aurimo Vasiliausko šmaikščios pastabos: „Juokingiausia tai, kad kol tokia detalė ant automobilio – ji nepavojinga, bet vos tik nukrenta, iškart tampa pavojinga.“
Dar vienas sumanymas – mokėjimo kortelė
Daug diskusijų sulaukė V. Domarko išsakytas noras nuo kitų metų gyventojams išdalinti mokėjimo korteles, su kuriomis per PERLO terminalą bus galima atsiskaityti už atliekų tvarkymą.
Pasak TRATC–o direktoriaus, įmonė popierinių pranešimų apie mokėjimus siuntimui per metus išleidžia... 25–is tūkst eurų. Esą jei gyventojai noriai imtų mokėjimo korteles, tai leistų sutaupyti, mat pagaminti tokią kortelę kainuoja tik 25–is centus, ir naudotis ja galima visą gyvenimą.
Išklausę šios naujovės pristatymo seniūnai spėliojo, kad gal ji ir sudomintų žmones. Tik bėda, kad turint tokią kortelę gali ir pamiršti, jog atėjo metas atsiskaityti už atliekas. Visi sutarė, kad būtų puiku, jei apie tai TRATC–as primintų SMS žinute.
Seniūnai teiravosi, ar šiam sumanymui įgyvendinti norima jų pritarimo. „Aš įsitraukiau jį į kitų metų planus. Ir jei jūs kultūringai tylėsite, aš tikrai tai įgyvendinsiu“, – šmaikštavo V. Domarkas.