Nervus – ne „į konservus“, o pas specialistą

Nervus – ne „į konservus“, o pas specialistą

Ner­vus – ne „į kon­ser­vus“, o pas spe­cia­lis­tą

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Psi­chiat­ri­jos kli­ni­ko­je šią sa­vai­tę pra­si­dė­jo At­vi­ros psi­chiat­ri­jos mė­ne­sio ren­gi­niai. Šie­met pa­siū­ly­ta nau­jo­vė – ano­ni­mi­nės ne­mo­ka­mos gy­dy­to­jų ir so­cia­li­nių dar­buo­to­jų kon­sul­ta­ci­jos, į ku­rias ga­li atei­ti vi­si, ku­riems rei­kia pa­gal­bos ar­ba no­ri pa­dė­ti ar­ti­mie­siems.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Psi­chi­kos su­tri­ki­mų prie­žas­tys – ir so­cia­li­nės

At­vi­ros psi­chiat­ri­jos mė­nuo mi­ni­mas vi­sos ša­lies psi­chi­kos li­gų gy­dy­mo įstai­go­se, ir šio mė­ne­sio ren­gi­niai or­ga­ni­zuo­ja­mi ant­rus me­tus iš ei­lės.

At­vi­ros psi­chiat­ri­jos mė­nuo – tai lai­ko­tar­pis tarp dvie­jų psi­chi­kos svei­ka­tai reikš­min­gų tarp­tau­ti­nių die­nų: Pa­sau­li­nės sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos die­nos rug­sė­jo 10-ąją ir Pa­sau­li­nės psi­chi­kos svei­ka­tos die­nos, ku­ri mi­ni­ma spa­lio 10 die­ną.

Pa­sak Šiau­lių Psi­chiat­ri­jos kli­ni­kos II psi­cho­zi­nių ir afek­ti­nių bū­se­nų bend­ros psi­chiat­ri­jos sky­riaus ve­dė­jos, lai­ki­nai ei­nan­čios di­rek­to­rės pa­rei­gas, Ro­mual­dos Ali­šaus­kie­nės, re­ngi­niais sie­kia­ma su­pa­žin­din­ti vi­suo­me­nę su šiuo­lai­ki­nės psi­chiat­ri­jos pa­sie­ki­mais, pa­ska­tin­ti žmo­nes lai­ku kreip­tis pa­gal­bos.

„Rei­kia su­vok­ti, kad psi­chi­kos li­gos – kaip bet ko­kio ki­to or­ga­no li­gos. Ta­čiau žmo­gui vis dar gė­din­ga sirg­ti psi­chi­kos li­ga. Žmo­nės daž­nai bi­jo, kad su­si­rgus psi­chi­kos li­ga ga­li bū­ti ap­ri­bo­ta jų pro­fe­si­nė veik­la“, – sa­ko R. Ali­šaus­kie­nė.

Ne vie­ną de­šimt­me­tį su psi­chi­kos li­go­niais dir­ban­ti R. Ali­šaus­kie­nė ste­bi, kad per ne­prik­lau­so­my­bės lai­ko­tar­pį pa­dau­gė­jo li­go­nių, at­si­ra­do to­kių psi­chi­kos su­tri­ki­mų, ko­kių anks­čiau ne­bu­vo.

„Gy­ve­ni­mas da­bar yra la­bai ne­sau­gus. Nors yra daug di­des­nės ga­li­my­bės vers­liems žmo­nėms, jau­ni­mui, at­vi­ras pa­sau­lis, ga­li­ma ke­liau­ti, kur tik no­ri, bet anks­čiau žmo­nės jau­tė­si daug sau­giau. Ką tai reiš­kia? Bu­vo ga­ran­tuo­tas būs­tas, dar­bas, pa­sto­vios, kad ir mi­ni­ma­lios, pa­ja­mos. Da­bar vi­so ši­to nė­ra. Tai­gi, psi­chi­kos su­tri­ki­mų pa­dau­gė­jo dėl so­cia­li­nių pro­ble­mų“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Psi­chi­kos li­gos vys­to­si pa­laips­niui, ne­re­tai at­si­ran­da su am­žiu­mi, to­dėl la­bai svar­bi šių li­gų pre­ven­ci­ja ir pro­fi­lak­ti­ka.

Pir­mi psi­chi­kos su­tri­ki­mų po­žy­miai – bai­mė, ne­ri­mas, ne­mi­ga, įtam­pa, nuo­tai­kos su­tri­ki­mai, nuo­la­ti­nis nuo­var­gis.

Gy­dy­to­ja pa­žy­mi, kad la­bai svar­bu su­vok­ti šiuos sig­na­lus ir kreip­tis pro­fe­sio­na­lios pa­gal­bos. Ta­čiau ne­re­tai žmo­gus įsi­vaiz­duo­ja ži­nąs, ką rei­kia da­ry­ti, „nau­din­gų“ pa­ta­ri­mų ne­šykš­ti ir drau­gai bei ar­ti­mie­ji.

„Dar bai­ses­nis da­ly­kas, ku­rį pri­si­me­nu iš ta­ry­bi­nių lai­kų, kai sa­ky­da­vo, kad ner­vus rei­kia dė­ti į kon­ser­vus. De­ja, tie „kon­ser­vai“ tu­ri ga­lio­ji­mo lai­ką ir pra­de­da spro­gi­nė­ti. Tuo­met be psi­chiat­ro pa­gal­bos jau neap­siei­na­ma“, – sa­ko R. Ali­šaus­kie­nė.

Pa­sak gy­dy­to­jos, žmo­nės gal ne­ži­no, o gal pa­mirš­ta, kad pa­gal­bos ga­li­ma kreip­tis į psi­chi­kos svei­ka­tos cent­rus, ku­rie vei­kia be­veik vi­so­se po­lik­li­ni­ko­se. Jei­gu psi­chi­kos su­tri­ki­mai nė­ra sun­kūs, pa­dė­ti ga­li psi­cho­lo­go, psi­cho­te­ra­peu­to kon­sul­ta­ci­jos.

„Daž­nai dar mū­sų vi­suo­me­nė ne­la­bai di­fe­ren­ci­juo­ja šiuos spe­cia­lis­tus: psi­cho­lo­gas, psi­chiat­ras, psi­cho­te­ra­peu­tas. Mū­sų or­ga­ni­zuo­ja­mi ren­gi­niai pa­dės ge­riau su­sio­rien­tuo­ti, ka­da rei­kia kreip­tis į vie­ną ar ki­tą spe­cia­lis­tą“, – pa­žy­mi R. Ali­šaus­kie­nė.

Va­ka­rų Eu­ro­po­je tu­rė­ti sa­vo psi­cho­lo­gą, psi­cho­te­ra­peu­tą yra jau įpras­ta, ta­čiau Lie­tu­vo­je žmo­nės dar gė­di­ja­si pri­si­pa­žin­ti, kad lan­ko­si pas juos.

„Žmo­nės, ma­tyt, įsi­vaiz­duo­ja, kad jei­gu pa­sa­kys, kad yra blo­gai, tai jau bus kaž­ko­kia žy­mė vi­sam gy­ve­ni­mui, kad po to tu­rės kaž­ko­kių ap­ri­bo­ji­mų. Žmo­nės sle­pia­si, dangs­to­si iliu­zi­jo­mis, kad nueis pas šei­mos gy­dy­to­ją, gaus kaž­ko­kią tab­le­tę, ge­riau mie­gos, su­ma­žės ne­ri­mas. De­ja, šei­mos gy­dy­to­jų ski­ria­mos ra­mi­na­mo­sios tab­le­tės pa­de­da tik tam kar­tui, o pro­ble­mų ne­spren­džia“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Kreip­tis pa­gal­bos – ne gė­da

Ano­ni­mi­nes kon­sul­ta­ci­jas ves gy­dy­to­ja psi­chiat­rė Dan­guo­lė Ak­ra­mie­nė (rug­sė­jo 21 d., nuo 12 iki 14 val. Psi­chiat­ri­jos kli­ni­ko­je), vai­kų ir paaug­lių psi­chiat­rė Sil­vi­ja Gau­rons­ky­tė (rug­sė­jo 27 d., nuo 12 iki 14 val. Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je).

Me­di­ci­nos psi­cho­lo­gai Psi­chiat­ri­jos kli­ni­ko­je kon­sul­tuos rug­sė­jo 21, 26 ir spa­lio 4 die­no­mis, nuo 15 iki 16 va­lan­dos.

So­cia­li­niai dar­buo­to­jai taip pat Psi­chiat­ri­jos kli­ni­ko­je kon­sul­tuos rug­sė­jo 19, 26, spa­lio 3 ir 10 die­no­mis, nuo 9 iki 10 va­lan­dos.

Psi­chiat­ri­jos kli­ni­ko­je vyks ir ano­ni­mi­niai mo­ky­mai, ku­riuos ves psi­chi­kos svei­ka­tos slau­gy­to­jai.

Zi­ta Li­niū­tė kal­bės apie de­men­ci­ja ser­gan­čių­jų slau­gą na­muo­se (rug­sė­jo 19, 26 ir spa­lio 3 d., nuo 14 iki 15 val.), Bi­ru­tė La­za­re­vie­nė ir Ilo­na Eis­mon­tie­nė pa­tars pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių, tu­rin­čių psi­chi­kos su­tri­ki­mų, slau­gos na­muo­se klau­si­mais (rug­sė­jo 20, 21, 27, 28 d., spa­lio 4, 5 d., nuo 14 iki 15 val.).

As­ta Pet­raus­kie­nė ves mo­ky­mus te­ma „Pir­ma­sis psi­cho­zės epi­zo­das“ (rug­sė­jo 20, 27 d., spa­lio 4 d., nuo 10.30 iki 11.30 val.), Kris­ti­na Liau­dins­kie­nė kal­bės apie psi­chiat­ri­nės kri­zės si­tua­ci­jas ir pa­gal­bos or­ga­ni­za­vi­mą (rug­sė­jo 22, 29 d., spa­lio 6 d., nuo 14 iki 15 val.), Ona Ke­se­raus­kai­tė – apie bend­ra­vi­mo su dep­re­si­jos li­go­niais ypa­tu­mus (rug­sė­jo 21, 28 d., spa­lio 5 d., nuo 14 iki 15 val.).

Rug­sė­jo 21 ir 28 die­no­mis bus ga­li­ma ap­lan­ky­ti Psi­chiat­ri­jos kli­ni­kos sky­rius, su­si­pa­žin­ti su gy­dy­mo są­ly­go­mis, ap­lin­ka. To­mis pa­čio­mis die­no­mis bus ga­li­ma ap­si­lan­ky­ti ir Šau­kė­nų (Kel­mės r.) ge­ron­top­si­chiat­ri­jos sky­riu­je, kur gy­do­mi vy­res­nio am­žiaus psi­chi­kos su­tri­ki­mus iš­gy­ve­nan­tys žmo­nės bei tei­kia­mos mo­ka­mos psi­chi­kos svei­ka­tos slau­gos pa­slau­gos.

Rug­sė­jo 19 – spa­lio 10 die­no­mis Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je veiks pa­cien­tų dar­bų pa­ro­da, o rug­sė­jo 22 die­ną 15 va­lan­dą bus pa­ro­dos ati­da­ry­mas ir skai­ty­mų po­pie­tė.

Tos pa­čios pro­ble­mos ir vai­kams

Psi­chiat­ri­jos kli­ni­kos vy­riau­sio­ji slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rė Lai­mu­tė Onu­tė Mi­ke­le­vi­čie­nė sa­kė, kad į Psi­chiat­ri­jos kli­ni­ką ne­re­tai už­su­ka ieš­ko­da­mi pa­gal­bos ar no­rė­da­mi pa­si­tar­ti. Daž­nai už­su­ka to­kių, ku­rie ieš­ko spren­di­mų, kaip pa­dė­ti sa­vo ar­ti­mam žmo­gui, ken­čian­čiam nuo al­ko­ho­liz­mo, nar­ko­ma­ni­jos, dep­re­si­jos. Me­di­kė pa­ti­ki­no, kad net pa­si­bai­gus At­vi­ros psi­chiat­ri­jos mė­ne­siui žmo­nės ga­lės užei­ti į kli­ni­ką ir pa­si­kon­sul­tuo­ti ne­mo­ka­mai.

L. O. Mi­ke­le­vi­čie­nė taip pat pri­mi­nė, kad žmo­nėms yra ga­li­my­bė gy­dy­tis ano­ni­miš­kai.

„Jei­gu pa­cien­tas ne­no­ri bū­ti įvar­din­tas, eg­zis­tuo­ja Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos pa­tvir­tin­tas li­gų są­ra­šas, pa­gal ku­rį žmo­gaus ta­pa­ty­bė ga­li bū­ti ko­duo­ja­ma, ir pa­gal­ba su­tei­kia­ma ano­ni­miš­kai. Tik rei­kia at­min­ti, kad tas li­gų ir būk­lių są­ra­šas nė­ra be­ga­li­nis, ir pa­slau­gos to­kiu at­ve­ju vi­sa­da yra mo­ka­mos“, – sa­kė me­di­kė.

Pa­sak L. O. Mi­ke­le­vi­čie­nės, jei­gu žmo­gus bai­mi­na­si bū­ti iden­ti­fi­kuo­tas, ver­ta su­mo­kė­ti pi­ni­gus ir išei­ti na­mo ži­nant, ar rei­ka­lin­ga gy­dy­to­jų pa­gal­ba, nes gy­ve­ni­mas ne­ži­nio­je yra pra­ras­tas lai­kas. Vė­liau, iš­siaiš­ki­nus si­tua­ci­ją, nie­kas ne­truk­do už­si­re­gist­ruo­ti, tap­ti pa­cien­tu ir gau­ti fi­nan­suo­ja­mus vais­tus ir ty­ri­mus.

Me­di­kė sa­ko, jog klai­din­ga ma­ny­ti, kad su psi­chi­kos su­tri­ki­mais su­si­du­ria tik suau­gu­sie­ji. Be­veik tos pa­čios pro­ble­mos ka­muo­ja ir paaug­lius, ir ne­tgi vai­kus.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

AT­VI­RU­MAS: Šiau­lių Psi­chiat­ri­jos kli­ni­kos II psi­cho­zi­nių ir afek­ti­nių bū­se­nų bend­ros psi­chiat­ri­jos sky­riaus ve­dė­ja Ro­mual­da Ali­šaus­kie­nė (kai­rė­je) ir vy­riau­sio­ji slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rė Lai­mu­tė Onu­tė Mi­ke­le­vi­čie­nė ska­ti­na da­ly­vau­ti At­vi­ros psi­chiat­ri­jos mė­ne­sio ren­gi­niuo­se. Tai ga­li­my­bė pa­žvelg­ti į šiuo­lai­ki­nę psi­chiat­ri­ją, dau­giau su­ži­no­ti apie psi­chiat­ri­jo­je tai­ko­mų me­to­dų įvai­ro­vę, iš­drįs­ti atei­ti pas spe­cia­lis­tus ano­ni­miš­kai pa­si­kal­bė­ti apie pro­ble­mas.