Mokyklos tuštėja, o bendruomenės liko atpirkimo ožiais?

Redakcijos archyvo nuotr.
Pabiržės mokyklą gali ištikti tas pats likimas, kaip ir kitų kaimiškų ugdymo įstaigų... Rajono valdžia siūlo tuštėjančius mokyklų pastatus perleisti bendruomenėms, kurios kurtų ir vystytų socialinius verslus. Pabiržės bendruomenė tokios galimybės nemato, nes... reikia ir idėjų, ir jas įgyvendinančių.
Mažėjant vaikų skaičiui kaimiškose mokyklose, rajono valdžia siūlo tuštėjančius ugdymo įstaigų pastatus įveiklinti bendruomenėms – ragina kurti socialinius verslus. Tačiau ar bendruomenės tokiam žingsniui pasiruošusios?

Problemas sprendžia kitų sąskaita

Pasak Pabiržės bendruomenės pirmininkės Jurgos Fergizienės, pikta, kai problemas savivaldybė sprendžia, numesdama jas bendruomenėms. „Taip gaunasi, kad šioje, nedėkingoje situacijoje, likome atpirkimo ožiais. Pasakyti – kurkit verslą – lengviausia. Mokykla nerenovuota, trijų aukštų, didžiausias pastatas. Reikės milžiniškų investicijų jį sutvarkyti. Iš kur jų gauti? Visi teisiniai procesai, viešieji pirkimai... Turi būti kompetentingas specialistas, kad gebėtų imtis tokių darbų ir atsakomybės“,- teigė J. Fergizienė.

Jos žodžiais, pati sąvoka „socialinis verslas“ išduoda, kad tai yra verslas, o verslą kurti gali tikrai ne visi, reikia „gyslelės“. „Verslo kūrimas – tai dideli ir platūs „dirvonai“. Tai strategavimas ir skaičiavimai dešimčiai metų į priekį. Nėra taip, kad pasėdėjai vieną vakarą, sugalvojai verslą ir ramu. Veiklai reikės aukoti savo asmeninį gyvenimą ir sveikatą, nedirbti nieko kito, susikoncentruoti tik į tai. Rizika – pasiseks ar ne – vėlgi didžiulė. Reikia nepamiršti ir to, kad bendruomenės pirmininkas ir taip „veža“ neatlygintinai. Kaimo mokyklos išnykimo problema skausminga, bet ne bendruomenei tokią bėdą išspręsti“,- sakė Pabiržės bendruomenės pirmininkė.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/