
Naujausios
Ilgai laukta vasara kartu su savimi atsineša ne tik saulėtus rytus, popietes prie ežero bei vakarus prie griliaus, bet ir nematomus iššūkius mūsų organizmui. Karštomis dienomis prakaituojame daugiau nei įprastai, todėl netenkame svarbių mineralų, pvz., magnio. Tuomet galime susidurti su įvairiais nemaloniais simptomais – energijos trūkumu, nuovargiu, raumenų spazmais, suprastėjusia miego kokybe. Taigi, magnio svarba sveikatai yra gerokai didesnė nei daugelis įsivaizduojame. Kada ir kaip jį vartoti geriausia, kad tikrai pajustume pagerėjimą? Atsakymą į šį ir kitus klausimus rasite straipsnyje.
Magnis – ką žinoti svarbiausia?
Magnis yra ketvirtas dažniausiai žmogaus organizme aptinkamas mineralas. Jo trūkumas gali trikdyti svarbias organizmo funkcijas ir pasireikšti tokiais simptomais kaip energijos stoka, neritmiškas širdies plakimas, padidėjęs nervingumas, mėšlungis.
Magnis mūsų organizme atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas:
● Padeda palaikyti normalią raumenų ir širdies veiklą;
● Prisideda prie energijos gamybos ląstelėse ir mažina nuovargį fizinio krūvio metu;
● Padeda raumenims tinkamai susitraukti ir atsipalaiduoti;
● Padeda perduoti nervinius impulsus;
● Padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį;
● Padeda palaikyti normalią baltymų sintezę;
● Gerina nuotaiką, mažina depresijos atsiradimo riziką;
● Mažina priešmenstruacinio sindromo simptomus.
Deja, prakaituodami nuolat netenkame magnio, todėl jo gali trūkti daug sportuojantiems ar hiperhidroze sergantiems asmenims. Žmogaus organizmas pats šio mineralo negamina, o įsisavina per plonąją žarną. Taigi, susidūrus su magnio trūkumu, rekomenduojama paįvairinti savo mitybą arba naudoti kokybiškus papildus. Šio mineralo pasisavinimas iš maisto svyruoja nuo 20% iki 60%. Patariama rinktis tokius produktus, kaip špinatai, riešutai, bananai, avokadai, juodasis šokoladas, ankštinės daržovės. Vaistinėse parduodami magnio produktai gali būti naudingi tiems, kuriems nepavyksta pakankamai šio mineralo gauti kartu su maistu. Suaugusiems žmonėms magnio paros norma yra 400 mg.
Magnio preparatų įvairovė
Magnio preparatai yra skirstomi į organinius (magnio citratas, magnio orotatas, magnio laktatas) ir neorganinius (magnio karbonatas, magnio sulfatas, magnio oksidas). Daugiausia gryno magnio galima rasti magnio okside. Tai viena iš seniausiai vartojamų magnio druskų, kurios saugumas ir veiksmingumas įrodyti atliekant klinikinius tyrimus. Magnio oksidas yra gerai toleruojamas. Jis nedirgina skrandžio ir žarnyno veiklos, mažina rūgštingumą, netrikdo normalios žarnyno mikrofloros.
Magnio preparatai parduodami įvairiomis formomis, todėl svarbu pasirinkti jums tinkamą. Tai gali būti kapsulės, tabletės, milteliai, geriamosios ampulės ir pan.
Teisingas magnio vartojimas
Egzistuoja 5 pagrindinės magnio vartojimo taisyklės, į kurias svarbu atsižvelgti:
1. Magnio ir kalcio negalima vartoti vienu metu, nes jie veikia priešingai, todėl silpnina vienas kito poveikį. Magnį rekomenduojama vartoti ryte, o kalcį – vakare;
2. Magnio negalima vartoti kartu su multivitaminais, kurių sudėtyje yra vitamino C, nes prastėja jų įsisavinimas;
3. Jeigu vartojate preparatą, kurio sudėtyje yra tik magnis, geriausia tai daryti vakare;
4. Jokiu būdu nevartokite per didelių magnio kiekių, nes galite susidurti su viduriavimu, padidėjusiu kraujospūdžiu ir sutrikusia inkstų funkcija;
5. Jeigu norite stiprinti magnio poveikį, papildomai rekomenduojama vartoti kalcį ir cinką. Kaip jau minėjome, tokiu atveju magnį gerkite ryte, kalcį – vakare, o cinką tarp jų darant maždaug 3–4 valandų pertrauką.
Užs. 16033