Keturi kilometrai asfalto – tiek tereikia, kad atgytų istoriškai rajonui svarbi Čypėnų kaimo respublika

V. Leščinskienės nuotr.
Pasak seniūnaičio Remigijaus Indrikonio, šiltuoju metų laiku Čypėnų kaimo gyventojai švenčių proga susitinka šioje pavėsinėje.
Daugiau nei trisdešimt kilometrų nutolęs nuo rajono centro – Biržų – Vabalninko seniūnijoje stūkso Čypėnų kaimas. Antrą kadenciją einantis kaimo seniūnaitis Remigijus Indrikonis pripažįsta, kad kadaise klestėjusi gyvenvietė nyksta. Pašnekovas sako darysiantis viską, kad duobėtas, į Čypėnus vedantis žvyrkelis pagaliau būtų išasfaltuotas. O kai bus asfaltas, tada ir gyvenimas kaime atgis.

Namai užkaltais langais

„Dėl kelio asfaltavimo kovojame jau seniai. Padėti ne kartą bandė ir seniūnijos atstovai, tačiau niekas nepasikeitė. Kiek kartų kreiptasi į Savivaldybę. Porakart mums suteikė viltį, kad kelias bus išasfaltuotas, tačiau pasikeitė prioritetinė tvarka ir pažadai liko pažadais“,- apie svarbiausią kaimo problemą kalbėjo seniūnaitis R. Indrikonis. Jo žodžiais, jeigu kaimo žmonės būtų patikėję valdininkų žodžiais, tai mažiausiai trejus metus jau turėtų važiuoti asfaltuotu keliu.

Seniūnaitis pasakojo, kad Čypėnuose gyvena apie septyniasdešimt žmonių. Kaimas – senstantis, jaunimo mažai. „Negaliu sakyti, kad visiškai jo nėra. Šiek tiek yra jaunų šeimų. Jaunimas į kaimą grįžta ir savaitgaliais padėti tėvams, seneliams arba tvarkyti paveldėtas sodybas, pailsėti nuo miesto triukšmo.

„Negyvenamų sodybų yra daug ir nemaža dalis jų – apleistos. Tikrai negražus vaizdas, ir labai gaila, bet mes nieko padaryti negalime, nes tai – privatūs namai. Kiekvieno namo istorija skirtinga“,- teigia pašnekovas. Jis rodo namą, kuris negyvenamas. Manoma, kad jį įsigijo užsieniečiai dėl vizos, todėl vargu ar čia gyvens. Kita sodyba priklauso Latvijos piliečiui, kuris užsiima žiestine keramika. „Bet tiek mes ir težinome – namas negyvenamas, langai uždengti. Yra ir tokių sodybų, kurios išvis neaišku kam priklauso, gal išvis į jas niekas nebepretenduoja“,- svarstė Remigijus. Jo pastebėjimu, mirštantį kaimą išduoda ir parduotuvė, užkaltais langais.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/