Kelininkai su pirmuoju sniegu susitvarkė be problemų

Ž. Maniko nuotr.
Iškritus pirmajam sniegui Biržų rajono keliuose ir gatvėse buvo išberta 73.5 tonos druskos ir druskos-smėlio mišinio.
Nors orų prognozės ir pranašavo pirmąjį sniegą, tačiau ne visi tuo patikėjo. Kelininkai deklaravo, kad žiemai jie yra pasiruošę, tačiau kituose rajonuose pasipylė eismo įvykiai. Biržų rajone skaudesnių automobilių susidūrimų išvengta. Tikėtina, kad vairuotojai kelininkų labai nekeisnojo.

Tikroji žiema – prieš Kalėdas

Biržų meteorologijos stoties viršininkas Bronius Medinis pasakojo, kad dažniausiai sniegas užklumpa trečiame dešimtadienyje. „Kol kas orai nepastovūs – pasninga, tada nutirpsta, palyja. Bet tai lapkričiui būdinga, nors šis mėnuo šiltesnis negu įprastai. Pastebimas ir oro temperatūros kritimas. Galima sakyti, kad pirmasis sniegas šiemet kiek suvėlavo, nes įprastai pasirodydavo dar spalį. Dabar, kai klimatas yra atšilęs, daug kas vėluoja. Greitu metu nusistovėjusių orų tikėtis nereikėtų. Porą savaičių orai bus labai nepastovūs. Greičiausiai jie nusistovės tik prieš pat Kalėdas. Nors tikslų orą prognozuoti geriausiai yra prieš savaitę, Kalėdos gali būti žiemiškos. Spėlioti galima remiantis liaudiškais metodais“,- sakė B. Medinis.

Liaudies išmintis byloja – jeigu per šv. Martyną yra ledas, tai per Kalėdas bradas. Šiemet lapkričio 11 dieną lijo, todėl galima daryti prielaidą, kad per Kalėdas minėsime pusnyse. Dar viena liaudies išmintis sako, kad iškritus pirmam sniegui, žiema prasidės po mėnesio. „Gamta labai dažnai nori viską atsiimti. Jeigu dabar lapkritis buvo šiltesnis, vadinasi, kažkada bus šalčiau. Čia kaip vasarą – liepa buvo labai karšta, todėl rugpjūtis buvo ganėtinai vėsus. Pats pirmasis sniegas niekuo neišsiskyrė iš kitų metų. Nebuvo jis labai gausus“,- pasakojo meteorologas.

Situacija keliuose

Biržų miesto gatves prižiūri UAB „Biržų komunalinis ūkis“,  padalinio vadovė Asta Sadauskienė antradienio situaciją vertino gerai. „Kelius ir šaligatvius nuvalyti ir pabarstyti spėjome laiku. Didžiausias snygis buvo 7-8 val., tačiau jis nesitęsė labai ilgai. Manome, kad pirmąjį žiemos iššūkį įveikėme sėkmingai“,- sakė padalinio vadovė. Ji teigė, kad situacija trečiadienio rytą buvo pasikeitusi – kritulių nebebuvo, todėl užteko pabarstyti apšalusius šaligatvius ir kelius.

Pareikalavo ne vienos tonos

„Iškritus pirmam sniegui buvo išbarstyta 6,5 tonos druskos, nuvalyta 54 km gatvių važiuojamosios dalies ir apie 69000 kv. m., šaligatvių. Gatvės visada valomos pagal iš anksto nustatytus prioritetus. Pirmiausia – Vytauto g., Kęstučio g., J. Basanavičiaus g., Vilniaus g. ir tos, kuriomis keliauja vaikai į mokyklas ir darželius. Valant šaligatvius prioritetas teikiamas esantiems prie mokyklų, darželių, parduotuvių, o vėliausiai valoma ten, kur pėsčiųjų yra mažiausiai. Biržų mieste dirbo trys barstytuvai su skydais ir šluotomis, du traktoriai su skydais. Darbai buvo pradėti vykdyti 4 val. ryto“,- pasakojo A. Sadauskienė.

Pasak padalinio vadovės, žiemos sezonui įmonė yra visiškai pasiruošusi. Druskos ir druskos smėlio mišinio yra pakankamai, o sandėliai nuolat papildomi. „Turime du sniego barstytuvus su skydais, vieną druskos barstytuvą su šepečiais, tris traktorius su skydais, 4 motoblokus su šepečiais, traktoriuką „Rider“ su šepečiais“,- sakė A. Sadauskienė.

Valomų gatvių sumažėjo

Padalinio vadovė pasakojo, kad UAB „Komunalinis ūkis“ yra atsakingas už kelių ir šaligatvių priežiūrą mieste. Pasak jos, valomų gatvių skaičius padidėjo, nes mieste atsirado daugiau asfaltuotų gatvių. Šaligatvių valomas plotas šiek tiek sumažėjo, nes šiuo metu rekonstruojamos J. Janonio aikštės valyti nereikia.

Pernai Biržų miesto gatvės valytos pavėluotai, o kai kurie šaligatviai valytuvų nesulaukdavo kartais ir parą. Tada buvo teisinamasi, kad tokia situacija susidarė dėl darbuotojų trūkumo. Ar šiemet įmonė pasiruošė žiemai tinkamai?

„Žiemos darbams esame pasiruošę, technikos priemonių ir darbuotojų pakanka. Tiesa, nereikia pamiršti, kad žiemą būna ir itin ekstremalių situacijų, pavyzdžiui, kai snygis yra itin intensyvus ir trunka ilgą laiką, todėl visų kelių vienu metu nuvalyti neįmanoma. Gatvės valomos pagal nustatytus prioritetus, bet tokiais atvejais labai svarbus ir gyventojų sąmoningumas – nebūtinas keliones geriausia atidėti, o važiuojant įvertinti pakitusias eismo sąlygas ir nepamiršti saugumo taisyklių – rinktis saugų greitį, laikytis atstumų ir pan.“,- nurodė UAB „Biržų komunalinio ūkio“ padalinio vadovė.

Rajone plušėjo nuo ankstaus ryto

Pasvalio kelių tarnybos Biržų meistrijos vyriausiasis inžinierius Virginijus Degutis pasakojo, kad pirmadienį, prieš vidurnaktį, Lietuvos vakaruose prasidėjusi šlapdriba iki 6 val. apėmė visą Lietuvą. Visuose regionuose lapkričio 23 d. nuo 4 val. buvo vykdomi ne tik barstymo, bet ir valymo darbai. Tą dieną apie 10-11 val. snygis ėmė trauktis. Regionuose keliai buvo šlapi, su pažliugusiu sniegu, žemesnio intensyvumo keliuose kai kur buvo provėžų. Pasak V. Degučio, prižiūrint Biržų regione esančius valstybinius kelius iki lapkričio 24 dienos, sunaudota 45 t druskos ir 22 t druskos – smėlio mišinio.