Javapjūtės iššūkiai – nenuspėjami orai ir menkos grūdų supirkimo kainos

„Facebook“ nuotr.
Nemunėlio Radviliškio seniūnijoje ūkininkaujantis Eugenijus Vaitkevičius – vienas pažangiausių ūkininkų rajone, tačiau šie metai ir jam nedėkingi. Liko vilties, kad praradimus kompensuos gerai užderėję rapsai.
Dėl nepalankių oro sąlygų javapjūtė šiemet prasidėjo kiek vėliau nei įprastai. Ūkininkai guodžiasi ne tik nenuspėjamais orais, bet ir, palyginti su praėjusiais metais, bene trečdaliu kritusiomis grūdų supirkimo kainomis bei išguldytais javais. „Šie metai bus nuostolingi“, – tiesiai šviesiai sako Nemunėlio Radviliškio seniūnijoje ūkininkaujantis Eugenijus Vaitkevičius.

Rinkoje per daug pigių grūdų?

Pradžiūvus lietaus primerktiems laukams, šios savaitės pradžioje į laukus išriedėjo pirmieji kombainai. Anot E. Vaitkevičiaus, derlius, švelniai tariant, byra nekoks.

„Šiemet javų varpos labai mažos – greičiausiai dėl lietingų orų. Grūdai, žinoma, pridrėkę – reikės džiovinti. Labiausiai neramina tai, kokie bus orai artimiausiomis dienomis. Derlius nekoks, bet svarbiausia, kad gamta leistų bent tą patį nuimti – kad neprimerktų ir neužplūktų, nors sinoptikai žada lietų“, – sako ūkininkas.

Tačiau didžiausia bėda, anot ūkininko, menkos grūdų supirkimo kainos, kurios, jo žodžiais, neatitinka realybės. Grūdų supirkėjai aiškina, kad rinka perpildyta grūdais iš kitų šalių.

„Sako, kad į Rygos uostą privežta grūdų iš Ukrainos. Girdėjome, kad važiuoja ir iš kitur. To niekas mums aiškiai nesako. Kaip supratau, viskas persipynę su politiniais dalykais. Jeigu yra pigesnių – kam tie mūsų grūdai bereikalingi? Kam jiems mokėti daugiau, jei galima mažiau? Už toną „ekstra“ klasės kviečių dabar moka po 200 eurų, kai pernai už antrą klasę mokėdavo po 230 eurų. Miežiai iš viso tekainuoja 150 eurų už toną. Antros klasės kviečiai – apie 180 eurų. Rapsų tona – apie 470 eurų“, – apmaudo neslėpė E. Vaitkevičius.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com