
Naujausios
Optimizavimo planas
Sprendimo projekte "Dėl Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos filialų skaičiaus ir jų išdėstymo" teigiama: Biržų rajono bibliotekų tinklas nesikeičia nuo 2004 m. Jį sudaro Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka, Vabalninko miesto ir 25 kaimo bibliotekų filialai. Dauguma filialų įsikūrę bendruomenėms, seniūnijoms, švietimo įstaigoms priklausančiuose pastatuose. 15 filialų patalpos šildomos elektriniais infraraudonųjų spindulių šildytuvais. Tokiuose filialuose kultūrinė veikla rudens-žiemos periodu nevyksta, nes šalta. Bibliotekų filialai vartotojų poreikius tenkina minimaliai – išduoda knygas ir spaudą.
Bibliotekos paslaugų plėtrai neigiamą poveikį daro nuolatinis gyventojų mažėjimas. Mažėjant gyventojų skaičiui, mažėja vartotojų skaičius bibliotekose, o kartu ir bibliotekinių paslaugų poreikis. Bibliotekų įstatyme apibrėžiamas būtinas gyventojų skaičius miestelio ar kaimo padaliniui – vidutiniškai 700–800 gyventojų. Būtina atsižvelgti į bibliotekinių paslaugų poreikį, kas dažniausiai ir lemia bibliotekų išlikimą. Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka ir jos filialai išlaikomi iš Savivaldybės biudžeto.
Siekiant sutaupyti savivaldybės lėšas planuojama nuo 2020 metų sausio 1 d. uždaryti Pučiakalnės, Anglininkų, Šukionių, o nuo vasario 1 d. – Rinkuškių, Ramongalių ir Ančiškių filialus. Šių filialų išlaikymo kaštai pagal paskaičiavimus – didžiausi. Vienas brangiausių, nurodoma sprendimo projekte, Rinkuškių filialo išlaikymas. Už šio filialo šildymo paslaugas Savivaldybė per metus sumoka apie 10 tūkst. 492 eurus. Visų minėtų šešių bibliotekų išlaikymui, pabrėžiama, skirta 34 tūkst. 253 eurai.
Sprendimo projekto rengėjų nuomone, planuojamų optimizuoti filialų sąskaita sutaupytos lėšos būtų panaudotos Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešajai bibliotekai ir likusių filialų materialinei bazei gerinti, teikiamų paslaugų kokybei užtikrinti, knygų fondo atnaujinimui. Planuojama, kad Savivaldybės Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje liktų 20 filialų. Biržuose būtų kuriamas Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras.
Sprendimo projektą svarstys Biržų rajono savivaldybės taryba. Jeigu savivaldybės Tarybos nariai šiam sprendimui pritars, pokyčiai prasidės.
Apie pertvarkas – bibliotekos direktorė
Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktorę Vilmantę VORIENĘ kalbina "Biržiečių žodžio" redakcijos korespondentė Regina VAIČEKONIENĖ.
Iki sausio 1 dienos laiko nedaug. Kaip ruošiatės pokyčiams?
Iš tiesų bibliotekos laukia tam tikri pokyčiai, tačiau nemanau, kad jie bus tokie, jog sugriautų nusistovėjusį darbo ritmą. Su galimais pokyčiais tiek darbuotojai, tiek bibliotekos paslaugų vartotojai yra supažindinti. Laukiame rajono Tarybos sprendimo.
Vietoj uždarinėjamų filialų numatyti mobilūs knygų išdavimo punktai. Kur ir kaip šie punktai veiktų? Kada pradėtų veikti? Koks jų darbo laikas?
Mobili biblioteka yra viena iš knygnešystės formų. Knygnešystė – viena iš daugelio bibliotekos nemokamų paslaugų. Šia paslauga naudojasi senyvo amžiaus, judėjimo negalią turintys gyventojai, ligoniai. Šiuo metu biblioteka turi 9 knygų išdavimo punktus: Suostuose, Gulbinuose, Satkūnuose, Sviliuose, Geidžiūnuose, Būginiuose, Smilgiuose, Mieliūnuose, Drąseikiuose. Juos aptarnauja to mikrorajono bibliotekininkas, kartą per mėnesį sutartu laiku gabenantis knygas į skaitytojams patogią vietą – dažniausiai tai bendruomenių namai. Labai dažnai bibliotekininkas užsuka ir į vartotojo namus. Taip pat bibliotekose dirba savanoriai knygnešiai. Tai bibliotekos vartotojai, kurie periodikos leidinius ar knygas pasiima ne tik sau, bet ir, tarkim, kaimynui, kuris dėl tam tikrų priežasčių pats negali ateiti į biblioteką. Knygnešių rajone yra apie 130, jie aptarnauja daugiau kaip 200 vartotojų, į namus pristato daugiau kaip 6000 knygų, laikraščių ir žurnalų per metus.
Šiuo metu yra parengti 6 nauji mobilūs maršrutai: Biržų miesto, Juostaviečių, Nemunėlio Radviliškio ir 3 Vabalninko miesto. Tokiu būdu knygų išdavimo punktų skaičius padidėtų iki 40.
Dėl mobilios bibliotekos sustojimo vietos būtų derinama su bendruomenėmis, privačiais asmenimis.
Autobusiukas vyktų pagal nustatytą grafiką. Pradžioje planuojama vykti kartą per mėnesį, jeigu atsiras poreikis, bus vykstama ir dažniau.
Kokios markės tarnybinis automobilis (ne bibliobusas?) šiuos punktus aptarnautų? Kiek darbuotojų važinės į punktus? Kokias paslaugas teiks?
Naudosime turimus išteklius: tarnybinį automobilį OPEL VIVARO, į maršrutus vyks to mikrorajono bibliotekininkas ir vairuotojas. Pagrindinė paslauga – knygų, spaudos pristatymas.
Taip pat bus galimybė pasinaudoti kompiuteriu su internetine prieiga.
Jeigu paslauga pasiteisins, bus ieškoma būdų modernaus bibliobuso įsigijimui.
Knygų fondas. Kai kurie bibliotekų lankytojai į bibliotekas traukdavo skaityti naujų laikraščių. Jeigu bibliobusas lankys kartą per mėnesį, naujienos bus pasenusios ir niekam nebeįdomios...
Taip, tai yra problema ir didelis skaudulys, nes dėl lėšų trūkumo negalime pasidžiaugti spaudos gausumu. Įvairių periodikos leidinių dėl tos pačios priežasties stinga ir viešajai bibliotekai, kaimo padaliniams – tuo labiau... Ne visi jie gauna net abu rajoninius laikraščius. Kitų laikraščių ir žurnalų pasirinkimas taip pat yra skurdokas. Lėšas periodikai skiria savivaldybė, visus metus turime disponuoti tais skirtais resursais, kelis kartus per metus peržiūrime, kokius periodinius leidinius skaito tam tikro mikrorajono gyventojai. Deja, beveik nuolat tenka kokių nors leidinių atsisakyti.
Visuomet esame dėkingi tiems, kurie tokią situaciją suvokia ir, tarkim, kaimo bibliotekai visiems metams užsako periodikos leidinį. Tokius žmones vadiname ne savo rėmėjais, bet savo bičiuliais.
Manau, mums visiems būtų smagiau gyventi, jei labiau pasistengtume suprasti tam tikrų įstaigų, šiuo atveju bibliotekų, gyvavimo išteklius ir galimybes.
Miškingų vietovių kaimų gyventojai skundžiasi interneto ryšio trikdžiais. Į artimiausią biblioteką jie traukdavo dėl interneto, kad pasiplepėtų su užsienyje dirbančiais vaikais, giminaičiais. Kaip užtikrinsite internetinio ryšio prieinamumą Nemunėlio Radviliškio maršruto 25 kilometrų ruože, pavyzdžiui, atokiame Beinoro kaime?
Bus ieškoma tokio interneto ryšio tiekėjo, kuris užtikrintų kokybišką interneto prieigą.
Kaimo keliai pavasarį, rudenį, žiemą – nepravažiuojami, slidūs. Kaip pasieksite skaitytojus?
Blogi keliai nebūna visus metus. Šiuo atveju labiau yra požiūrio klausimas ir bibliotekos lankstumas kliento atžvilgiu. Visi dalykai yra suderinami. Jeigu tą dieną kelias slidus ir nepravažiuojamas, mobili biblioteka aplankys kitą dieną. Svarbu informuoti skaitytojus. Tas vyksta ir dabar, būna visokių situacijų, dėl kurių bibliotekininkai negali nuvykti į knygų išdavimo punktus. Tokiu atveju skambinama vartotojams ir tariamasi dėl kito laiko. Tikimasi, kad padės seniūnijos, kurios yra atsakingos už daugelio kelių priežiūrą.
Į kaimo biblioteką žmonės rinkdavosi į parodėles, į įvairius renginius. Bibliotekininkės neįgalius, pagyvenusius žmones lankydavo namuose, jiems nešdavo knygas, laikraščius. Bibliotekos telkdavo žmones. Ar neatims pertvarka iš kaimo žmonių bendravimo džiaugsmo, ar socialinė atskirtis nepaaštrės?
Biblioteka nėra vienintelė kultūros įstaiga, organizuojanti renginius ir telkianti žmones. Yra Kultūros centro padalinai, juose dirba kultūrinio darbo organizatoriai, yra vietos bendruomenės, kurios taip pat vykdo kultūrinę veiklą. Bibliotekos renginiai labiau orientuoti į knygos populiarinimą, skaitymo skatinimą. Jeigu bus poreikis, renginį galime tiesiog... atvežti. Kaip pavyzdį galiu pateikti renginį vaikams, organizuotą Gaižiūnuose, kur nėra bibliotekos. Šventė vyko bendruomenės namuose, organizatorė – Nausėdžių struktūrinio padalinio vyresn. bibliotekininkė. Jai talkino kultūros centro darbuotoja. Vaikai šventė Pepės Ilgakojinės šimtąjį gimtadienį.
Bibliotekos siūlomų paslaugų spektras labai platus: įvairios edukacijos vaikams ir suaugusiems, literatūrinės kelionės, kino vakarai, kompiuterinio raštingumo mokymai ir pan. Tereikia pareikšti norą, susitarti ir ilgi žiemos vakarai su bibliotekininkais tikrai neprailgs.
Aukim su knyga.