Gyvybiškai reikalingi augalai, kurių tikriausiai nevertinate

Elmaro Duderio nuotr.
Iškirtę krūmus daug atimame iš gamtos, taip pat iš savęs.
Dažnas turbūt pasakys, kad krūmai, jeigu jie ne vaiskrūmiai ir ne serbentai, yra nereikalingi, juos reikia naikinti, nes užima žemės plotus, kuriuose galima ką nors naudingo nuveikti. Bet ar teisingas požiūris?

Slėptuvė ir kraštovaizdžio dalis

Galima, aišku, ginčytis ir įrodinėti savo tiesas, kurios kiekvienam yra savos ir teisingos. Krūmai, kur beaugtų – pas jus kieme, sode, pamiškėje ar lauke, upės ir ežero pakrantėje – yra neatsiejama kraštovaizdžio dalis. Liūdnai žiūrėtųsi pliki laukai, miškai be krūmynių ir vandens telkinių plikos pakrantės.

Dauguma krūmus sodina ne tik dėl uogų, bet ir gražina savo gyvenamą aplinką. Dar vaikas būdamas mėgau palandžioti po krūmynus, paieškoti ten besislepiančių gyvių. Krūmuose gyvena daugybė įdomių sutvėrimų, pradedant vabzdžiais, baigiant stambesniais žinduoliais.

Rasdavau kiškučius pakrūmėje, stirnos paslėptą jauniklį, įvairiausių vabalų, šarkų dailiai supintų lizdų bei dar daugybę kitokios gyvasties, apie kurią netgi nežinojau. Smagiausia būdavo rudenį rasti guočių plantacijas, o kaip jos kvepėdavo... Priguli greta, kvėpuoji tyru, guotėmis prakvipusiu oru ir svajoji, kaip užaugęs viską žinosi apie gamtą.

Užaugęs sužinojau, krūmai yra gėris gamtoje. Čia randa prieglobstį ne tik matomos gyvūnų rūšys, bet ir retos, dažniausiai ne visų pastebimos gyvybės formos. Kodėl svarbūs krūmai?

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/