Dujų balionai daugiabučiuose. Gyventojams aktualu, valdininkams – neįdomu

Sandros BIELIAUSKIENĖS nuotr.
Dujų balionas kaip interjero detalė. Vienos šeimininkės dujų balionams siuva sukneles, kitos pina karklo vytelių lopšelius.
Energetikos ministerija, įvertinusi pavojų, kurį kelia nesaugiai daugiabučiuose namuose maistui ruošti naudojami dujų balionai, ir siekiant užtikrinti gyventojų saugumą, dar pernai parengė veiksmų planą, pagal kurį trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose dujų balionai nuo 2022 metų nebegalės būti naudojami. Daugiabučių bendrijos ar namų administratoriai paraiškas jau gali teikti nuo liepos 15 dienos. Biržuose iš gyventojų pareiškimai dar nepriimami. Ir niekas iš valdininkų kol kas „Biržiečių žodžiui“ negalėjo paaiškinti, kaip šis procesas vyksta. Už tai atsakinga Biržų rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus specialistė šiuo metu atostogauja.

Išmokos

Pagal Energetikos ministerijos parengtą tvarką, dujų balionai iki 2022 metų turės būti pakeisti kitais saugiais energijos šaltiniais – elektra arba gamtinėmis dujomis. Šis dujų balionų keitimas finansuojamas valstybės. Valstybės parama vienam butui, iš kurio bus šalinami dujų balionai, sieks 600 eurų. Daugiabučių bendrijos ir namų administratoriai paraiškas gali teikti jau nuo liepos 15 d. Norintiems pasinaudoti valstybės teikiama negrąžinama parama ir gauti ją dar šiemet, visus dokumentus būtina susitvarkyti iki spalio 1 dienos, o darbus atlikti iki gruodžio 1 d., pateikiant darbų užbaigimo aktus ir kitus privalomus dokumentus.

„Biržiečių žodis“ pasidomėjo, kaip šis procesas vyksta Biržuose.

Gyventojai naujove patenkinti, bet...

- Dujų balionus perku iš įmonės. Meistras Petras atveža ir tvarkingai prijungia balioną. Jokių rūpesčių. Išlaidų turiu. Už 11 kg talpos dujų balioną sumoku 11 eurų. Užtenka dujų ilgiau kaip mėnesiui. Bet atsibodo prašinėti ir laukti pakol atveš. Jau planavome pirkti elektrinę viryklę, – pasakojo vieno Skratiškių daugiabučio namo gyventoja.

Ir pridūrė: ne visiems jos kaimynams dujų balionus pristato ir pajungia meistras. Kai kurie patys atsiveža ir prisijungia. Nerimą kelia neblaivūs kaimynai. Daugiabutyje prieš kelerius metus buvo kilęs ir gaisras. Degančiame bute buvo dujų balionas. Dujų balionas buvo laiku išgabentas.

Moteriškei kyla ir neaiškumų:

- Mūsų daugiabutyje – 41 butas. Dalis kaimynų jau seniai naudoja elektrines virykles. Bet irgi betvarkė.Tvarkingi kaimynai pasirūpino atskirais, tinkamais elektros kabeliais, jiems montavimo darbus atliko kvalifikuoti specialistai. O kiti dėl to nesuko galvos. Įsigijo kištuką į elektros lizdą. Juk butui skirta leistinoji galia maža, įvadas neišlaiko. Amžini pykčiai, nes dėl perkrovos mums išmušinėjami elektros saugikliai, dažnai dingsta elektra. Neįsivaizduojame kas bus, kai visi 41 buto gyventojai vietoj dujų balionų pasistatys indukcines virykles? Juk dabartinis elektros tinklas tam nepritaikytas, laidai iškart išsilydys, – svarstė gyventoja.

Trūksta informacijos

Skratiškių daugiabutį administruoja UAB „Biržų butų ūkis“. Projektų vadovas Rimantas Kėželis apie Energetikos ministerijos parengtą veiksmų planą girdėjęs, iš gyventojų klausimų jau sulaukęs, bet jis į tuos klausimus neturi atsakymų. Trūksta informacijos.

– Pirmiausia turėtų patys gyventojai apsitarti ir apsispręsti ką renkasi: gamtines dujas ar elektrines virykles? Sušauksime susirinkimą, bet gyventojai per susirinkimą man užduos daug įvairių klausimų. Ką aš jiems atsakysiu? Man pačiam trūksta informacijos. Gal vieni gyventojai balsuos už elektrines virykles, o kiti už gamtines dujas. Jeigu nubalsuos už gamtines dujas, teks laiptinėje įrengti dujų skirstymo tinklą, bute – dujų vamzdyną. Jeigu rinksis elektrines virykles, irgi esamą elektros tinklą teks rekonstruoti, nes leistinoji naudoti galia per silpna. Su balionų keitimais daugiabučiuose turėtų būti panašiai kaip su renovacija – turėtume pasirinkti rangovą ir parengti daugiabučio namo vidaus tinklų (elektros ar dujų) pertvarkymo projektą. Neįsivaizduoju, kur ir kaip pateikti paraiškas. Pats negaliu imtis iniciatyvos, išradinėti kažkokios biržietiškos metodikos, nes Lietuvoje tokių kaip mūsų butų ūkių daug. Visiems butų ūkiams turėtų būti išleistas ir galioti vienas bendras įsakymas, kuriuo ir turėtume vadovautis, – įsitikinęs projektų vadovas Rimantas Kėželis.

Jo žodžiais, parengta nauja tvarka turi susigulėti. Kur skubėti? Pirmas ne visuomet išlošia.

Valdininkai – ne gaisrininkai

„Biržiečių žodis“ Biržų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriuje bandė aiškintis, kiek Biržų rajone tokių daugiabučių, kurių gyventojai maisto ruošimui naudoja dujų balionus? Kokį veiksmų planą savivaldybė numačiusi, kaip dujų balionai bus keičiami, ar jau teikiamos paraiškos?

Skyriaus vedėjas Giedrius Neviera ir šią sritį kuruojanti vyriausioji specialistė Ernesta Čebienė atostogauja, todėl specialistai dujų balionų temą stumdė vienas nuo kito.

– Procedūra vyksta jau pusmetį. Žingsniai numatyti, bet už šią sritį atsakinga darbuotoja atostogauja. Mūsų kompiuteriuose dokumentų failai skirtingi. Nežinia kuriame kamputyje jums reikiama informacija paslėpta. Aš negaliu nieko pasakyti, nes nenoriu suklaidinti žmonių, man darbų sočiai savo objektuose, – paaiškino vyriausias specialistas Arvydas Baranauskas.

Vyriausias specialistas pageidavo klausimus pateikti raštu. Kai pateikėme klausimus, A. Baranauskas paprašė kantrybės, nes jie, Biržų rajono savivaldybės valdininkai, pasak specialisto „ne gaisrininkai“. Liepos 28 dieną kolegė grįš iš atostogų ir pateiks teisingą informaciją.

Apie nelaimes

Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Daiva Dovydėnienė peržvelgė kelerių metų gaisrų statistiką ir tvirtino: Biržų rajone ne vienas gaisras kilo dėl dujinio įrenginio eksploatavimo pažeidimų. Ne dėl dujų balionų kaltės. Labai dažnai gyventojai pasinaudoję dujomis pamiršta užsukti dujų baliono sklendės. Kilus gaisrui, ugniagesiams labai dažnai tenka ieškoti ir išgabenti dujų balionus. Iki dujų sprogimo trūksta tik akimirkos: balionai nuo ugnies jau būna įkaitę, veržiasi dujos. Prieš penkerius metus Biržų rajone vyko didžiulis gaisras. Per gaisrą dujų balionai sproginėjo ir skraidė. Ugniagesiai rizikavo ne tik savo sveikata, bet ir gyvybe. Gaisras kilo Biržų rajone Stačkūnų kaime medžio apdirbimo bendrovėje „F-wood“. Įmonė vertėsi malkų, biokuro gamyba ir prekiavo dujų balionais. Viena pagrindinių gaisro priežasčių – dujų balionai nebuvo apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Iš konteineryje stovinčio dujų baliono ėmė veržtis dujos. Jos užsidegė ir liepsnos akimirksniu persimetė į balionų talpyklas. Nuo įkaitusių, skraidančių ir sproginėjančių balionų užsiliepsnojo malkų rietuvės, apdegė elektros transformatorinė ir t. t.